توانایی‌ های فکری و شناختی تک فرزندان از بعد روان‌ شناسی

روانشناسی ۰۵ مرداد ۱۳۹۵ بدون دیدگاه

خانواده کم‌ فرزند و فرزندان اول به‌ خصوص تک‌ فرزند، افرادی حمایتگر و تشویق‌کننده دیگران هستند و در قبال خود و خانواده و دیگران احساس مسوولیت می‌ کنند. به‌ دلیل وابستگی بین فردی کم، وقت کمتری را با دوستان سپری می‌ کنند و دوستی‌ های آنها محدود ولی عمیق است. آنها افراد وابسته‌ ای نیستند ولی در روابط محتاطانه عمل می‌ کنند.

البته بعضی مقالات برخلاف این قضیه نشان می‌ دهند این افراد مهارت‌ های ارتباطی ضعیفی در خصوص همسالان خود دارند که البته با افزایش سن بر طرف می‌ شود.

در ضمن این افراد گرایش به بازی‌ های انفرادی دارند و بیشتر پای تلویزیون و رایانه هستند و به انزوا و گوشه‌ گیری تمایل دارند. همچنین به‌ دلیل وابستگی زیاد به والدین، دچار اضطراب جدایی هستند که مخصوصا در زمان مدرسه و جدا نشدن راحت از والد خود را نشان می‌  دهد.

در ضمن این کودکان به‌ دلیل حس نکردن بازی و رقابت و دعوا با برادر و خواهر‌ های خود و یاد نگرفتن مدیریت این‌ گونه هیجان‌ ها، از لحاظ مراتب رشد (روانی-اجتماعی) و شکل‌گیری شخصیت ممکن است شخصیت ضعیف و شکننده‌ ای داشته باشند و نتوانند فشار های روانی را تحمل کنند و گاهی دچار سرخوردگی اجتماعی شوند زیرا همیشه از والدین حمایت و تایید گرفته‌ اند ولی اجتماع با زبان دیگری با آنها برخورد می‌ کند.

همچنین حساسیت بیش از حد والدین به رفتار و گفتار تک‌ فرزندان ممکن است آنها را توجه‌ طلب و انحصار طلب بار بیاورد و خانواده را فرزند سالار کند.

 

تک فرزند ها

 

تک‌ فرزند ها احتمالا غالبا نه همه، خود خواه، خود محور، سلطه‌ جو، کم‌ طاقت‌ تر و کم‌ تحمل‌ ترهستند. آنها به‌ دلیل رسیدگی بیش از حد والدین، سازش، تعامل، گذشت، همیاری و همکاری را یاد نگرفته‌ اند و بُعد انسانی و اخلاقی آنها به‌ دلیل ورز نیامدن در یک محیط رقابتی با سایر فرزندان احتمالا رشد نایافته‌ تر است.

ضربه عاطفی و اضطراب آنها نیز به‌ دلیل از دست دادن یکی از والدین یا هر ۲ خیلی سنگین‌ تر است و در آن شرایط تنهایی و بی‌ پناهی آزارشان می‌ دهد که البته باز تمام این مصدایق به روش تربیتی خانواده و شخصیت فرد نیز بستگی دارد.

برچسب ها
loading...

اولین نفری باشید که در این بحث شرکت می کنید !