. جاذبه های گردشگری تنگه واشی - پورتال رنگی

جاذبه های گردشگری تنگه واشی

جاذبه-های-گردشگری-تنگه-واشی

جاذبه های گردشگری تنگه واشی

جاذبه های گردشگری تنگه واشی

جاذبه های گردشگری تنگه واشی

جاذبه های گردشگری تنگه واشی _ نُقل خبر : شاید یکی از جذاب‌ترین بخش‌های سفر به تنگه واشی حرکت در رودخانه‌ای باشد که در بین یک دره سنگی قرار دارد.

تنگه واشی کجاست

با توجه به نزدیکی تنگه واشی به شهر تهران، امکان مسافرت یک روزه به این منطقه وجود دارد و به‌ویژه در تابستان هزاران نفر از ساکنین استان تهران و دیگر استان‌های اطراف به این منطقه مسافرت می‌کنند.

تنگه واشی مازندران

آثار تاریخی

تنگه واشی علاوه بر برخورداری از منابع زیبای طبیعت دارای چند اثر تاریخی نیز هست. در این تنگه باریک یککتیبه از سه کتیبه معروف دوران قاجار به یادگار مانده است.

تنگه واشی ساواشی

یکی از این کتیبه‌ها در جلیلز جند تنگه واشی قرار دارد و ۲ کتیبه دیگر در چشمه علی شهرری و تونل وانه در جاده هراز قرار دارند. هر ۳ کتیبه به دستور فتحعلی شاه قاجار حکاکی شده‌اند.

تنگه ی واشی

فتحعلی شاه با دیدن نقش برجسته‌های دوره ساسانی ۳ نفر به نام‌های حجارباشی، نقاش باشی و معمارباشی را مسئول ساخت ۳ کتیبه در تهران کرد که نام هر سه تن در گوشه‌های کتیبه‌ها نمایان است.

تنگه واشی در کدام شهر است

کتیبه واقع در تنگه ساواشی دارای ابعاد شش در هفت متر است که وقایع زمان فتحعلی شاه دور تا دور کتیبه روایت شده است. بزرگ‌ترین نقش برجسته این کتیبه‌ها، نقش شکارگاه با تصویر اسب، نیزه و شکارهایش است که در اطراف آن می‌توان عباس میرزا، علی قلی میرزا و علی نقی میرزا پسران فتحعلی شاه و همچنین نوادگانش را در حال شکار مشاهده کرد. ساخت کتیبه جلیلز جند ۳ سال به طول انجامیده است. این کتیبه دارای قدمتی ۱۸۵ ساله است و به گونه‌ای در دل کوه حک شده که از بارش باران و تابش آفتاب در امان بوده است.

تنگه واشی جاده فیروزکوه

تنگه واشی عکس
یکی از سوغاتی‌های روستای جلیزجند یا همان ساواشی “دوغ پنج گیاه” است. این دوغ محلی حاوی گیاهان معطر آویشن، نعناع، کاکوتی، پونه صحرایی و پونه جنگلی است. رب آلوچه و لواشک ترش هم از دیگر سوغاتی‌های تنگه واشی است. همچنین دمپایی‌های بند دار برای راهپیمایی در آب هم از جمله مواردی است که در کمتر جای دیگری می‌توانید آن‌ها را پیدا کنید. در تنگه واشی گیاه کمیاب باریجه که مصارف مهم صنعتی و دارویی دارد می‌روید. چیدن باریجه به دلیل کمیابی آن جرم است و پیگرد قانونی دارد.

مسیر دسترسی به تنگه واشی

تنگه واشی مسیر

تنگه واشی تهران

برای رسیدن به تنگه ساواشی در کیلومتری ۲ جاده فیروزکوه ـ تهران، پس از ورود به یک جاده فرعی و طی حدود ۹ کیلومتر، روستای جلیزجند نمایان می‌گردد. این روستا در حاشیه یک دشت سرسبز با مزارع گندم و سیب زمینی و باغات مختلف بنا شده است. بعد از عبور از روستا و طی حدود ۴ کیلومتر در جاده‌ای که میان دشت و در کنار جوی‌های پر از آب زلال، احداث شده، محل پیاده روی تنگه ساوشی شروع می‌شود.

بعد از عبور از تنگه اول و گذر از دشتی زیبا، تنگه دوم قرار گرفته که حدود ۲ کیلومتر با تنگه اولی فاصله دارد. این تنگه هم مانند تنگه اول چشم نواز است و از دیواره‌های سنگی آن در نقاط مختلف چشمه‌های آب زلال و خنک به سمت پایین روان است.

بهترین فصل برای بازدید از تنگه واشی

خنکای آب و رستن از شر گرما، موهبت‌هایی هستند که تنگه واشی مهربانانه در اختیار بازدیدکنندگانش قرار می‌دهد، بنابراین فصل تابستان و ماه‌های گرم سال بهترین زمان برای بازدید از تنگه واشی است.

تنگه واشی در کدام شهرستان است

سوغات ساواشی

یکی از سوغاتی های روستای جلیزجند یا همان ساواشی “دوغ پنج گیاه” است.این دوغ محلی حاوی گیاهان معطر آویشن ، نعناع ، کاکوتی ، پونه صحرایی و پونه جنگلی است. رب آلوچه و لواشک ترش هم از دیگر سوغاتی های تنگه واشی است.
همچنین دمپایی های بند دار برای راهپیمایی در آب هم از جمله مواردی است که در کمتر جای دیگری میتوانید یافت کنید.
در تنگه واشی گیاه کمیاب باریجه که مصارف مهم صنعتی و دارویی دارد می روید. چیدن باریجه به دلیل کمیابی آن جرم است و پیگرد قانونی دارد.

نُقل خبر : جاذبه های گردشگری تنگه واشی
منبع : کجارو

loading...
اگه دوست داشتین این مطلبو واسه دوستاتونم بفرستید - زندگی رنگی با پورتال رنگی :)

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که در این بحث شرکت می کنید !

اطلاع از
wpDiscuz