جراحی لاغری به چه کسانی توصیه ‌می‌شود؟

چاقی و لاغری ۲۸ تیر ۱۳۹۵ بدون دیدگاه

به افرادی که دچار چاقی شدید هستند و نمای توده بدنی‌ شان بالای ۳۵ و همراه عوارضی مانند تنگی‌ نفس، فشارخون، فشار به قلب و آپنه حین خواب است و افرادی که نمایه توده بدنی‌ بالای ۴۰ دارند، برای درمان چاقی‌ شان روش‌ هایی مانند بالن‌ گذاری یا جراحی توصیه می‌ شود.

روش‌ های مختلف جراحی برای درمان چاقی وجود دارد که یکی از آنها جراحی اسلیو است. در این روش قسمتی از معده برداشته می‌ شود و با کوچک شدن معده حجم غذای دریافتی کم خواهد شد و وزن به مرور کاهش پیدا می‌ کند.

روش دیگر جراحی بای‌پس است که در آن معده به قسمتی از روده وصل می‌ شود و در نتیجه غذای خورده‌ شده وارد روده خواهد شد و فرآیند هضم انجام نمی‌ گیرد و در نتیجه وزن کاهش می‌ یابد.

جراحی دیگری که طرفداران زیادی دارد، حلقه یا رینگ است. در این روش یک حلقه روی معده گذاشته می‌ شود و گنجایش معده کاهش پیدا می‌ کند.

روش‌ های جراحی با کوچک کردن معده روش‌ های تحدیدی یا محدود کننده هستند. برخی افراد ممکن است بعد از این جراحی‌ ها دچار تهوع و استفراغ شوند. مشکل دیگر این است که ممکن است حلقه به‌تدریج شل شود و اثر فشاری‌ اش را از دست بدهد و به مرور اثر کم‌ کنندگی توانایی خوردن کاهش پیدا کند و وزن بالا برود.

عارضه دیگر این است که ممکن است در اثر فشار، معده دچار زخم یا آسیب شود. با کاهش توانایی خوردن ممکن است سرعت هضم و جذب ویتامین‌ ها کم شود بنابر این برای این افراد ویتامین‌ ها باید جایگزین شوند.

این افراد به دلیل محدود شدن معده ممکن است دچار تهوع، دل‌درد و استفراغ شوند که باید حجم غذایشان را کم و تعداد وعده‌ های غذایی‌ شان را افزایش دهند و از مصرف غذای پر چرب و پر فیبر خود داری کنند.

حلقه بیشتر مواقع برای همیشه باقی می‌ ماند اما اگر خاصیتش را از دست بدهد یا فرد دچار کاهش وزن بیش از حد شود، قابل برداشتن است. به‌ طور کلی، افرادی که جراحی انجام می‌ دهند باید تحت نظر پزشک باشند تا وی در صورت بروز مشکل و عوارض آنها را کنترل کند.

loading...

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که در این بحث شرکت می کنید !