همه چیز درباره جزئیات طرح خرید مسکن قسطی

همه چیز درباره جزئیات طرح خرید مسکن قسطی

برای خروج از رکود مسکن، انبوه سازان پا در میانی کردند تا شاید بازار این بخش رمقی به خود بگیرد.

چند ماه پیش بانک مسکن و انبوه سازان توافق کردند که فروش قسطی مسکن را آغاز کنند اما طرح اولیه آنچنان برای مردم جذاب نبود که سراغ آن بیایند و هدف خروج از رکود محقق شود. لذا در روش جدید بنا بر توافق انبوه ساز به‌ عنوان فروشنده با خریدار است.

طبق آخرین مذاکرات صورت گرفته، قرار شده مردم به صورت مستقیم با انبوه سازان مذاکره کنند و دیگر برای پیش پرداخت اولیه و مدت زمان اقساط هیچ قانونی وجود ندارد. یعنی طرفین در هر عددی به توافق رسیدند اجرایی خواهد شد. نکته دیگر آنکه مبنای نرخ سود در فروش قسطی مسکن نرخ تورم همان سال است. به‌ عنوان مثال اگر نرخ تورم ۹/۷ درصد اعلام شده در موقع عقد قرارداد با خریدار نرخ ۸ درصد تعیین می‌شود. این در حالی است که پیش از این قرار بود نرخ سود، به روش بانکی محاسبه شود. اینگونه معامله‌ ها هم دیگر در بنگاه املاک ثبت نخواهد شد، بلکه خریدار و فروشنده مورد معامله را در دفاتر ثبت اسناد ثبت می‌ کنند.

در این میان بانک مسکن برای آنکه خیال انبوه سازان در این طرح راحت باشد، تا سقف ۱۵۰ میلیون تومان هر واحد مسکونی را تضمین می‌کند. با این تفاسیر طرح فروش اقساطی مسکن که خیلی‌ ها به اجرا شدن آن تردید داشتند، قرار است از دو ماه دیگر اجرا شود و افرادی که دنبال مسکن هستند، از این طریق صاحب خانه شوند.
ایرج رهبر رئیس انجمن انبوه سازان درباره طرح فروش اقساطی مسکن و اینکه این امر مورد استقبال مردم قرار خواهد گرفت یا نه گفت: قرار است انبوه‌ سازان اطلاعات مربوط به واحدهای مسکونی خود را در سایت انبوه سازان بگذارند و مردم با توجه به موقعیت و مشخصات بنا با فروشنده (انبوه ساز) تماس بگیرند. البته این طرح به صورت آزمایشی انجام شد ولی قرار است از دو ماه آینده به صورت جدی و بدون وقفه طرح فروش قسطی مسکن اجرا شود تا مردم واحد‌های مسکونی را با توجه به شرایط خود خریداری کنند. مشخصات مسکن به صورت آنلاین در سامانه می‌آید.

ثبت مسکن قسطی در دفترخانه ها

همانگونه که مصوب شد، در واحدهای مسکونی پیش فروش دیگر مشاوران املاک حق دخالت ندارند و این امر تنها در دفترخانه‌ ها انجام می‌شود. بدین جهت هر گونه واگذاری و خرید و فروش واحدهای مسکونی پیش فروش در دفترخانه‌ ها معتبر است و اگر دفاتر مشاوران املاک در این امر ورود کنند در حقیقت تخلف کردند. لذا در فروش اقساطی مسکن که بعضاً تا ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارند این امر تنها در دفترخانه‌ ها به صورت رسمی انجام می‌ شود.

واحدهای مسکونی که انبوه‌ سازان می‌ خواهند در اختیار مردم بگذارند، نیمه کاره نیست و اغلب با پیشرفت فیزیکی بیش از ۷۰ درصد است. رهبر با بیان اینکه طرح فروش اقساطی مسکن مانند وام بانک مسکن فرمول خاصی ندارد و سعی شده روان‌ سازی در این امر صورت گیرد، تأکید کرد: نرخ سود طبق نرخ تورم است و هر فرد با توجه به نقدینگی که دارد، می‌تواند پیش پرداخت را تعیین کند. البته هیچ سقف زمانی در نظر گرفته نشده است. لذا خریدار و فروشنده با توجه به شرایط مالی خود می‌توانند معامله واحد مسکونی را انجام دهند اما انبوه‌ ساز باید از این امر اطمینان پیدا کند که خریدار می‌تواند در آینده مابقی پول خود را پرداخت کند. پیش از این عنوان شده بود که حداکثر بازپرداخت اقساط در این طرح ۵۰ ماه است.

کارمزد انبوه سازان ۳/۲ درصد است

بانک مسکن برای اینکه اعتماد فروشنده و خریدار جلب شود، به ارزش ۱۵۰ میلیون تومان واحد مسکونی را تضمین می‌کند و واحد مسکونی در رهن بانک مسکن قرار می‌گیرد. برای این اتفاق قرار بود بانک مسکن به میزان ۵ درصد کارمزد از انبوه سازان بگیرد ولی طبق آخرین توافق این نرخ به ۳/۲ درصد رسید. هر چند که معتقدیم گرفتن این عدد باز هم اشتباه است. وی درباره اینکه چه تعداد واحد مسکونی را انبوه سازان عرضه خواهند کرد، گفت: واحدهای مسکونی با توجه به نیاز و استقبال مردم عرضه خواهد شد. اگر استقبال مردم زیاد باشد، بر تعداد انبوه سازان افزوده خواهد شد و واحدهای مسکونی بیشتر عرضه می‌شود. معتقدم در روش جدید استقبال مردم خیلی زیاد باشد. وقتی بازار رونق بگیرد، این امر در فعالیت انبوه سازان هم تأثیر بسزایی دارد.

تعداد واحد‌های مسکونی که در کلانشهرها عرضه می‌ شود خیلی زیاد است و تا حد امکان می‌ توان تقاضای زیادی را پاسخ داد. لذا به نظر می‌رسد که در این طرح نیاز است که سایر بانک‌ها هم به انبوه‌سازان کمک کنند تا این امر با سرعت بیشتری اجرایی شود.

آمادگی ۳ انبوه‌ ساز برای فروش قسطی

سیاست بانک مسکن، روان کردن برنامه‌ ها برای ارائه خدمات به انبوه سازان مسکن در طرح فروش قسطی است، لذا تاکنون ۳ انبوه‌ ساز برای فروش قسطی مسکن به بانک مسکن مراجعه کرده‌ اند و در حال تنظیم و انعقاد قرارداد با آنها هستیم. نرخ کارمزد مورد توافق میان بانک مسکن و کانون سراسری انبوه سازان سرانجام پس از بحث‌ های صورت گرفته به ۳/۲ درصد کاهش یافت. در این طرح قرار نیست وامی از سوی بانک مسکن پرداخت شود و در حقیقت در این طرح بانک مسکن با دریافت کارمزد از متقاضیان، تضمین پرداخت اقساط از سوی خریداران مسکن را برعهده خواهد داشت.

اگه دوست داشتین این مطلبو واسه دوستاتونم بفرستید - زندگی رنگی با پورتال رنگی :)
telegram

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که در این بحث شرکت می کنید !

اطلاع از
wpDiscuz