جمعیت کره زمین در سال ۲۰۵۰ چقدر خواهد بود ؟

بین الملل ۳۱ شهریور ۱۳۹۶ ۲ دیدگاه

جمعیت کره زمین رو به افزایش است

جمعیت جهان پیوسته در حال افزایش است و بزرگترین تغییر جمعیتی در سال‌های آینده در قاره آفریقا اتفاق خواهد افتاد.

براساس تحقیقی که انستیتو جمعیت شناسی فرانسه انجام داده، کره زمین در حال حاضر ۷/۵ میلیارد نفر جمعیت دارد که در سال ۲۰۵۰ از مرز ۱۰ میلیارد نفر خواهد گذشت.

در سال ۱۸۰۰ میلادی کره زمین فقط ۱ میلیارد نفر جمعیت داشت که پس از ۲۵۰ سال، ۱۰ برابر خواهد شد.

افزایش جمعیت جهان عمدتأ به دلیل مازاد تعداد زاد و ولد انسان‌ها نسبت به تعداد مرگ‌ و میر آنان است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، پروفسور ژیل پیسون، استاد موزه ملی تاریخ طبیعی و مؤلف گزارش تحقیقی دوسالانه انستیتو جمعیت شناسی فرانسه، گفته است تغییر جمعیتی جهان به دلیل کاهش میزان مرگ و میر، که از حدود ۲ قرن پیش آغاز شد، بوجود آمده است.

تفاوت کاهش مرگ و میر نسبت به زاد و ولد انسان‌ها، در پنجاه سال پیش، نرخ افزایش جمعیت را به رقم ۲ درصد رسانده بود. از نیم قرن پیش نرخ افزایش جمعیت جهان، به دلیل کم شدن میزان باروری زنان، از رقم متوسط ۵ فرزند برای هر زن به رقم ۲/۵ فرزند رسیده است.

براساس سناریویی که سازمان ملل متحد در سال ۱۹۸۱ منتشر کرده بود، جمعیت انسانی کره زمین در سال ۲۱۰۰ میلادی باید به رقم ۱۰/۵ میلیارد نفر برسد، در حالیکه آخرین پیش‌بینی منتشر شده در ماه ژوئن گذشته نشان می‌دهد کل جمعیت کره زمین تا پایان قرن بیست و یکم به رقم ۱۱/۲ میلیارد نفر خواهد رسید.

پروفسور Pison، در گزارش خود تأکید کرده اگرچه میزان باروری در اروپا و چین به رقم میانگین ۱/۶ فرزند برای هر زن رسیده، جمعیت جهان همچنان برای چند قرن آینده اضافه خواهد شد.

براساس نتایج تحقیق فوق، تغییرات بزرگ جمعیتی جهان تا سال ۲۰۵۰، در قاره آفریقا رخ می‌دهد و ادامه می‌یابد تا جاییکه در پایان قرن از هر سه انسان روی کره زمین یک نفر آفریقایی خواهد بود.

قاره آفریقا که در سال ۲۰۱۷ جمعیتی برابر با ۱/۲ میلیارد نفر دارد، در سال ۲۰۵۰ محل زندگی ۲/۵ میلیارد نفر خواهد بود و در پایان قرن این رقم به ۴/۴ میلیارد تن خواهد رسید. دلیل افزلیش سریع جمعیت قاره آفریقا در سال‌های آینده، بالاتر بودن نرخ باروری زنان آفریقایی نسبت به زنان آسیایی و آمریکای لاتین است.

رکورد جهانی نرخ باروری زنان در قاره آفریقا متعلق به کشور نیجر است که هر زن بطور میانگین ۷/۳ فرزند بدنیا می‌آورد. برعکس میانگین نرخ باروری زنان در کشورهای تایوان و کره جنوبی ۱/۲ فرزند برای هر زن است.

با اینکه باروری در بسیاری از نقاط جهان کاهش یافته اما تقریبأ در همه کشورهای آفریقایی، چند کشور شبه جزیره عرب و یک خط جغرافیایی در آسیا که با عبور از افغانستان و شمال هند به پاکستان ختم می‌شود، میانگین باروری، ۳ فرزند برای هر زن است.

چین بعنوان پر جمعیت‌ترین کشور جهان، با ۱/۳۸ میلیارد نفر با کشور هند با جمعیت ۱/۳۵ میلیارد نفر جمعیت تقریبأ برابری می‌کند و پیش‌بینی می‌شود تا پیش از سال ۲۰۳۰ جمعیت هند از چین بیشتر شود.

به‌رغم اینکه کشور چین سیاست تک فرزندی را رها کرده، اما به دلیل کاهش نرخ باروری زنان، جمعیت این کشور تا سال ۲۰۵۰ از جمعیت کنونی کمتر شده و به رقم ۱/۳۴۳ میلیارد نفر می‌رسد، در حالیکه جمعیت هند به ۱/۶۷ میلیارد نفر خواهد رسید.

جمعیت قاره اروپا که در حال حاضر ۱۰ درصد جمعیت جهان، یعنی ۷۴۵ میلیون نفر است، در سال ۲۰۵۰ به رقم ۷۳۶ میلیون نفر کاهش می‌یابد و به ۷ درصد جمعیت جهان می‌رسد.

براساس پیش‌بینی‌های کنونی تا سال ۲۰۵۰ جمعیت آلمان با کاهش اندکی، در حد کنونی ۸۳ میلیون نفر باقی می‌ماند. جمعیت روسیه از حدود ۱۴۷ میلیون کنونی به ۱۴۵ میلیون نفر کاهش می‌یابد. کشور اوکرائین جمعیتش از ۴۲/۳ میلیون نفر در حال حاضر به رقم ۳۳ میلیون نفر سقوط می‌کند، اما جمعیت ۶۷ میلیونی کنونی کشور فرانسه در سال ۲۰۵۰ به ۷۲ میلیون نفر افزایش خواد یافت.

2
دیدگاه بگذارید

1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
  Subscribe  
Notify of
نقی

خدا رحم کنه . آقای … اون موقع پنجمین زن رو هم گرفته .

Mahshid

سلام
چرانقطه گذاشتی؟
باترامپی؟