جوش و آکنه بعد از ۲۵ سالگی

پوست و مو ۱۱ دی ۱۳۹۵ یک دیدگاه

علت بروز جوش و آکنه بعد از ۲۵ سالگی

در یک مطالعه جدید به برخی دلایل این که چرا آکنه هنوز هم برخی از زنان را در بزرگسالی آزار می دهد اشاره شده است.محققان ایتالیایی برخی عوامل مرتبط با خطر ابتلا به آکنه بعد از سن ۲۵ سالگی را در ۵۰۰ زن کشف کردند. آنها دریافتند مصرف کم میوه ها و سبزیجات، سطح استرس بالا و سابقه خانوادگی آکنه در بزرگسالی از علل بروز آکنه است.

دکتر دبرا جالیمان، استادیار پوست دانشکده پزشکی نیویورک، در مورد نتایج این تحقیق می گوید: «تحقیقات نشان می دهد غذاهای با “شاخص گلوکزی” بالا مانند نان سفید و برنج، چیپس و بیسکویت و محصولات پخته شیرین در بروز آکنه دخیل هستند. استرس مزمن نیز تهدیدی برای سلامت عمومی بدن است و برروی پوست اثر بدی دارد.»

طبق یافته های تیم تحقیق به سرپرستی دکتر لوئی جینلدی، از مرکز مطالعه گروه ایتالیایی پژوهش پوست در برگاموی ایتالیا، بیش از ۸۰ درصد از نوجوانان درگیر آکنه هستند اما خبر خوب این است که بیشتر آنها بعد از سن ۲۰ سالگی، پوست شان بهبود می یابد. با اینحال، ۲۰ تا ۴۰ درصد از بزرگسالان همچنان درگیر جوش هستند.

به گفته جالیمان، در بزرگسالان، زنان بیش از مردان دچار آکنه می شوند و علت آن اغلب تغییرات هورمونی و یا عدم تعادل هورمونی است. برای مثال زنان ممکن است قبل از دوره عادت ماهانه یا وقتی که قرص های ضدبارداری را شروع و یا متوقف می کنند، جوش بزنند.

محققان دریافتندکه شیوه زندگی با آکنه ارتباط دارد. زنانی که کمتر از چهار روز در هفته میوه و سبزیجات یا ماهی تازه می خورند، نسبت به زنانی که بیشتر از این غذاها مصرف می کنند، بیش از دو برابر احتمال دارد که در معرض آکنه قرار گیرند.

 جوش و آکنه,جوش و آکنه بعد از 25 سالگی,جوش و آکنه در زنان,جوش و آکنه در مردان,جوش و آکنه نوجوانی,درمان جوش و آکنه

اغلب افراد با جوش غرور جوانی یا آکنه آشنا هستند ، اما برخی پس از سنین بلوغ هم دچار جوش صورت می شوند که اصطلاحا جوش بزرگسالی نامیده میشود.
جوش بزرگسالی اغلب در خانم ها و در پایان دهه سوم یا ابتدای دهه چهارم عمر رخ می دهد و از نظر ظاهری شبیه به همان جوش غرور است اما معمولا با سیکل های ماهانه خانم ها مرتبط بوده و در بسیاری از مواقع فقط در یک ناحیه مثلا چانه مرتبا تکرار میشود.
علت ایجاد شدن جوش بزرگسالی با جوش غرور جوانی قدری متفاوت است. در واقع جوش بزرگسالی بیشتر به علت نوعی عدم تعادل هورمونی رخ میدهد که در جریان آن میزان آندروژن افزونی یافته و در مقابل استروژن کاسته میشود و از آنجایی که عامل اصلی آکنه یعنی غدد سباسه یا چربی تحت تاثیر آندروژن ها هستند، ترشحات این غدد افزایش یافته و جوش بروز می کند.
به همین علت است که جوش بزرگسالی در بسیاری از اوقات به داروهای آنتی بیوتیکی پاسخ مناسب نمی دهد. در اینگونه موارد اسپیرونولاکتون غالبا داروی موثرتری است. این دارو بیش از پنجاه سال است که به عنوان مدر در طب داخلی بکار میرود، اما در عین حال دارای اثرات ضد آندروژنی هم هست و با اعمال این اثرات باعث بهبودی جوش بزرگسالی میشود. علاوه بر این با کاهش هورمون های مردانه باعث کاهش ریزش مو و نیز کند شدن رویش موهای زائد میشود.
طبیعی است که همانند هر داروی دیگری، مصرف اسپیرونولاکتون هم ممکن است با اثرات جانبی همراه باشد. معمولترین این اثرات تغییر در نظم عادات ماهیانه و حساس شدن سینه ها هستند که اکثرا خفیف ، گذرا و قابل تحمل میباشند. ضمنا اگرچه عارضه جدی به دنبال مصرف اسپیرونولاکتون در بارداری و شیردهی گزارش نشده است اما مصرف آن در این دوران توصیه نمیشود.
مصرف همزمان برخی از دارو ها منجمله کاپتوپریل، انالاپریل، باربیتورات ها، ترکیبات پتاسیم و نیز برخی داروهای قلبی با اسپیرونولاکتون ممکن است منجر به عوارض ناخواسته شود. لذا لازم است چنانچه از این داروها استفاده میکنید به اطلاع پزشک برسانید.
چند نکته دیگر:
– برای شروع اثر اسپیرونولاکتون دو تا چهار ماه زمان لازم است. بنابر این حوصله کنید و داروی خود را منظم مصرف نمایید.
– میزان مصرف اسپیرونولاکتون متغیر بوده ممکن است تا روزی ٢٠٠ میلیگرم هم لازم باشد. قرص های اسپیرونولاکتون در ایران اغلب ۲۵ میلیگرمی هستند. بنابر این گاهی لازم میشود تا ۸قرص در روز مصرف شود.
– برای کاستن عوارض گوارشی میتوان دارو را همراه غذا میل کرد.

1

Please Login to comment
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Anonymous

مطلب خوبی بود