جوی دو سر پخته با نارگیل برشته برای صبحانه

اخبار و حوادث ۱۶ شهریور ۱۳۹۵ بدون دیدگاه

جوی دو سر پخته با نارگیل برشته برای صبحانه

در مورد خوردن صبحانه مطالب زیادی وجود دارد و البته برای تدارک این وعده غذایی مهم هم تنوع زیادی وجود دارد . در این مطلب علاوه بر ذکر مزیت خوردن صبحانه، دستور تهیه نوعی صبحانه مقوی با جوی دو سر را هم برای شما در نظر گرفته ایم.

جوی دو سر پخته با نارگیل برشته برای صبحانه (۲)

پنج مزیت خوردن صبحانه سالم عبارتند از:

۱- سوخت و ساز بدن افزایش می‌دهد – با خوردن یک صبحانه سالم، سوخت و ساز بدن افزایش یافته و بدن به جای انباشت و ذخیره کالری اضافی در خود به سوزاندن ‌آن‌ها می‌پردازد.

۲- جذب مواد غذایی را در بدن افزایش می‌دهد – افرادی که صبحانه سالم می‌خورند جذب چربی در بدنشان کمتر و جذب فیبر بیشتر صورت می‌گیرد و علاوه بر آن دارای جذب بالایی از انواع ویتامین‌ها و مواد معدنی به خصوص کلسیم، آهن و منیزیم خواهند بود.

۳- خوردن غذاهای ناسالم را به حداقل می‌رساند – خوردن صبحانه سالم، گرسنگی را بهتر کنترل کرده و به این ترتیب کالری کم‌تری از غذاهای ناسالم جذب بدن خواهد شد.

۴- میزان تمرکز و قدرت حافظه را افزایش می‌دهد – افرادی که صبحانه سالم می‌خورند نسبت به آن‌هایی که صبحانه نمی‌خورند از تمرکز، کارایی و خلق و خوی بهتری برخوردار هستند.

۵- باعث تناسب و تعادل در وزن می‌شود – خوردن یک صبحانه سالم کمک خوبی جهت حفظ تعادل وزن خواهد بود.

طرز تهیه صبحانه ای مقوی با جوی دو سر

جوی دو سر پخته با نارگیل برشته برای صبحانه (۱)

مواد لازم برای جوی دو سر پخته با نارگیل برشته :

تخم کتان ۲ قاشق سوپخوری
آب ۵ قاشق سوپخوری
نارگیل تازه رنده شده ۲/۳ پیمانه
بادام بدون پوست بوداده و خرد شده ۲/۳ پیمانه
پرک جوی دو سر ۲ پیمانه
میوه خشک ( کشمش، آلوی خشک وکرن‌بری) ۳ قاشق سوپخوری
شکر ۱ قاشق سوپخوری
نمک ۱/۴ قاشق چایخوری
عسل ۲ قاشق سوپخوری
شیر یا شیرنارگیل با شیربادام ۳/۴ و ۱ پیمانه
روغن نارگیل ۱/۴ پیمانه
انجیر تازه چند عدد

روش تهیه جوی دو سر پخته با نارگیل برشته :

فر را با دمای ۱۷۵ درجه سانتی‌گراد روشن کنید سپس یک ظرف گود به ابعاد حدودا ۲۰ سانتی‌متر را با روغن نارگیل یا هر روغن گیاهی دیگر چرب کنید.

تخم کتان را با آب در ظرفی بریزید کنار بگذارید نارگیل رنده‌ شده را در سینی بریزید و در فر در حال گرم شدن بگذارید. وقتی نارگیل‌ها بعد از ۴-۳ دقیقه طلایی، قهوه ای شدند سینی را بیرون بیاورید.

کاسه ای بزرگ بردارید و جو، بادام و نیمی از نارگیل برشته را در آن بریزید. میوه خشک، شکر و نمک را هم اضافه کرده، مواد را با هم مخلوط کنید.

تخم کتان را دریک کاسه‌ بزرگ بریزید. عسل و شیر را هم به آن بیفزایید و هم بزنید. در حین هم زدن روغن نارگیل را هم اضافه کنید تا با دیگر مواد مخلوط شود. حالا مواد خشک را به این کاسه افزوده و مخلوط کنید.

مواد را در ظرف چرب شده بریزید و در فر قرار دهید تا به مدت ۴۰ دقیقه حرارت ببینند. وقتی کناره‌های مواد طلایی، قهوه‌ای شد، حرارت را تا ۲۰۰ درجه سانتی‌گراد زیاد کنید و مواد را ۵ تا ۸ دقیقه دیگر حرارت دهید.

بعد از این مدت ظرف را بیرون بیاورید. در این حالت مواد باید حالت چیپسی پیدا کرده باشند؛ یعنی گوشه ها قهوه ای رنگ و برشته شده باشند.

جوی برشته را گرم سرو کنید. به دلخواه می‌توانید کمی خامه، انجیر یا هر میوه دیگر فصل و نارگیل برشته بیشتر به آن بیفزایید. این صبحانه وقتی تازه مصرف می‌شود طعم بهتری دارد. اما می‌توانید تا ۳ روز آن را در یخچال نگه دارید. فقط موقع مصرف یادتان باشد دوباره آن را در فر یا مایکروفر گرم کنید.

پورتال رنگی _ جوی دو سر پخته با نارگیل برشته برای صبحانه

منبع: همشهری – بیتوته

برچسب ها

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
Notify of