6 حرکت یوگا مناسب برای کاهش مشکلات قاعدگی (پریودی) - پورتال رنگی

بهداشت و سلامت بانوان , ورزش و سلامت ۲۲ اسفند ۱۳۹۵ بدون دیدگاه

چگونه درد مربوط به قائدگی (پریودی) را کاهش دهیم ؟

عادت ماهیانه در زنان باعث ایجاد ناراحتی و حتی در خیلی از موارد غیر فعال شدن می شود. چرخه عادت ماهیانه در هیچ دو زنی کاملا یکسان نیست اما برای اکثریت حداقل آزار دهنده است. با پرتال رنگی همراه باشید تا شما را با این حرکات یوگا آشنا کنیم.

براساس برخی مطالعات، 90 درصد خانم ها درد مختصر تا حتی زیادی را در این دوران تجربه می کنند، این بخشی از سیستم تولید مثل در بانوان است و اجتناب ناپذیر است.

یوگا بعنوان یک ورزش امتحان شده فیزیکی، ذهنی و روحی می تواند این حالات را که برای چند روز در ماه، موجب عدم فعالیت و بهم خوردن روند عادی بدن می شوند سرکوب کند.

بر اساس تحقیقات کلینیک کلیونلند، درد معمولا یکی دو روز قبل (یا در هنگام شروع خونریزی) شروع می شود و تا 12 الی 72 ساعت بعد ادامه پیدا می کند. در کنار آن ممکن است تهوع، استفراغ، خستگی و حتی اسهال هم وجود داشته باشد.

خانم هیلتون (پزشک متخصص طب شرقی و سوزنی و محقق درباره سلامت بانوان) درد معمولا در ناحیه زیر شکم و کمر بروز می کند. البته در موارد پیچیده تر درد در ناحیه وسط شکم، روده ها و حتی پاها هم وجود دارد.

اگر در این دوران فرد کم تحرک باشد، درد احتمالا بیشتر می شود. برخی حرکات یوگا می توانند به رفع دردهای موضعی از طریق کشش عضلات و از بین بردن تنش عاطفی که موجب سفتی آنها می شود کمک کنند.

خانم موتز که 11 سال است یوگا تدریس می کند و موسس وبلاگ bag yogi است، معتقد است 10 دقیقه ورزش یوگا در رختخواب مشکلات این دوران را حل می کند. بنظر وی حرکات ملایم یوگا درد پشت و نفخ روده ها  را از بین می برد و عضلات را رها می کند.

همچنین بخوانید:  آزمایش های ضروری برای سلامت زنان

در ادامه تصویر این شش حرکت خاص قرار داده شده است:

6 حرکت یوگا مناسب برای کاهش حالات منفی عادات ماهانه

  • روش “وضعیت ببر” برای از بین بردن درد پشت بسیار مناسب است زیرا در این روش، ستون فقرات و اعصاب آن کشیده می شوند. ضمنا برای اندام تحتانی هم مفید است.

نحوه انجام:

دست ها و زانوها را روی زمین بگذارید. یک پا را از پشت به سمت آسمان بالا ببرید. 3 نفس عمیق بکشید. به حالت ابتدایی برگردید وبا پای دیگر حرکت را انجام دهید. در طول حرکت سر به جلو باشد تا ستون فقرات در وضعیت مناسبی قرار بگیرد.

6 حرکت یوگا مناسب برای کاهش حالات منفی عادات ماهانه

  • در روش “وضعیت گربه” ، قوز پشت و گردن کشیده می شود و ضمنا شکم و مهره ها هم ماساژ مناسبی می بینند. این حرکت انرژی زیادی در ستون فقرات منتشر می کند، فشار خون را افزایش می دهد و درد را از بین می برد. این روش برای وقتیکه گرفتگی عضلات در طول دوران قاعدگی بر اثر خشکی بدن بوجود امده باشد مفید است.

نحوه انجام:

دستها و پاها را روی تشک یوگا بگذارید. دستها  را در امتداد شانه بکشید و پاها را زیر لگن قرار دهید. یک دم عمیق بکشید و چانه را تا جایی که می توانید به سینه نزدیک کنید. پشت را مثل یک گربه بکشید وبعد از چند لحظه نفس را خارج کنید واز حرکت خارج شوید. چند بار این حرکت را انجام دهید.

6 حرکت یوگا مناسب برای کاهش حالات منفی عادات ماهانه

  • در حرکت “کودک” پشت کاملا کشیده می شود و لگن از هم باز می شود، در حالیکه کف پاها از هم دور هستند و عضلات شکم استراحت می کنند. این حرکت درد مفاصل لگن و ران را از بین برده و به سلامت آنها کمک می کند. ای حرکت باعث ایجاد حس آسایش و رهایی می شود. براساس نظر خانم هیلتون این حرکت برای درد ستون فقرات مفید هم است.
همچنین بخوانید:  علت اصلی سردرد زنان مشخص شد

نحوه انجام:

زانوها را روی زمین گذاشته و از هم باز کرده و سپس به جلو خم کنید و به جلو خود را بکشید بصورتیکه دستها را به سمت خارج از بدن و روبرویتان کشیده شوند. سر را روی تشک بگذارید و به یکرف بچرخانید (5 نفس را حبس کنید) و سپس به سمت دیگری بچرخانید و تا 5 نفس در همین وضعیت بمانید و سپس خاتمه دهید.

6 حرکت یوگا مناسب برای کاهش حالات منفی عادات ماهانه

  • این حرکت روی اندام تحتانی تمرکز دارد. در حرکت ” وضعیت شتر” ، ستون فقرات انعطاف می پذیرد ، سینه و شانه ها باز می شوند، سیستم اعصاب مرکزی تحریک می شود و همچنین جریان خون و هضم بهبود می پذیرد. اغلب اوقات، ستون فقرات ما در مثل وقتی پشت میز هستیم یا رانندگی می کنیم در وضعیت رو به جلو قرار دارد. اما ستون فقرات طوری طراحی شده که باید در هر دو سمت حرکت کند، بنابراین افرادی که این حرکت را انجام می دهند، ان را به سمت عقب و بالا می کشند و سیستم طبیعی را تقویت می کنند.

خانم هیلتون این روش را بخاطر تمرکز روی اندام تحتانی و مفید بودن برای ماهیچه های گرفته توصیه می کند.

نحوه انجام:

روی تشک یوگا بنشینید و یک دست را به پشت برده و روی شست  پا بگذارید.  دست دیگر را در همان جهت پشت، تا جاییکه می توانید بکشید. اکنون سینه ها مثل کوهان شتر هستند. چند نفس بکشید و سپس برعکس آن را انجام دهید.

6 حرکت یوگا مناسب برای کاهش حالات منفی عادات ماهانه

  • حرکت ” چرخش ریسمان” درد انتهای ستون فقرات را از بین می برد و روش مناسبی برای ایجاد انعطاف در حرکت ستون فقرات به چپ و راست است. این حرکت برای تسکین درد تمام ماهیچه های پشت مفید است.
همچنین بخوانید:  4 کار مهم برای سلامت واژن

نحوه انجام:

روی تشک به پشت دراز بکشید و پای چپ را از زانو به پایین به سمت راست بکشید. دستها را از هم باز کنید و به سمت چپ نگاه کنید. 5 نفس بکشید. با استفاده از ماهیچه های شکم ، پای چپ را به مرکز برگردانید و حرکت را در سمت مخالف انجام دهید.

6 حرکت یوگا مناسب برای کاهش حالات منفی عادات ماهانه

  • در این حرکت که به” بازکننده مفاصل” یا “پرنده خمیده” معروف است و باعث آرامش زیاد می شود اعضا داخلی بدن تحریک می شوند و ماهیچه های ناحیه اطراف باسن و ران ها و اندام تناسلی کاملا کشیده می شود. در این حرکت مفاصل ران کاملا آسوده می شوند و از تنش عاطفی ایجاد شده رها می گردند.

برای انجام این حرکت روی زمین با زانوی راست خمیده و پای چپ کشیده بنشینید. دستها  را برروی کمر قرار دهید و سپس به یک طرف خم شوید. 5 نفس را حبس کنید و سپس به طرف دیگر خم شوید.

MedicalDaily

vote
نظر شما در مورد این مطلب
Subscribe
Notify of
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x