خطرات و عوارض خوابیدن به پشت

زندگی سالم ۱۵ دی ۱۳۹۵ یک دیدگاه

برای یک خواب خوب و عمیق چه کنیم؟

خواب جزو مسائل بسیار مهم برای سلامت انسان است. در این مطلب به روش‌های خوابیدن نادرست از منظر طب سنتی می پردازیم.محمد انصاری‌پور دانشجوی دکترای تخصصی طب سنتی ایران دانشگاه شاهد، با اشاره به روش‌های خوابیدن نادرست از منظر طب سنتی گفت: خوابیدن بر پشت باعث کمردرد، ورود ترشحات مغزی به حلق، ریه و بیماری نزله یعنی افزایش ترشحات پشت حلق، کابوس و احتمال افزایش بروز سکته می‌شود، پس بهتر است افراد همیشه به سمت راست یا چپ بخوابند.

خواب شب زیر نور مانع ایجاد خواب عمیق

خواب شب در زیر نور، مانع ایجاد خواب عمیق می‌شود و افراد را از مزایای خواب محروم می‌کند، همچنین خواب زیر نور مهتاب نیز چنین مشکلاتی را برای افراد ایجاد می‌کند. خواب در گرسنگی نیز بدن را به سمت خشکی و ضعف سوق می‌دهد و قوای بدن را تضعیف می‌کند.

خواب صبحگاهی موجب تشدید یبوست

دیر برخواستن از خواب صبح نیز به بدن آسیب وارد می‌کند، چرا که خواب صبحگاهی نوعی خواب در گرسنگی است و مواد اصلی و مورد نیاز بدن را تباه می‌کند. صبح زود بر اساس ساعت بیولوژیک بدن موقع فعالیت دستگاه گوارش و روده‌هاست که باید دفع مدفوع صورت گیرد و این خواب مانع دفع مدفوع در وقت خود شده منجر به تجمع سموم در بدن می‌شود و موجب تشدید یبوست افراد می‌شود.

خوابیدن در شب قبل از دفع مدفوع به بدن آسیب وارد می‌کند

خوابیدن در شب قبل از دفع مدفوع نیز به بدن آسیب وارد می‌کند. در این حالت با ماندن طولانی‌ مدت مدفوع در روده‌ها، سموم آن بازجذب شده و به کبد و سایر اعضا آسیب می‌رساند.

خواب شب قبل از سبک شدن معده نیز مناسب نیست

خواب شب قبل از سبک شدن معده نیز مناسب نیست. بهتر است شام سر شب خورده شود تا بین خوردن شام و خواب حدود ۲ تا ۳ ساعت فاصله باشد. در غیر این صورت خواب عمیق نخواهد بود و حتی منجر به تشویش در خواب خواهد شد و هضم غذا با مشکل مواجه می‌شود و موجب بروز نفخ معده می‌شود.

خوابیدن به پشت,خوابیدن ,عوارض خوابیدن به پشت

زمان بارداری

زمانی که وارد سه ماههٔ سوم بارداری شدید، خوابیدن به پشت برای مدت طولانی توصیه نمی‌شود. وقتی به پشت می‌خوابید، وزنِ افزایش یافتهٔ رحمتان به رگِ اصلی که خون را از پا‌ها به قلب می‌رساند، فشار وارد می‌کند. البته موقعی که خواب هستید، نمی‌توانید وضعیت خوابتان را کنترل کنید. اگر موقع بیدار شدن از خواب ببینید که به پشت خوابیده‌اید، احتمالاً بدنتان به شما فرمان داده تا تغییر وضعیت دهید.

توصیه مشاور: بهترین حالت خوابیدن برای مادر باردار خوابیدن به پهلوی چپ می باشد.

نظر ماما

ماما‌ها توصیه می‌کنند با زاویه به پهلوی چپ یا راست بخوابید. می‌توانید برای راحتی بیشتر، یک بالش بین پا‌هایتان قرار دهید. اگر عادت دارید به پشت بخوابید، در سه ماههٔ اول ایرادی ندارد؛ اما در سه ماههٔ دوم که رحم بزرگ‌تر می‌شود، بهتر است وضعیتتان را تغییر دهید. وقتی به پشت می‌خوابید وزن افزایش یافتهٔ رحمتان به رگ اصلی که خون را از پا‌ها به قلب می‌رساند، فشار وارد می‌کند. خوابیدن به پشت برای مدت زمانی طولانی ممکن است در جریان خون دخالت کرده و مانع رسیدن مواد غذایی به جفت و کودکِ در حال رشدتان شود.خطر این وضعیت به ویژه در صورت داشتن فشار خون بالا، بیشتر می‌شود و بر میزان اکسیژن و مواد غذایی دریافتی کودک تاثیر می‌گذارد. اگر چنین شرایطی دارید، توصیه می‌شود به پهلو بخوابید.اگر به پهلو خوابیده‌اید، اما موقع بیدار شدن می‌بینید که به پشت خوابیده‌اید نگران نشوید. این مساله بار‌ها اتفاق می‌افتد و نمی‌تواند تاثیر بدی بر کودکتان داشته باشد.سعی کنید عادت کنید که به پهلو یا در حالت نشسته بخوابید. اگر لازم بود یک بالش بین پا‌هایتان، زیر ران یا پشت کمرتان قرار دهید تا راحت‌تر بخوابید.

برچسب ها

1

Please Login to comment
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
Anonymous

در مورد چی نظر بدهم