خطرناکترین سم سفید رنگی که ما هر روز آن را مصرف می کنیم!

خواص خوراکی ها ۱۱ دی ۱۳۹۵ بدون دیدگاه

سم سفید رنگ – خطرناکترین ماده – به نام مونو سدیم گلوتامات E621 – یک افزودنی غذایی است که به عنوان تقویت کننده عطر و طعم در غذاها استفاده می شود.

این ماده در تولید اکثر مواد غذایی فرآورده شده به کار می رود. این ماده دارای ظاهری پودر مانند و کریستالی شبیه به نمک و شکر است. هنگامی که این پودر در آب حل می شود طعمی شبیه سوپ با مزه گوشت دارد. سدیم گلوتامات می تواند به هر ماده غذایی افزوده شود. مصرف سدیم گلوتامات منجر به افزایش اشتها، پرخوری و چاقی می گردد.

این ماده موجب تحریک سلول های مغزی می شود، بنابر این تاثیری شبیه به دارو دارد. این ماده براحتی در خون وارد می شود و در مغز موجب تغییر و تحریک اعصاب چشایی می گردد.

سدیم گلوتامات در سوسیس، هات داگ، چیپس، پفک، سوپ های آماده و فوری، مواد غذایی کنسرو شده، مواد غذایی بسته بندی شده، سس های مختلف و در بسیاری از مواد غذایی دیگر وجود دارد. میزان دوز مجاز مصرف آن برای فردی بالغ تقریبا ۱٫۵ گرم و برای کودکان کمتر از ۰٫۵ گرم به صورت روزانه می باشد.

 

در جهان امروز سالانه میزان ۲۰۰ هزار تن از این مکمل در تولید و تهیه مواد غذایی مصرف می شود. علائم مصرف بیش از حد سدیم گلوتامات به نام سندروم رستوران چینی شناخته شده است. این سندروم می تواند شامل علائمی از جمله سرگیجه، میگرن، اختلالات بینایی، عدم تعادل هورمونی، تهوع، احساس ضعف و سستی، درد در ناحیه قفسه سینه و غیره باشد.

این ماده برای اولین بار در سال ۱۹۰۷ در ژاپن کشف شد، هنگامی که فردی به نام ایکیدا کیکونای بیان کرد که از این ماده به عنوان تقویت کننده طعم و مزه در غذا استفاده می کند.

این ماده نه تنها موجب افزایش طعم و مزه مواد غذایی طبیعی می شود، بلکه طعم و عطر مواد غذایی کنسرو شده، فست فود ها و محصولات یخ زده را نیز بهبود و تقویت می کند.

در طول تحقیقات آزمایشگاهی، محققان سدیم گلوتامات را به رژیم غذایی موش های آزمایشگاهی اضافه کردند و در نتیجه مصرف این ماده منجر به از دست دادن قوه بینایی در موش ها شد.

یکی از پیامد های منفی مصرف سدیم گلوتامات آنست که موجب تحریک گیرنده چشایی در زبان می شود، به این ترتیب این ماده منجر به تشدید حس چشایی در دهان نیز می گردد. به همین دلیل مصرف سدیم گلوتامات در مواد غذایی موجب خوشمزه تر شدن آنها می شود، از این رو ما نمی توانیم از خوردن مواد غذایی مضری مانند چیپس، شکلات، سوپ های آماده و فوری و پفک و غیره پرهیز نماییم.

بنابر این سدیم گلوتامات موجب اعتیاد و وابستگی افراد به این مواد غذایی مضر و ناسالم می شود، از این رو ما به مصرف این مواد غذایی مشتاق و علاقه مند می شویم. در این صورت افزودن این ماده به مواد غذایی موجب سودهای کلان برای تولیدکنندگان این محصولات می گردد.

به خاطر داشته باشید!

تولیدکنندگان این مواد غذایی مضر با استفاده از سدیم گلوتامات کیفیت پایین محصولاتشان را با کمترین هزینه مخفی می کنند، بنابر این افزودن این ماده سمی و خطرناک به مواد غذایی باید ممنوع شود.

در هنگام خرید مراقب باشید، از خریدن محصولاتی که بر روی برچسب آنها E621، MSG یا مونو سدیم گلوتامات و یا طعم دهنده های طبیعی نوشته شده  است اکیدا خودداری نمایید.

 

منبع: وبسایت healthyfoodandhomeremedies

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که در این بحث شرکت می کنید !