خواب داوینچی!

اخبار و حوادث , علمی , گوناگون ۲۶ مرداد ۱۳۹۶ بدون دیدگاه

خواب داوینچی چیست؟

لئوناردو داووینچی نقاش مشهور  تقریبا فقط یک برنامه خواب داشته است ، ۱۵ دقیقه خواب در هر چهار ساعت! آمار شگفت‌انگیز او ۱/۵ ساعت خواب در روز است. اگرچه نمی‌توانیم مطمئن باشیم که او واقعا این‌گونه می‌خوابید، اما محققان ثابت کردند که این شیوه امکانپذیر است.
منظور از خواب داوینچی همان خواب چند مرحله ای است که کل زمان مورد نیاز برای خواب شبانه روز در بیست و چهار ساعت پخش شود. مٍلا خواب ۵ مرحله ای به اینگونه است که فرد در شبانه روز ۵ بار میخوابد اما مدت کل همه این خوابها معادل یک خواب شبانه و یا کمتر است.

هدف از خواب داوینچی

این خواب برای ورود به رویای شفاف مورد استفاده قرار میگیرد. هدف این است که تعداد و شدت رسیدن به آن قسمت از چرخه خواب که به آن خواب رم میگویند به حداکثر و زمان رسیدن به خواب رم به حداقل برسد. زیرا بیشتر خوابهای روشن در همین مرحله رخ میدهند.

خواب چند مرحله ای معمولا در نوزادان و حیوانات و حیوانات دیده میشود و ظاهرا در بزرگسالان این استعداد طبیعی به دلیل زندگی اجتماعی و مسئولیت های مرتبط با آن تغییر کرده است.

 

مرحله رم خواب

بدن انسان موقع خواب به چرخه های کامل احتیاج دارد. در صورتی که به هر دلیل شخص بی موقع  از خواب بیدار شود نظم چرخه های خواب به هم میریزد. اگر شخص دوباره  بخوابد مغز سعی میکند این بهم ریختگی را با زیاد کردن مرحله رم جبران کند. مرحله رم دوره ای از خواب است که طخواب داوینچیی آن شخص رویا میبیند. بعضی از رویابین ها  با تنظیم ساعت زنگ دار روی خواب روی رم خواب تاثیر بگذارند یعنی دقیقا همان وقتی که موقع خواب رم است بیدار شوند و بعد از مکث کوتاهی دوباره بخوابند. روش دیگر برای تمدید خواب رم تقسیم کل زمان خواب به حداقل سه مرحله است که به آن خواب چند مرحله ای میگویند.

آدمهای مشهور و خواب چند مرحله ای

از بررسی بیوگرافی آدمهای مشهور مشخص میشود که خواب چند مرحله ای اکتشاف جدیدی نیست و بسیاری در گذشته و حال به دلایل مختلف خواب خود را تقسیم میکرده اند. ناپلئون،ادیسون، بسیاری از دانشمندان و ستاره شناسان به خاطر فشار کاری یا به شوق کسب دانش خواب شبانه خود را به چند قسمت تقسیم میکردند.

 

 

تحقیقات علمی: کلودیا استامپ نویسنده، محقق خواب چند مرحله ای

 

 

 

loading...

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که در این بحث شرکت می کنید !