خوردن یا نخوردن آسپرین

اجتماعی , پزشکی و سلامت5 , خبری , علمی ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۵ بدون دیدگاه

 آخرین نظر پزشکان درباره خوردن  آسپرین بصورت روزانه چیست؟

بزرگسالان بین ۵۰ تا ۶۹ سال که در معرض خطر حمله قلبی یا سکته هستند باید روزانه دوز ضعیفی از آسپرین را برای جلوگیری از این خطر و خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ مصرف کنند .

این آخرین توصیه ای است که کارگروه خدمات پیشگیری که یک گروه مهم و تاثیرگذار از متخصصان  هستند در مقاله ای در سالنامه طب داخلی ارائه دادند.

اریک جکوبز که  محققی در انجمن سرطان شناسان آمریکا است بیان کرد: ” این اولین باری است که یک موسسه بزرگ درمانی دیدگاه جدیدی لحاظ کرده و استفاده از آسپرین را بطور گسترده برای جلوگیری از سرطان توصیه می کند که بسیار معقول است.”

این توصیه برای افرادی است که قبلا دچار حمله قلبی یا سکته شده اند و یا در خطر ابتلا به آن هستند. ضمنا بسیاری از مواردی که فرد را مستعد حمله قلبی می کند- مانند چاقی و کم تحرکی- در بروز سرطان روده بزرگ هم موثر است.

برخی متخصصین معتقدند استفاده از آسپرین برای افرادی که دچار مشکل قبلی نبوده اند یک ریسک است زیرا آسپرین بطور کلی خطر خونریزی داخلی در بدن را افزایش می دهد.

اما در بخش “مروری بر شواهد” مقاله آن کارگروه ، نتیجه گرفته شده  که افرادی که بالای ۵۰ سال دارند و ۱۰ درصد احتمال دارد تا دچار حمله قلبی در ۱۰ سال آینده  بشوند می توانند از دوز ضعیفی از آسپرین بطور روزانه استفاده کنند.

اما برای افراد بالای ۶۰ سال که خطر خونریزی داخلی بیشتری دارند (احتمال این خطر با افزایش سن افزایش می یابد) ، پزشک مربوطه باید مجموع شرایط بیمار را بسنجد و بطور خاص آن را تجویز کند.

توصیه ای بر مصرف این دارو برای افراد زیر ۵۰ یا بالای ۷۰ سال در این مقاله دیده نشد.

دکتر جکوب افزود: ” در این مقاله ذکر شده که آسپرین همچنین تاثیر در جلوگیری  از برخی دیگر سرطان ها مانند مری، معده، ریه،سینه و پروستات داشته است که البته چون مدارک به قدر کافی قوی نبوده اند توصیه خاصی برای استفاده از آن نشده است.

loading...

اولین نفری باشید که در این بحث شرکت می کنید !