بهتر است از داروهای خوراکی استفاده کنیم یا داروهای تزریقی؟

پزشکی و سلامت5 06 آبان 1395 بدون دیدگاه

بهتر است از داروهای خوراکی استفاده کنیم یا داروهای تزریقی؟

پورتال رنگی به نقل از پرداد: برخی افراد تصور می‌کنند داروهای تزریقی بهتر از داروهای خوراکی می باشد. چنین تصوری اشتباه و ناشی از باورهای غلطی است که درباره داروها وجود دارد. یک کارشناس غذا و دارو عنوان کرده است که: یکی از باورهای غلطی که راجع به داروهای تزریقی بین مردم وجود دارد این است که داروهای تزریقی بهتر از داروهای خوراکی عمل می کنند.
اثربخشی داروهای تزریقی لزوما بیشتر از داروهای خوراکی نیست و جز در موارد معدود هیچ یافته علمی مبنی بر ارجحیت روش تزریقی نسبت به خوراکی وجود ندارد و برعکس در بیشتر موارد عوارض جانبی داروهای تزریقی بیشتر از خوراکی می باشد.
وی افزود: بیشتر عوارض جانبی داروهای تزریقی ، در مدل های غیرتزریقی به ندرت ایجاد می شود یا غیرممکن است، که ازآن جمله می توان آسیب به عصب یا عروق در محل تزریق، آبسه و ابتلا به انواع عفونت های ویروسی، هپاتیت B و C، ایدز، باکتریایی و گسترش این بیماری های عفونی در جامعه، خون مردگی، خونریزی های زیر پوستی، ایجاد زخم و باقی ماندن جای آن در محل تزریق را نام برد.

داروهای تزریقی

مصرف بی رویه داروهای تزریقی به دلیل نیاز به پرسنل آموزش دیده و تجهیزات خاص برای تزریق، هزینه بیماران و سیستم بهداشتی را نیز افزایش خواهد داد و در این زمینه موثر خواهد بود. مصرف داروهای خوراکی برای بیمار راحت تر است و درد، هزینه و عوارض کمتری برای بیمار دارد و در عین حال آنکه به همان اندازه موثر است.پس با توجه به مشکلات و عوارض داروهای تزریقی هرگز به پزشک خود اصرار نکنید که داروی تزریقی تجویز کند.
در صورت سابقه حساسیت دارویی و عوارض جانبی به ویژه آنتی بیوتیک ها پزشک خود را در جریان قرار دهید چون بروز مجدد آن عارضه می تواند کشنده یا تهدیدکننده حیات باشد.

پورتال رنگی _ بهتر است از داروهای خوراکی استفاده کنیم یا داروی تزریقی؟
منبع: پرداد

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
Notify of