دانشمندان و خواب روشن

رویاها شاهراه ضمیر ناخودآگاه

 

فروید رویاها را شاهراه ضمیر ناخودآگاه می نامید. رویاها نتیجه امیال سرکوب شده درونی هستند. تصویرهایی که توسط ضمیر ناخودآگاه ساخته میشوند تا در زندگی روزانه فرد تعادل برقرار سازند. او معتقد بود که هر رویا حاوی سمبل هایی است که معنی آن سمبل ها کلید ارتباط با ضمیر ناخودآگاه فرد است.

اوسپنسکی شاگرد گورجیف و نظریه پرداز راه چهارم از رویای آگاهانه به عنوان نیمه رویا ۱ نام میبرد. او در کتاب الگوی تازه ای از کیهان ۲ مشخصات نیمه رویا را چنین بر میشمرد: خود آگاهی در هنگام خواب دیدین و توانایی خلق و کنترل رویا در هنگام خواب.

 

استفن لابرجاستفن لابرج که برای اولین بار خواب شفاف را در آزمایشگاه به اثبات رساند آن را به عنوان آگاه بودن در موقع خواب دیدن به این معنی که فرد هم زمان هم میداند که خواب است و هم میداند که دارد خواب میبیند بیان میکند. او همچنین ویژگی مهم دیگر رویای شفاف را هم زمانی دخیل بودن در رویا و شاهئ بودن میداند. یعنی رویا بین در عین اینکه در صحنه رویا و از دید خودش همه چیز را تجربه میکند اما هم زمان نیز دید شاهد میتواند به خودش و صحنه رویا نگاه کند.

 

دیدگاه بگذارید

4 نظرات روشن "دانشمندان و خواب روشن"

سلام

واقعا خیلی عالی بود! همین این نوشته و همه نوشته های مشابهی که تازگیها لطف کرده و قرار دادید. ببخشید که ما وقت نمی کنیم به موقع سر بزنیم و یکی یکی به خاطر همه شون سپاسگزاری کنیم.

با سلام و احترام, خیلی خوشحالم که مطالب مورد تایید و پسند شما و مخاطبین قرار گرفت و خیلی مایلم تا با این مطالب حقایقی رو در مورد واقعیتهای پنهان به اشتراک بزارم.

با سپاس فراوان

سلام شماهم پورتال رنگی هستید؟!
پس چرااسمتون اینطوریه؟!