دانشمندان و خواب شفاف - پورتال رنگی

روانشناسی 26 مرداد 1396 4 دیدگاه

رویاها شاهراه ضمیر ناخودآگاه و خواب شفاف

فروید رویاها را شاهراه ضمیر ناخودآگاه می نامید. رویاها نتیجه امیال سرکوب شده درونی هستند. تصویرهایی که توسط ضمیر ناخودآگاه ساخته میشوند تا در زندگی روزانه فرد تعادل برقرار سازند. او معتقد بود که هر رویا حاوی سمبل هایی است که معنی آن سمبل ها کلید ارتباط با ضمیر ناخودآگاه فرد است.

اوسپنسکی شاگرد گورجیف و نظریه پرداز راه چهارم از رویای آگاهانه به عنوان نیمه رویا 1 نام میبرد. او در کتاب الگوی تازه ای از کیهان 2 مشخصات نیمه رویا را چنین بر میشمرد: خود آگاهی در هنگام خواب دیدین و توانایی خلق و کنترل رویا در هنگام خواب.

استفن لابرجاستفن لابرج که برای اولین بار خواب شفاف را در آزمایشگاه به اثبات رساند آن را به عنوان آگاه بودن در موقع خواب دیدن به این معنی که فرد هم زمان هم میداند که خواب است و هم میداند که دارد خواب میبیند بیان میکند. او همچنین ویژگی مهم دیگر رویای شفاف را هم زمانی دخیل بودن در رویا و شاهئ بودن میداند. یعنی رویا بین در عین اینکه در صحنه رویا و از دید خودش همه چیز را تجربه میکند اما هم زمان نیز دید شاهد میتواند به خودش و صحنه رویا نگاه کند.

4
دیدگاه بگذارید

1 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
  Subscribe  
Notify of
سولماز

سلام

واقعا خیلی عالی بود! همین این نوشته و همه نوشته های مشابهی که تازگیها لطف کرده و قرار دادید. ببخشید که ما وقت نمی کنیم به موقع سر بزنیم و یکی یکی به خاطر همه شون سپاسگزاری کنیم.

zbarmaki67

با سلام و احترام, خیلی خوشحالم که مطالب مورد تایید و پسند شما و مخاطبین قرار گرفت و خیلی مایلم تا با این مطالب حقایقی رو در مورد واقعیتهای پنهان به اشتراک بزارم.

با سپاس فراوان

مهشید

سلام شماهم پورتال رنگی هستید؟!
پس چرااسمتون اینطوریه؟!