دانشمندان در تلاش ساخت ژنوم انسان هستند!

اجتماعی , تکنولوژی , خبری , علمی ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۵ بدون دیدگاه

دانشمندان در تلاش برای ساخت ژنوم کامل انسان هستند به این معنی که از مواد شیمیایی استفاده می کنند تا تمام ژن های موجود در کروموزم انسان را بسازند.

 

این مسئله همزمان شوق و نگرانی را در مجامع علمی ایجاد کرده است زیرا امکان ساخت انسان مصنوعی بدون والد از طریق شبیه سازی ممکن است.

این موضوع در جلسه محرمانه ای در دانشگاه هاروارد در سه شنبه گذشته مطرح شد که به هیچ یک از ۱۵۰ شرکت کننده اجازه صحبت با رسانه ها و ارسال پست توییتر در طول جلسه داده نشد.

برگزارکنندگان بیان کردند که این پروژه از لحاظ علمی نتیجه مهمی دارد و به نوعی مکمل پروژه بزرگ ژنوم انسانی است که در آن سه میلیارد حروف شیمیایی موجود در DNA انسان خوانده شده است. در این پروژه در عوض بجای خواندن، نوشتن ژن های یعنی سنتز کردن همه ۳ میلیارد ماده با استفاده از مواد شیمیایی صورت می گیرد.

اما این مسئله موجب نگرانی های اخلاقی زیادی شده است. اینکه آیا ممکن است بتوان انسانی را با صفات خاص بوجود آورد؟ مثلا انسانی که سرباز بدنیا بیاید یا اینکه از یک انسان خاص کپی گرفت؟

دو دانشمند امریکایی در مقاله ای از این پروزه انتقاد کردند و گفتند : ” آیا ممکن است بتوانیم از انیشتین کپی بگیریم؟”

یکی از محققین پروژه در جواب بیان کرد که در مورد این پروژه سوتفاهم هایی بوجود آمده و قرار نیست انسان کپی بشود. بلکه فقط سلول ها کپی می شوند، محدود  به انسان نیست وهدف تنها کمک به ایجاد بهتر و دقیقتر سلول ها با هدف کاربرد در حیوانات، گیاه ها و میکروب ها است.

وی افزود :”  افرادی در تلاش هستند تا تصویر نادرستی ار پروژه ارائه دهند. محرمانه بودن این نشست بخاطر این بوده است که برگزارکنندگان به جهت روشن شدن اذهان عمومی، مقاله ای را به نشریه ارسال کرده بودند و نمی خواستند تا زودتر از چاپ مقاله، رسانه ها محتوای نسیت را اعلام کنند. ضمنا مباحث اخلاقی از ابتدا بسیار درنظر گرفته شده است.”

این پروژه HGP2 نام گرفت اما سپس نامش تغییر کرد و در دعوتنامه ذکر شده بود که هدف این پروژه ایجاد ژنوم کامل انسانی در مدت ۱۰ سال است.

وی ادامه دارد: ” هنوز سرمایه گذارانی برای این پروژه معین نشده است ، اگرچه از شرکت های متعددی دعوت خواهد شد و تاکنون چندین مورد هم اظهار علاقه مندی کرده اند. همچنین از دولت فدرال نیز درخواست همکاری خواهد شد.”    سخنگوی سازمان ملی سلامت از اظهانظر دراین مورد به علت وضعیت مقدماتی پروژه خودداری کرد.

این تکنیک در ساخت داروها مثل ساخت انسولین، اصلاح سلول های معیوب و ساخت محصولات اصلاح شده ژنتیکی کشاورزی و احتمالا در آینده اصلاح وضعیت جنین استفاده می شود.

با ساخت ژنوم کامل می توان در ساخت محصولات پیچیده تری که نیاز به تزریق چندین ژن به ماده “مخمر”  دارند (مثل رایحه ها و طعم دهنده ها) کمک کرد. به این صورت که بهتر است بجای چسباندن چندین ژن بهم، DNA را از اول تولید کرد.

در حال حاضر ساخت ژن فرآیند سخت و پرخطایی است. اکنون تنها می توان رشته های ژنی به طول ۲۰۰ جفت پایه (که از مواد شیمیایی موجود در DNA هستند) را بسازند، در حالیکه ژن ها اکثرا از صدها و هزاران جفت پایه تشکیل شده اند. برای ساخت یکی از آنها باید چندین رشته ژنی  ۲۰۰ تایی را بهم متصل کرد.

دکتر اندی ، موسس شرکت ژنتیکی در استنفورد می گوید: ” البته هزینه ها و امکانات بهتر شده است. هزینه ساخت یک جفت پایه از ۴ دلار در سال ۲۰۰۳ به ۳ سنت در امسال کاهش یافته ولی همچنان برای ساخت ۳ میلیارد ژن بسیار بالا (۹۰ میلیوندلار) است. البته چنانچه همین روند کاهش را داشته باشد در ۲۰ سال آینده هزینه آن به ۱۰۰ هزار دلار خواهد رسید.

دکتر ونتر – یک محقق ژنتیک- توانست یک رشته ژنی باکتریایی (که بسیار شبیه ژن موجود بود) به طول یک میلیون جفت پایه بسازد که به درون سلول تزریق شد و کنترل آن را بدست گرفت. وی و همکاارانش توانستند در تلاش بعدی ژن متفاوتی به طول ۵۰۰ هزار جفت پایه بسازند.

دکتر بوک که یک کنسرسیون بین المللی را هدایت می کند، همراه با گروهش در تلاش هستند تا ژنوم کامل “مخمر” را که حدود ۱۲ میلیارد جفت پایه دارد را بسازند. آنها می خواهند بعضی قسمت هایی که کاری انجام نمی دهند را حذف کنند تا ژنوم ساده تر و پایدارتری بوجود بیاورند.

اما ژنوم انسان ۲۰۰ برابر بزرگتر از مخمر است و مشخص نیست که آیا ساخت کامل آن عملی است یا خیر.

یکی از محققین (که دعوت به نشست هاروارد را رد کرده بود) از این طرح انتقاد کرد و گفت : ” دانایی ما برای چگونه انجام دادن این کار از توانایی مان عقبتر است. اینکه بدنبال ایجاد پروژه های ساخت ژنوم های متعدد و کاهش هزینه های کمکی در ایجاد این دانایی کند.”

loading...

اولین نفری باشید که در این بحث شرکت می کنید !