علل و راه درمان جاری شدن آب دهان در موقع خواب - پورتال رنگی

زندگی سالم 16 خرداد 1395 بدون دیدگاه

علل و راه درمان جاری شدن آب دهان (بزاق) در موقع خواب

آب دهان: خواب یکی از پیچیده ترین اتفاقات روزمره برای هر موجودی از جمله انسان است که با برخی تحولات فیزیولوژیکی همراه است.  شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که هنگام خواب آب دهان تان جاری شده باشد، برای برخی در اغلب اوقات این اتفاق می افتد و برای برخی دیگر بندرت پیش می آید؛ اگر دوست دارید علت این اتفاق را بدانید و همینطور راه درمان و برطرف کردن آن را بدانید با ما در این مطلب همراه باشید تا با جزییاتی بیشتر آشنا شوید.

چرا موقع خواب آب دهان مان جاری می شود؟

ساده ترین پاسخ این است که چون دهان در خواب باز است، بزاق از دهان به بیرون جاری می شود. عضلات بدن هنگام خواب شل می شوند، و این احتمال وجود دارد که در این زمان دهان باز بماند.
به عقیده بعضی کارشناسان، وضعیت خواب هم می تواند موثر باشد و به پهلو خوابیدن می تواند احتمال بیرون ریختن آب دهان را بیشتر کند.
یکی از بزرگ ترین دلایل باز ماندن دهان در شب این است که نمی توانید از طریق بینی نفس بکشید. ما باید طبیعتا با بینی نفس بکشیم، اما اگر دچار گرفتگی بینی باشیم، راهی نداریم جز تنفس از طریق دهان. اگر این اتفاق در خواب رخ دهد، بزاق از دهان خارج شده و روی بالش می ریزد.
گرفتگی بینی می تواند در زمان سرماخوردگی و یا در اثر عوارض آلرژی روی دهد. ضمنا انحراف تیغه بینی می تواند بینی را مسدود کرده و باعث تنفس از دهان شود. خروپف و ایست موقت تنفس در خواب (آپنه) هم می توانند منجر به بیرون ریختن آب دهان شوند.
دلیل دیگر هم می تواند استفاده از داروهایی خاص و یا یک سری از بیماری ها باشد که موجب افزایش تولید بزاق (sialorrhea) می شوند. ضمنا مشکل در بلعیدن هم می تواند دلیل دیگر این مسئله باشد که در اثر آسیب مغزی، سکته مغزی و یا حتی بیماری پارکینسون بروز می کند. این حالت می تواند در طول روز هم رخ دهد که مربوط به بیماری ریفلاکس معده است.

علل و راه درمان جاری شدن آب دهان در موقع خواب

راه درمان چیست؟

به طور کلی، نیازی به درمان این مشکل نیست. اگر به ندرت این مسئله اتفاق می افتد، شاید آزاردهنده باشد، اما لازم نیست سراغ درمان بروید، چون باعث کم آبی بدن، عفونت و یا مشکلات دیگر نمی شود.
اگر گرفتگی بینی دارید، می توانید آن را درمان کنید. اگر علائم ایست موقتی تنفس در خواب را دارید، پیگیری این بیماری می تواند به بهبود تنفس شبانه و رفع جاری شدن بزاق کمک کند.
اگر بیرون ریختن آب دهان، از عوارض بیماری هایی است که بلعیدن را دچار مشکل می کنند، تجویز داروهایی مانند آتروپین یا اسکوپولامین توسط پزشک می تواند مفید باشد.

پورتال رنگی _ علل و راه درمان جاری شدن آب دهان در موقع خواب
منبع: عصر خبر

برچسب ها

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
Notify of