درمان سرد مزاجی با طب سنتی

طب سنتی ۰۲ خرداد ۱۳۹۵ بدون دیدگاه

درمان سرد مزاجی با طب سنتی

سرد مزاجی: هر انسانی دارای طبعی متفاوت است که برای برخی سرد و برای برخی دیگر گرم است؛ شاید برای شما هم پیش آمده باشد که شنیده اید که سردی کرده اید یا گرمی کرده اید، اینها نشانی از طبع شما است که با نوع مواد غذایی که مورد مصرف قرار می دهید خود را نشان می دهند؛ در طبی سنتی برای این مشکلات راه حلهای متفاوتی وجود دارد، نا گفته نماند که روشهای درمان شیمیایی هم وجود دارد اما به جهت نداشتن عوارض مصرف داروهای گیاهی در علم سنتی پزشکی در این مطلب ما از دید طب سنتی به درمان سرد مزاج بودن پرداخته ایم که امیدواریم مورد استفاده شما قرار گیرند.
در حدیثى از امام صادق علیه‌السّلام آمده است: «ناشتا کشمش خوردن باعث روییدن گوشت و محکمى استخوان و نازکى پوست و تقویت نیروى جنسى میشود.» همچنین می‌فرمایند: «خربزه بخورید؛ چرا که در آن، ده ویژگى است: پیه زمین است؛ نه دردى در آن هست و نه فسادى؛ خوراک است؛ آب است؛ میوه است؛ سبزى خوش است؛ شست‌وشو دهنده است؛ خورش است؛ توان جنسى را مى‏افزاید؛ مثانه را مى‏شوید؛ و ادرارآور است.»

درمان سرد مزاجی

برخی از مفردات موثر برای تقویت غریزه جنسى‏ و درمان سردمزاجی

بذرها: بذر شلغم، بذر کلم، بزر گیاه گزنه، بذر لوبیا گرگى، بذر ترتیزک آبى، بذر هویج، بذر مارچوبه، بذر ترب، بذر یونجه، بذر خربزه، بذر کرفس، بذر شنبلیله، بذر کتان، بذر شاهی.
حبوبات: نخود، لوبیا، باقلا و دانه های نفاخ و دارای غذائیت زیاد.
میوه‌ها: نارگیل، انگور شیرین، مویز، کشمش، انجیر، انار شیرین، گلابی، خربزه شیرین، خرما. برای افراد گرم مزاج هندوانه، خیار و شفتالو مفید است.
سبزیجات: پیاز، شاهى، نعناع، مارچوبه، هویج، تره، شلغم، ترب، کلم، کرفس، خارخسک برای درمان سرد مزاجی مفید هستند.
مغزها: بادام، گردو، پسته، فندق برای درمان سردمزاجی مفید هستند
ادویه‌ها: زعفران، کنجد، عسل، شکر سرخ، سیر، شقاقل و مرباى شقاقل، جوز هندى، خولنجان، زرمباد، سورنجان، زنجبیل، مرباى زنجبیل، دارچین، فلفل، داروفلفل، آقرقرها، بوزیدان، سیاهدانه، کندر، جین‏سینگ، تودرى سرخ و سفید، انیسون، قسط شیرین، زنیان، مرباى آمله، انقوزه، بهمن سرخ و سفید، دانه‏ هاى داخل میوه‏ کاج، فلفل سفید، فلفل سیاه، فلفل دراز، هل بوا.

داروهاى فوق را می‌توان به‏ طور جداگانه یا چند عدد از آن‏ها را انتخاب کرده و به صورت کفلمه یا با نبات یا با عسل مخلوط کرده و هر روز میل شود.

درمان سرد مزاجی با طب سنتی1

سایر نکات

 • برای گرم مزاجان هندوانه، خیار، شفتالو، کاهو، کدو، خرفه مفید است.
 • پیه هندوانه ابوجهل براى سردمزاجان و خشک‏ مزاجان در هر حالتى خوب است و توان جنسی شان را تقویت مى‏ کند.
 • شربت مویز کاملا شیرین و پرمایه، شربت هر مویزى که باشد مفید است.
 • دانه انیسون را با ریشه شیرین‏بیان دم کرده و آب صاف‏کرده آن نوشیده شود.
 • اگر مغز به دانه را بدون پوست خوب جویده و خورده شود  در گرم‏مزاج‌ها براى تقویت نیروى جنسى مفید است‏.
 • خوردن دانه خردل قهوه ای با عسل.
 • خوردن دانه خردل سفید با شیر و شکر.
 • خوردن زنجبیل با خولنجان و پسته.
 • زنجبیل گیاهی است که برای درمان سردمزاجی مفید میباشد
 • خوردن دانه کنجد با بذر کتان برای درمان سرد مزاجی مفید است .
 • خوردن مخلوط تخم شوید و بادیان رومی به یک اندازه.
 • ۵۰ تا ۱۰۰ گرم پیاز را روزی دو مرتبه همراه با غذا میل کنید.
 • خوردن ۰/۵ _ ۱ گرم زعفران با غذا  سرد مزاجی را درمان میکند.
 • خوردن ۲ _ ۵ گرم کرفس خام با غذا.
 • خوردن ۱ _ ۲ گرم تخم تره با شیر به مدت چند روز متوالی.
 • خوردن ۱۰ تا ۲۰ گرم موسیر همراه غذا برای درمان سرد مزاجی مفید است.
 • ۲ _ ۵ گرم پوست دارچین را کوبیده. سپس در یک لیوان آب جوش ریخته و مدت نیم ساعت بماند تا دم بکشد. سپس آن را صاف کرده و روزی سه بار، هر بار یک فنجان میل شود.
 • ۲ _ ۴ گرم گیاه مارچوبه را کوبیده. سپس در یک لیوان آب جوش ریخته و مدت نیم ساعت بماند تا دم بکشد. سپس آن را صاف کرده و روزی سه بار، هر بار یک فنجان میل شود.
 • ۳۰ گرم مغز فندق را کوبیده با عسل مخلوط کرده و خورده شود.
 • نخود را در آب تازه آن خیسانده تا پرورده شود سپس خورده شود.
 • بهمن سرخ و سفید را به مقدار مساوى ساییده و هر روز مقدار ده گرم از آن را با شربت سیب مخلوط کرده و خورده شود. براى تقویت نیروى جنسى و زیاد کردن اسپرم بسیار مفید است و شهوت مردان را تا حد بى‏قرارى زیاد مى‏کند.
 • مغز به دانه بدون پوست را خوب جویده و خورده شود به خصوص برای گرم مزاجان مفید است.
 • ۵ گرم جینسینگ، ۱۰ گرم خولنجان، ۵ گرم زنجفیل را آسیاب کرده روزی ۲ گرم دم‌کرده با عسل شیرین نموده میل شود.

درمان سرد مزاجی با طب سنتی

احتیاط

استعمال گلاب، بوییدن گل سرخ، بوییدن شکوفه بادام شیرین در زنان، مداومت در خوردن ترشی‌ها و سردی‌ها و رطوبت زاها مگر در گرم مزاجان، خوراکی های بادشکن مانند زیره سبز و سیاه، اسفند، مرزنجوش، خوراکی‌های خشک کننده مانند شاهدانه، ارزن، عدس و چیزهای سرد و خشک مانند نیلوفر، کافور، گشنیز، اسفرزه، ترشی‌جات مخصوصا چیزهای ترش و قابض مثل سماق، ریواس، سیب ترش، به ترش و نارنج از عوامل ضعیف کننده نیروی جنسی به شمار می روند.  بوییدن اسانس گل سنجد اصلا به مردان توصیه نمی شود چرا که موجب کاهش توانایی جسمی آنها می‌گردد.

برخی علائم سرد مزاجی در زنان :

علائم سرد مزاجی: ضعف نیاز جنسی- بی رغبتی به داشتن مقاربت – بیزاری و نفرت و یا ناسازگاری و یا هر گونه تلاشی از طرف شریک خود – نفرت از آمیزش به علت تجارب ناهنجار قبلی (مثل دیر ارضاءشدن) – عدم احساس آرامش در حین مقاربت – احساس درد بلافاصله قبل از آمیزش و یا در حین و بعد از آمیزش – انقباض ماهیچه های اطراف مهبل هنگامی که مرد قصد دخول داشته باشد به طوری که ورود آلت مرد به واژن را ناممکن و یا مشکل می کند – کاهش جریان خون به واژن و منطقه لگن و عدم توانائی در رسیدن به ارگاسم. مبتلا بودن به مشکلات فوق همسر را تحت فشارهای روحی و روانی شدیدی قرار می دهد.
نکته ای که نباید از آن غافل بود این است که آیا فرد از اوّل دارای این مشکلات بوده و یا اینکه اخیراً به آن دچار شده است.
همچنین نقش عوامل درونی ، آموزشی و … در سرد مزاجی را نباید دست کم گرفت.
سرد مزاجی را می توان از زاویه های مختلف مورد بررسی قرار داد؛ از جمله زوایای فیزیکی، فیزیولوژیکی و روانی.
به این دلیل است که بخشی از زنان مشکل تحریک شدن و رسیدن به ارگاسم در حین مقاربت را دارند و بخشی دیگر بدلیل ناآگاهی، با ساختمان و کارکرد جنسیت زن و بالاخره بی توجهی و بی اعتنایی همسر خود، ناخشنود و ناراضی می باشد. اگر در یک رابطه دو طرفه آگاهی داشته باشند و ضریب هوشی جنسی متعارفی داشته باشند آنگاه عامل سن در سرد مزاجی تأثیر زیادی نخواهد داشت.
این مطلب زمانی روشن می شود که زنان در هر سنی ممکن است دچار سرد مزاجی شوند (حتی در ۲۰ سالگی) با این همه، تعدادی از محققان در تحقیقات خود به این نتیجه رسیده اند که اخلال جنسی بیشتر دورۀ بعد از یائسگی که تولید هورمون بدن تقلیل می یابد، دیده می شود. هر چند که بر سر این موضوع نیز توافق چندانی بین محققان وجود ندارد.

پورتال رنگی _ درمان سرد مزاجی با طب سنتی
منبع: زندگی آنلاین، iranhall.com
درمان سرد مزاجی

برچسب ها
loading...

اولین نفری باشید که در این بحث شرکت می کنید !