درمان نشخوار ذهنی

روانشناسی و موفقیت ۰۳ خرداد ۱۳۹۵ یک دیدگاه

درمان نشخوار ذهنی

افرادی که بیشتر در معرض نشخوار ذهنی قرار دهند

درمان نشخوار ذهنی _ پورتال رنگی : شهرام وزیری، متخصص روان‌شناسی گفت: از دو وجه می‌توان به نشخوار فکری نگاه کرد. گروه اول افرادی هستند که نشخوار ذهنی را به همراه برخی اختلالات دارند و گروه دیگر افرادی هستند که نشخوار ذهنی را به صورت کمال‌گرایی دارند.
وی افزود: در گروه اول نشخوار ذهنی به همراه اختلالاتی همچون وسواس دیده می‌شود. به عنوان مثال فکری در ذهن فرد شکل می‌گیرد که موجب تمرکز فرد بر روی آن می‌شود که معمولاً درمان به وسیله‌ی روش‌های رفتار درمانی مانند توقف فکر انجام می‌گیرد. در گروه دوم فرد به خود تلقین می‌کند که حتماً و در هر شرایطی باید بهترین باشد، بهترین در کار، در زندگی و… که این هم نوعی نشخوار ذهنی است.
وزیری اذعان داشت: توقف فکر در دیدگاه رفتار درمانی شیوه‌های متفاوتی دارد که معمولاً تخصصی است. اما روشی که بسیار مورد توجه قرار گرفته، توقف فکر به این شیوه است که فرد را در مقابل دیدن یک فیلم قرار می‌دهیم و در زمانی از او می‌خواهیم که حالا نگاه و تمرکز ذهنش را به سمت ما سوق دهد. در واقع با این روش می‌خواهیم به مرور زمان یاد بگیرد که می‌تواند ذهن و افکارش را متوقف کند. در برخی از آموزش‌ها گفته می‌شود که شمردن معکوس در ذهن هم می‌تواند به فرد کمک کند، اما باید توجه داشت که اگر زیر نظر روان‌شناس نباشد، مشکلاتی را به وجود آورد.
درمان نشخوار ذهنی

درمان نشخوار ذهنی

نشخوار ذهنی یک عادت بد ذهنی است که موجب تمرکز فرد بر مشکلات و بروز علائم پریشانی می‌شود و این حالت، احساسات منفی را تشدید می‌کند.
توجه مداوم به مشکلات و پریشانی‌ها موجب درگیری و توجه بیش از حد به درد و در نتیجه افسردگی فرد می‌شود. این نشخوارها وقتی ادامه می‌یابند ذهن را تاریک و تاریک‌تر می‌کنند تا جایی که دیگر قادر به دیدن و درک کردن موضوعات و اتفاقات نیستید.
این فرآیند ذهنی با یک عامل استرس‌زا آغاز می‌شود. این عوامل می‌توانند طلاق‌، خیانت، درگیری و مشاجره و بسیاری عوامل استرس‌زای دیگر باشند و همچنین این استرس با عوامل دیگری همچون سرزنش اطرافیان تشدید می‌شود و فرد احساس بد را در خود تلقین می‌کند.
مشکلات ذهنی در واقع توجه ما را به طور کامل به خودشان معطوف می‌کنند و ما قادر به تمرکز بر هیچ چیز دیگری نیستیم و به لحاظ جسمی نیز دچار یک کشمکش داخلی می‌شویم که حتی اجازه یک خواب راحت را در طول شب به ما نمی‌دهد.
نشخوارهای ذهنی تمام جنبه‌های مثبت زندگی ما را تحت تاثیر قرار می‌دهند و آنها را بی‌ارزش جلوه می‌دهند و فرد دیگر قادر به دیدن اتفاقات مثبت زندگی نیست و همه چیز را سیاه می‌بیند.

نشخوار فکری

در این مطلب ۵ روش مقابله با نشخوارهای ذهنی را به شما توصیه می‌کنیم:

  • پذیرفتن مشکلات : نباید به عوامل استرس‌زا همچون یک بمب در حال انفجار نگاه کرد. در واقع تخریب و ساخت و ساز همواره در کنار هم قرار دارند و باید بپذیریم که اتفاقات زندگی همیشه قابل پیش‌بینی نیستند.
  • پذیرفتن واقعیت : سرزنش دیگران را متوقف کنید و تلاش کنید تا در نقش‌های مختلف خود اعم از همسر، مادر و یا هر نقش دیگری که دارید بهتر ظاهر شوید. بیشتر از خودتان مراقبت کنید و برای شاد کردن خود توقع زیادی نداشته باشید.
  • هوشیاری : در ارتباط با اشتباهاتتان هوشیار باشید و از آن‌ها درس بگیرید. انرژی‌تان را روی مسائل جدیدتری متمرکز کنید. ورزش کنید و اعتماد به نفس را تمرین کنید. بر ترس‌هایتان غلبه کنید.
  • قدردانی : از تغییرات نترسید و به آنها با دید مثبت نگاه کنید. اگر شما نسبت به شرایط مثبت قدردان باشید، این شرایط برایتان بیشتر فراهم می‌شوند.
  • انضباط درونی : سعی کنید مشکلات، شما را تبدیل به آدمی کنند که همیشه می‌خواستید. از گذشته درس بگیرید و موضوعات را در ذهن‌تان نظم ببخشید. انضباط درونی، شما را تبدیل به آدمی سازگار،‌ واقع‌بین، هوشیار و سپاسگذار می‌کند و شما می‌توانید با خوش‌بینی بیشتری مسئولیت‌های زندگی را برعهده بگیرید.

پورتال رنگی _ درمان نشخوار ذهنی _ portal.taroot-card.com
منبع: شفا آنلاین، ایسنا

loading...

1 نظر روشن "درمان نشخوار ذهنی"

خیر، تعبیر شما از نشخوار ذهنی اشتباه است. آن را با دیگر اختلالات قاطی کرده اید. فردی که دچار نشخوار ذهنی است اصالتا مشکلش خوب و بد، مطلوب یا نا مطلوب یا نوع فکری که به ذهن او “حمله” می کند نیست. مهم دقیقا همان “حمله” افکار کاملا غیر ارادی است که به سطح آگاهی ذهن رسیده و مقدار بسیار زیادی از قدرت پردازش ذهن را به خود اختصاص می دهد. مشکل فرد دچار نشخوار ذهنی عدم قدرت تمرکز بر روی افکار ارادی است که من جمله باعث حواس پرتی و بازده پردازشی شده است. به طور معمول حساب کردن… ادامه نظر »