در باشگاه ورزشی این کارها را انجام ندهید - پورتال رنگی

ورزش و سلامت 23 بهمن 1394 بدون دیدگاه

در باشگاه ورزشی این کارها را انجام ندهید

شاید ندانیم حضور در یک باشگاه ورزشی نیز آداب معاشرت خاص خود را دارد. در یک باشگاه ورزشی بخصوص در بعضی ساعات، ازدحام ورزشکاران بسیار بیشتر بوده که در یک فضای نه چندان بزرگ و معمولا با تهویه ای نامناسب، خسته و خیس از عرق مشغول تحرک و مصرف انرژی هستند. در اکثر اوقات دستگاه های ورزشی به تعداد کافی برای انجام تمرینات همزمان تمامی ورزشکاران وجود ندارد. همین طور افرادی که در یک باشگاه ورزشی مشغول فعالیت هستند اغلب دارای یک سطح فرهنگی و اجتماعی نیستند. تمامی این عوامل باعث می شود بیشتر به آداب معاشرت در باشگاه های ورزشی دقت نموده و تمام تلاش خود را بنماییم تا در ساعات حضور در این مکان علاوه بر بهبود سلامت و آمادگی جسمانی فضایی آرام جهت بهبود روحیه خود و بقیه افراد به وجود آوریم. در اینجا برخی از کارهایی که نباید در یک باشگاه ورزشی انجام دهیم و اصول اولیه آداب معاشرت در باشگاه های ورزشی را ذکر می کنیم:
انداخته اید به خاطر سپرده و اصول اولیه آداب معاشرت باشگاه های ورزشی را رعایت کنید.

بعد از استفاده از نیمکت یا یک دستگاه ورزشی آن را تمیز کنید

لطفا عرق بدن خود را روی تجهیزات و صندلی ها باقی نگذارید. آیا دوست دارید وقتی از یک دستگاه استفاده می کنید بدنتان خیس عرق نفر قبلی شود؟ مطمئنا نه؛ پس به یاد داشته باشید که تمیز کردن یک دستگاه پس از استفاده تنها شخصیت اجتماعی بالای شما را نشان می دهد. در بسیاری از باشگاه ها وسایل تنظیف و دستمال کاغذی حوله ای برای استفاده ورزشکاران موجود است و می توانید با استفاده از آنها به سرعت و به راحتی محل تمرین خود را تمیز کنید.

اصول آداب معاشرت در باشگاه ورزشی

به حریم شخصی ورزشکاران دیگر احترام بگذارید

در ساعات شلوغ باشگاه ها که فضای آزاد جهت استفاده همه نیست سعی کنید مکان مناسبی برای تمرین خود بیابید که در دست و پای کسی نباشید. در صورتی که ازدحام جمعیت این اجازه را به شما نمی دهد، خلاقیت به خرج داده و تمرین دیگری را شروع کنید یا به سادگی کمی صبر کنید تا جای مناسبی برای شما باز شود.

برای استراحت از صندلی دستگاه ها استفاده نکنید

در صورتی که باشگاه شلوغ است و دیگران منتظر نوبت برای استفاده از دستگاهی که شما از آن استفاده می کنید هستند، با نشستن روی صندلی همان دستگاه استراحت نکنید. بهتر است زمان های استراحت بین ست ها را با نشستن روی نیمکت های مخصوص همین کار بگذرانید.

با کسی که مشغول تمرین کردن است صحبت نکنید

صحبت کردن هنگام وزنه زدن می تواند باعث حواس پرتی شود یا کسی که مشغول دویدن روی تردمیل یا زدن دوچرخه است، نفس چندانی برای گرم گرفتن با شما ندارد. بهتر است حریم خصوصی دیگران را هنگام تمرین رعایت کرده و از زمان های استراحت برای ایجاد روابط و یافتن دوستان جدید استفاده کنید.

با تلفن همراه خود بلند صحبت نکنید

هیچ چیز به اندازه صحبت کردن با تلفن انرژی و نظم باشگاه را به هم نمی ریزد؛ به علاوه بیشتر کسانی که هنگام صحبت با تلفن همراه صدای خود را بالا می برند، به احتمال زیاد متوجه بلندی صدای خود نیستند. پیشنهاد اول ما گذاشتن گوشی همراه در کمد رختکن و تمرکز کامل روی برنامه تمرینی مشخص شده است اما در صورتی که این امر برای شما مقدور نیست، لطفا تماس های تلفنی خود را خارج از محیط باشگاه پاسخ دهید تا هم مکالمه بهتری داشته باشید و هم به حقوق دیگران تجاوز نکنید.

در آبخوری ترشحات مخاطی خود را تخلیه نکنید

این مورد نیازی به توضیح بیشتر ندارد! ممنون!

آداب معاشرت در باشگاه ورزشی

صفحه های وزنه را روی دستگاه ها رها نکنید

لازم است پس از استفاده از یک دستگاه، وزنه هایی که به آن اضافه کرده اید را دوباره به جای اولش بازگردانید تا هم تمرین اضافی کرده باشید و هم دیگران راحت تر بتوانند وزنه های مورد نیاز خود را پیدا کنند.

درباره کسانی که اضافه وزن دارند از اظهار نظر منفی بپرهیزید

لطفا به جای انداختن نگاه های تحقیرآمیز و طعنه زدن به کسانی که اضافه وزن دارند و در باشگاه ورزشی شما به تمرین مشغول هستند، آنها را حمایت کرده و تا جای ممکن کمک کنید. حتی در صورتی که تمایلی به صرف انرژی برای حمایت روحی – روانی از کسانی که در ابتدای راه سلامت و تندرستی هستند ندارید، لطفا سد راه پیشرفت کسی نشوید و به خاطر بیاورید که روز اولی که خود شما تمرین را شروع کردید، احتمالا به اندازه الان تناسب اندام نداشتید.

لباس های متناسب و با پوشش کافی بپوشید

جدا از مسئله نمای نامناسب، این مسئله از نظر بهداشتی نیز به نفع شماست زیرا با پوشش بخش های بیشتر بدن، می توانید از تماس پوست با قسمت های آلوده وسایل باشگاه پیشگیری کرده، سلامت خود را بهتر حفظ کنید. همچنین پوشیدن لباس های خیلی تنگ مانع از جریان مناسب خون در بدن و حول اندام های حیاتی می شود و می تواند کیفیت نتایج تمرین شما را تحت تاثیر قرار دهد. از پوشیدن لباس و به خصوص کفش بیرون در محیط باشگاه خودداری کنید زیرا می تواند باعث انتقال آلودگی به داخل محیط باشگاه شود که معمولا به دلیل داشتن هوای گرم و مرطوب، محل مناسبی برای رشد انواع باکتری ها، ویروس ها و قارچ ها است.

از مداخله در تمرین دیگران خودداری کنید

لطفا از مداخله در تمرین دیگران برای گوشزد کردن مواردی که فکر می کنید اشتباه انجام می دهند یا نشان دادن روش بهتر یا درست انجام آن حرکت خودداری کنید. در صورتی که فکر می کنید کسی تمرینی را به صورت خطرناکی انجام می دهد به یکی از مربیان باشگاه وضعیت را توضیح داده و از وی بخواهید تا با فرد مورد نظر صحبت کند.

در باشگاه ورزشی این کارها را انجام ندهید

بعد از پایان تمرین، وزنه ها را به اطراف نیندازید

هنگامی که پس از پایان یک ست تمرین وزنه ها یا میله هالتر را به زمین یا اطراف می اندازید باعث ایجاد صدا و ارتعاش شدیدی می شوید که می تواند حواس اطرافیان را پرت کند. همچنین این کار خطر آسیب دیدن شما و دیگران را افزایش می دهد. پس لطفا پس از پایان تمرین از ایجاد سروصدای اضافی و احیانا کبود کردن دیگران خودداری کنید.

لباس های کثیف و عرق کرده روزهای قبل را نپوشید

یکی از مسائل بسیار مهم در یک باشگاه ورزشی بحث رعایت بهداشت فردی است. در صورتی که شما هم مانند دیگران با فعالیت فیزیکی عرق می کنید، لطفا بقیه را از استشمام اجباری رایحه تمرین روزهای قبل معاف کرده و لباس های تمیز به تن کنید.

پورتال رنگی – در باشگاه ورزشی این کارها را انجام ندهید
منبع: برترینها
باشگاه ورزشی / آداب معاشرت در باشگاه ورزشی / اصول اولیه آداب معاشرت در باشگاه ورزشی

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
Notify of