در پرورش طیور از هورمون‌ استفاده نمی‌ شود

غدد ، تغذیه و متابولیک ۳۰ تیر ۱۳۹۵ بدون دیدگاه

اصلاح نژاد به قدری سرعت رشد جوجه‌ های گوشتی را بالا برده که پرورش‌ دهنده با رقیق کردن جیره یا به کار بردن برنامه نوری سعی در کاهش سرعت رشد دارد تا از ایجاد مشکلاتی مانند مشکلات اسکلتی و مشکلات تنفسی – قلبی جلوگیری کند.

۱) ترکیبات هورمونی استروییدی دو گروه هستند؛ هورمون‌ های جنسی نر (تستوسترون) و هورمون‌ های جنسی ماده (پروژسترون و استروژن). علاوه بر اینکه به کارگیری‌ هورمون‌ های جنسی نر در مرغ‌ های گوشتی ممنوعیت قانونی دارد، بسیار گران هستند و از لحاظ اقتصادی غیر قابل توجیه‌ اند. به علاوه، اثر آنها بر رشد بسیار ناچیز است و بیشتر موجب رشد بافت‌ های پیوندی و افزایش پروتئین‌ های الاستین و کلاژن در گوشت می‌ شوند و در نتیجه لطافت و تردی گوشت را کاهش می‌ دهند و موجب سفتی و نا مطبوع شدن گوشت خواهند شد به‌ طوری که گوشت جوجه گوشتی شبیه مرغ و خروس‌ های پیر خواهد شد. هورمون‌ های جنس ماده نیز در افزایش رشد تاثیر معکوس دارند. بنابر این در صورت مصرف هورمون‌ های جنسی ماده به‌ عنوان فیدبک منفی بر هورمون جنسی نر عمل می‌ کند و آن را کاهش می‌ دهد که این مساله تا حدی از رشد هر ۲ جنس می‌ کاهد.

۲) هورمون رشد که از جنس پروتئین است فقط به شکل تزریقی قابل‌ مصرف است. می‌ دانیم که هر هورمون در بدن نیمه‌ عمر خاصی دارد و کارایی آن به نیمه عمر در خون وابسته است و نیز می‌ دانیم هورمون رشد در بدن طیور در چرخه‌ های ۹۰ دقیقه‌ ای ترشح می‌ شود. به عبارت دیگر، ۹۰ دقیقه پس از تولید یا تزریق هورمون رشد، مقدار آن در خون به کمترین حد می‌ رسد و نیاز است مجددا تزریق یا تولید شود. بنابر این به غیر از مبحث هزینه و قیمت، تزریق در گله‌ های چند ۱۰۰ هزار قطعه‌ ای طیور غیرممکن است و عملی نیست.

۳) تمام مواد اولیه مصرفی در پرورش طیور شامل اجزای غذایی، دارو ها، واکسن‌ ها، محرک‌ های رشد و… به تاییدیه‌ های بهداشتی نیاز دارند. سازمان دامپزشکی کشور به‌ عنوان متولی مسائل بهداشتی در صنعت دام، طیور و آبزیان کشور، هر محصولی را از جنبه‌ های مواد تشکیل‌ دهنده، روند تولید، پایداری و داشتن مجوز های تولیدی مورد بررسی قرار می‌ دهد.

۴) پرورش طیور یک فعالیت اقتصادی است و مصرف هرگونه هورمون با توجه به هزینه‌ های بسیار بالا جوابگویی اقتصادی و توجیه فنی لازم را ندارد.

برچسب ها
loading...

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که در این بحث شرکت می کنید !