دستور تهیه کدو پلو یک غذای مخصوص آمل

پلو و چلو , غذاهای سنتی و محلی ۲۰ دی ۱۳۹۴ بدون دیدگاه

دستور تهیه کدو پلو یک غذای مخصوص آمل

ایران سرزمین تنوع اقوام و زبان ها است که هر کدام از آنها در قسمتی از کشور ساکن هستند و بنا به موقعیت جغرافیایی که دارند آداب و رسوم و مصرف خاصی نیز دارند. از جمله نوع غذاهایی است که در نقاط مختلف ایران پخته می شود؛ باید گفت هر منطقه و هر قومی غذای مخصوص به خود را دارند. ما در این مطلب از پورتال رنگی نوعی غذای شمال کشور را برای شما در نظر گرفته ایم به نام کدو پلو که بسیار خوشمزه و مقوی است. در این غذا از کدو تنبل استفاده می شود که دارای خواص بسیاری است اما متاسفانه برخی بویژه کودکان و نوجوانان علاقه ای به مصرف آن ندارند و از فواید مصرف این ماده مغذی بی بهره می مانند.
ناگفته نماند در ایران انواع مختلف پلو وجود دارد که هر کدام طعم مخصوص به خود را دارند و بسیار لذیذ هستند اما ما به خاطر وجود کدو در این نوع پلوی آملی آن را برای شما در نظر گرفته ایم که امیدواریم در منزل درست کنید و از طعم آن در کنار خانواده لذت ببرید. در ادامه همراه ما باشید.

کدوپلو
همانطور که گفتیم این غذا مخصوص آمل است که اسم محلی نیز دارد که به آن کی پلا می گویند. در آمل کدو را مخلوط با برنج می پزند و مصرف می کنند.

کدوپلو

آماده سازی : ۶۰ دقیقه
پخت : ۶۰ دقیقه
محلی : آمل

مواد مورد نیاز جهت تهیه کدو پلو :

  • پیاز متوسط ۲ عدد
  • کدو مکعبی خرد شده ۲۰۰ تا ۳۰۰ گرم
  • سیر له شده ۴ تا ۶ عدد
  • نمک، زردچوبه و دارچین به میزان لازم
  • سینه مرغ ۱/۴ عدد

کدو پلو

آموزش تهیه کدو پلو :

در آمل کدو را مخلوط با برنج می پزند و مصرف می کنند. در این مطلب ما برنج سفید درست کردیم. خود شمالی ها کدو پلو را بدون گوشت مصرف می کنند اما ما ۱/۴ سینه مرغ را قیمه می کنیم و با نمک و پیاز و زردچوبه تفت می دهیم و با یک لیوان آب می گذاریم تا بپزد و آب آن بخوردش برود.
پیاز را ریز خرد می کنیم و سرخ می کنیم و سیر له شده را هم به پیاز اضافه می کنیم و کمی تفت داده و بعد کدوی خرد شده را هم اضافه می کنیم و تفت داده و به آن زردچوبه و دارچین را هم اضافه می کنیم.
حرارت را کم کرده و گوشت مرغ را هم به کدو اضافه می کنیم (گوشت پخته) و در ظرف را می گذاریم تا آرام بپزد ولی له نشود و اگر کدو بی مزه بود ۱ قاشق غذاخوری شکر به کدو اضافه می کنیم بعد برنج را لایه لایه می کشیم یعنی یک لایه برنج و روی آن از مواد کدو و دوباره برنج، همین کار را تا پایان ادامه می دهیم.
حتما یک مقدار برنج زعفرانی هم درست کنید و روی برنج سفید بکشید و بعد کدو را اضافه کنید.
نوش جان

پورتال رنگی _ دستور تهیه کدو پلو یک غذای مخصوص آمل
منبع: بیتوته

Please Login to comment