دستگاه های الکترونیکی وقتی خاموش هستند چقدر برق مصرف می کنند؟

تکنولوژی , کامپیوتر , موبایل ۱۳ مهر ۱۳۹۵ بدون دیدگاه

مصرف برق دستگاه های الکترونیکی در حالت خاموش

آلن میر ، استاد برجسته انجمن برقی در آمریکا می گوید: ” قبلا معنی خاموش و روشن بودن دستگاه کاملا مشخص بود. اما الان حدود ۵۰ دستگاه الکترونیکی در هر خانه آمریکایی مدام در حال استفاده از برق هستند حتی وقتی به نظر  می رسد خاموشند.”

تحقیقی در امریکا نشان می دهد که حدود ¼ برق مصرفی بخاطر دستگاه هایی است که استفاده نمی شوند یعنی یا در standby و یا sleep mode هستند و یا خاموشند. این میزان برق تولیدی ۵۰ نیروگاه بزرگ در آمریکا را مصرف می کند و سالانه ۱۹ میلیارد دلار به قبوض برق می افزاید. در کنار آن، هزینه های برای محیط زیست هم دارد زیرا تولید برق در نیروگاه ها موجب انتشار دی اکسید کربن می شود که یکی از اصلی ترین عوامل تغییر آب و هوا است.

بعنوان یک تحقیق علمی، ۳۰ دستگاه متعلق به دوستان را بررسی کرده و به کنترل کننده برق مصرفی که وسیله ای است که میزان وات مصرف شده در هردقیقه را گزارش می دهد متصل کردم.

  • بعضی دستگاه ها در زمان خاموش بودن هم برق مصرف می کنند

برای مثال تلویزیون خاموش سالیانه ۲۲۷ کیلووات برق مصرف می کند که به اندازه میزان برق مصرفی هر فرد در برخی کشورهای در حال توسعه مثل کنیا است.  کامپیوتری که همیشه به برق وصل است – حتی وقتی کامل شارژ شده – هم ۲۳۵ کیلووات مصرف سالیانه دارد.

بعضی دستگاه ها در زمان خاموش بودن هم برق مصرف می کنند

ماشیتن لباس شویی ال جی:

۷W وقتی که دستگاه روشن است ولی کار نمی کتند

۴W وقتی که دستگاه خاموش است

اولین نسل تلویزیون های اپل:

۲۱W وقتی که دستگاه روشن است

۱۷W وقتی که دستگاه خاموش است

جعبه کابل سامسونگ:

۲۸W وقتی روشن بوده و در حال ضبط کردن است.

۲۶W خاموش و بدون ضبط کردن

اپل مک بوک در حال شارژ:

۴۸W در حال کار و شارژ کردن

۴۸W خاموش و در حال شارژ کردن

۲۷W در حال کار کردن و کامل شارژ شده

  • بعضی دستگاه های همیشه روشن هستند

در سال ۲۰۱۴، ۷۳ درصد آمریکایی های اینترنت پرسرعت داشته اند که بمعنای داشتن مودم است. گرچه مودم ها برق زیادی مصرف نمی کنند اما همیشه روشن هستند درست مثل تلویزیون های هوشمند که برای اینکه بتوان با کنترل ریموت آنها را روشن کرد باید روی حالت آنلاین باشند.

بسیاری از دستگاه های جدید الکترونیکی مانند یخچال ها، چراغ ها و حتی برخی تشک ها هم اکنون دائما روشن هستند.

لوازم منزل مثل ماشین ظرفشویی پیشرفته تر شده اند وب برق کمتری مصرف می کنند اما معمولا یک صفحه نمایش دیجیتال هم دارند که برق مصرف میکند.

بعضی دستگاه های همیشه روشن هستند

 روتر Netgear:

۴W در حالت روشن

مودم کابلی Technicolor:

۱۵W در حالت روشن

اسپیکر Bang and Olufsen:

۱۵W در حالت روشن

۰٫۳W در حالت استند بای

تلویزیون اچ دی Vizio:

۲۱W در حالت روشن

۱W در حالت استند بای

 

  • برخی لوازم منزل برق زیادی استفاده می کنند

براساس آمار بانک جهانی، در سال ۱۹۶۶ هر خانواده آمریکایی سالانه حدود ۵۵۹۰ کیلو وات در ساعت مصرف می کرد که در سال ۲۰۱۳ به حدود ۱۲۹۸۵ رسیده است.

بیشتر این برق مصرفی بخاطر استفاده از دستگاه های جدید است. حدود ۲/۳ جمعیت لپ تاپ دارند. نصف مردم یک تبلت یا کتابخوان الکترونیکی دارند، ۶۴ درصد  گوشی هوشمند و ۳۶ درصد همه اینها را دارند.

برخی دستگاه های مربوط به زمان قبل از اینترنت، برق زیادی مصرف می کنند با اینکه زمان کوتاهی هم روشن می شوند. یک قهوه ساز حدود ۹۰۰ وات مصرف می کند، یعنی اگر روزانه حدود ۱۰ دقیقه روشن باشد ، سالیانه ۵۰ کیلووات برق مصرف می کند که کمی بیشتر از مقدار برق مصرفی افراد در نیجریه است.

برخی لوازم منزل برق زیادی استفاده می کنند

تصویه هوای Blueair:

۳۰W روشن و در حالت کار شدید

۱۳W روشن و در حال کار آرام

۰W خاموش

کتری برقی Breville:

۱۷۴W در حالت روشن

۰W خاموش

توستر Cuisinart:

۸۷۶W روشن

۰W خاموش

قهوه ساز Krups:

۹۲۲W روشن

۰٫۳W خاموش

  • ساده ترین راه کاهش میزان برق مصرفی پنهان

بهتر است از دستگاه های سنجش برق مصرفی ساعتی که توسط شرکت برق ارائه می شود استفاده کنید. یک راه خوب هم این است که تمام دستگاه های برقی خود را به یک رابط وصل کنید تا همزمان خاموش و روشن شوند. البته اگر دستگاه ساعت داشته باشد یا به اینترنت وصل باشد ، ساعت بهم میخورد و ارتباط از بین می رود.

ضمنا اگر از کنسول بازی برای تماشای فیلم آنلاین استفاده می کنید بهتر است بجای آن از تلویزیون استفاده کنید چون براساس یک تحقیق معتبر، ۴۵ برابر بیشتر برق مصرف می کند. کنسول های بازی بیشتر از برقی که لازم است، مصرف می کنند.

 

Please Login to comment