دلیل بوی بد در برخی نقاط بدن بانوان - پورتال رنگی

بهداشت و سلامت بانوان ۰۷ آبان ۱۳۹۴ بدون دیدگاه

بوی بد در نقاط بدن بانوان

 

خانمها موجوداتی ظریف و حساس هستند و این حساسیت در بهداشت آنها هم مشهود است. باید گفت که  خانمها باید خیلی بیشتر نسبت به آقایان حواس شان به بهداشت و سلامت شان باشد تا بتوانند هم خودشان سالم باشند و اطرافیان نیز از با آنها بودن و از دوستی با آنها لذت ببرند هم اگر قرار است مادر شوند فرزندان سالمی به دنیا آورند. در این مطلب همراه ما باشید چرا که به بهداشت بانوان در زمینه های مختلف و حساس بدن شان پرداخته ایم که امیدواریم مفید باشد.
دلیل بوی بد در برخی نقاط بدن بانوان

 

علت بوی بد برخی نقاط بدن انسانها بویژه خانمها

طبیعی است که بدن هر انسانی بویی خاص و البته ناخوشایند داشته باشد. باید گفت که این بوها ناشی از ترشح ترکیبات سمی و تنظیم درجه حرارت بدن می باشند. در این میان بوهای بد دیگری نیز وجود دارند که به دلیل وجود مشکلی در سلامتی مانند وجود عفونت یا سرطان هستند که باید انها را در نظر داشت و برای درمان شان اقدام کرد.

علت بوی بد دهان، پاها، پوست سر، زیر بغل، واژن و ادرار

نتایج تازه ترین مطالعات نشان می دهند که بیماری ها سبب بروز تغییراتی در ترکیبات شیمیایی بدن می شوند. بعضی از این تغییرات را می توان با مشاهده نشانه های آنها و همچنین استشمام بوی نامطبوع تشخیص دادد. اگر این بوها دائمی بوده و به مرور از بین نرفتند، بهتر است احتیاط  لازم را کرده و بررسی های لازم پزشکی را انجام داد.

بوی بد ناحیه تناسلی خانم ها

لازم است گفته شود که اگر علت بوی بد ناحیه واژن تشخیص داده نشود، در بیشتر موارد به سختی قابل کنترل است. اگر این بو بعد از رابطه ی جنسی یا در طول دوره ی قاعدگی شدیدتر شود، به احتمال زیاد علت آن واژینوز باکتریایی است. این مشکل زمانی بروز می کند که تعداد باکتری های بد و مضر واژن بیش از باکتری های مفید این ناحیه می شود. نشانه هایی مثل ترشحات خاکستری رنگ، بوی نامطبوع، خارش و سوزش ناحیه تناسلی از جمله علائم این مشکل زنانه است.

بوی ترشحات زنانه

ترشحات واژن اگر شفاف یا سفیدرنگ و بی بو باشد، کاملا طبیعی است. اما زمانی که این ترشحات پنیری و غلیظ و همراه با بوی مخمر می شود، احتمالا علت آن عفونت است. در بیشتر موارد این ترشحات غیرطبیعی به بارداری، بیماری دیابت و استفاده از آنتی بیوتیک ها مربوط می شود. این مشکل همچنین خود را با علائم دیگری مانند خارش و سوزش نشان می دهد. بنابراین زمانی که متوجه بوی بد ترشحات واژن شدید که همراه با علائم مذکور است، حتما به پزشک مراجعه کنید.

بوی بد پاها

حقیقت آن است که با وجود محصولاتی برای از بین بردن بوی بد پا، هنوز افرادی هستند که توان مقابله با این مشکل را ندارند. بوی بد و شدید پاها می تواند هشدار دهنده وجود باکتری و قارچ در پاها باشد که در معرض هوا تجزیه شده و بوی نامطبوعی منتشر می کنند. این مشکل می تواند در اثر تغییرات هورمونی، عدم رعایت بهداشت پاها و یا اختلالات عصبی نیز ایجاد شود.

بهداشت بانوان

بوی بد دهان

بوی بد دهان یا هالیتوز ناشی از عدم رعایت بهداشت دهان و دندان و یا وجود نوعی عفونت است که محیط مناسبی را برای رشد باکتری ها فراهم می سازد. این مشکل حتی روی اعتماد به نفس افراد نیز تاثیر منفی می گذارد و حتی امکان دارد آنها را به انزوا بکشاند. توجه داشته باشید عواملی مانند آبسه دندان، پوسیدگی و جرم دندان ها، بیماری های لثه، بیماری های ریوی، عفونت های گلو و همچنین مصرف موادغذایی بودار مانند سیر و پیاز خام باعث ایجاد بوی بد دهان می شوند.

بوی بد زیر بغل

عامل اصلی بوی بد زیر بغل باکتری هایی است که در ناحیه ی زیر بغل رشد می کنند. عدم رعایت بهداشت بدن و عدم استفاده از محصولات خوشبوکننده و ضدتعریق می تواند باعث تشدید این بو شود. با این حال در برخی موارد بوی زیر بغل مربوط به مشکلاتی در سلامتی می شود که به نام «بروم هیدروز» معروف است. این مشکل باعث بروز بوهای نامطبوع می شود که به سختی قابل کنترل است. اگر شما هم این مشک را دارید حتما مشکل تان را با یک پزشک متخصص در میان بگذارید.

بوی بد پوست سر

پوست سر از جمله نواحی بدن است که می تواند دچار بوی نامطبوع شود. این بوها می تواند ناشی از عدم رعایت بهداشت فردی باشد. اما همیشه این بو ناشی از عدم شستشوی موها نیست. ترشح زیاد غدد سباسه (چربی) یا تولید نوعی مخمر می تواند عاملی برای ایجاد بوی نامطبوع پوست سر به همراه خارش و قرمزی در آن شود.

بوی تند ادرار

ادرار بوی خاصی دارد. با این حال زمانی که این بو تند و نامطبوع می شود، باید هشیار بود، چرا که بوی تند آن می تواند ناشی از برخی مشکلات در سلامتی باشد. عواملی مانند مصرف برخی داروها و ویتامین ها و مصرف مارچوبه باعث تغییر بوی ادرار می شود. غیر از این موارد مشکلاتی مانند بیماری های کلیوی یا بیماری دستگاه ادراری، عفونت ادراری و دیابت نیز باعث ایجاد بوی نامطبوع و تند ادرار می شود. در اکثر موارد بوی نامطبوع ادرار با احساس جزئی سوزش در پایان ادرار کردن همراه است.

توصیه می شود با احساس هر یک از بوهای نامطبوع که در بالا ذکر آنها رفت، اگر با رعایت بهداشت موفق به کنترل آنها نشدید، صد در صد به پزشک متخصص مراجعه کرده و مشکل تان را با او در میان بگذارید تا بتوانید سالم و شاداب باشید.

پورتال رنگی _ دلیل بوی بد در برخی نقاط بدن بانوان
منبع: تبیان – بهداشت بانوان

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
Notify of