ده راه افزایش سرعت وای فای !

تکنولوژی , خبری , علمی , کامپیوتر , موبایل ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۵ بدون دیدگاه

ده راه افزایش سرعت وای فای !

اگر اخیرا فکر می کنید اینترنت وای فای تان دچار افت سرعت شده است و یا قطع و وصل می شود، با چند روش ساده ممکن است بتوانید خودتان درستش کنید.

در واقع یکی از بدترین تجارب آدم این است که وقتی باید کاری را تحویل بدهد ، مجبور شود منتظر لود شدن یک صفحه وب باشد یا موقع تماشا کردن فیلم بطور آنلاین مدام اینترنتش قطع و وصل شود.

چند روش وجود دارند که معمولا هزینه بر هم نیستند ولی می توانند کمک کنند که از قدرت وای فای خود مطمئن شوید!

مودم را در وسط خانه قرار بدهید!

موقعیت مودم وای فای در خانه بسیار مهم است. اگر آن را در گوشه ها قرار دهید، امکان دریافت سیگنال نامناسب یا عدم دریافت سیگنال در جاهای دیگر خانه زیاد است. بهترین جای مودم در خانه، در وسط خانه است بطوریکه اطرافش باز باشد و بخوبی دیده بشود و از دیگر وسایل الکترونیکی دور باشد.

ضمنا بهتر است مودم در ارتفاع بالا قرار بگیرد چون مودم ها سیگنال را بیشتر به سمت پایین می فرستند بنابراین اگر نزدیک به زمین قرار بگیرند پوشش سیگنال مناسبی نخواهید داشت.

تنظیم وضعیت آنتن مودم !

مودم ها دو حالت دارند، یا آنتن درونی دارند و یا آنتن خارجی. اگر مودم شما ۲ آنتن خارجی دارد، آنها را نسبت به هم عمود قرار دهید یعنی یکی بصورت افقی و دیگری بصورت عمودی تنظیم شود.

یکی از مهندسین سابق اپل می گوید که دریافت سیگنال بین دستگاه ها و مودم زمانی بهتر صورت می گیرد که هردوی آنها در یک جهت (سطح)  سیگنال ارسال کنند. بعضی از مودم ها آنتن های افقی و بعضی ها عمودی دارند.  بنابراین مودمی که دو آنتن دارد و در دو جهت تنظیم شده اند بهترین حالت را بوجود می آورد.

اگر مودم تان یک آنتن دارد یا فقط آنتن داخلی دارد، آنتن یا خود مودم را در جهات مختلف بچرخانید تا ببینید در کدام جهت بهتر کار می کند.

استفاده از آداپتور برقی شبکه در ساختمان های جدید

اگر خانه چند طبقه دارید یا نمی توانید مودم را در وسط خانه قرار دهید بهترین راه (بجز کابل کشی شبکه در تمام اتاق ها) استفاده از آداپتور برقی شبکه است. این آداپتورها در اکثر ساختمان های مدرن قابل استفاده هستند و از کابل های برق تعبیه شده در ساختمان استفاده می کنند.

یک آداپتور را با کابل اترنت به مودم وصل کنید و به پریز وصل کنید. سپس در اتاق دیگر هم یک آداپتور دیگر را پس از اتصال به پریز به دستگاه مورد نظرتان مثلا با کابل اترنت وصل کنید. دستگاه های گسترش دهنده شبکه هم بطور مشابهی عمل می کنند اما آداپتورها در مقایسه با آنها حداقل برای یک اتاق کوچک می توانند سیگنال قوی را فراهم کنند.

امنیت وایرلس را برقرار کنید!

این مسئله برای اکثریت واضح است اما هنوز هم هستند افرادی که تنظیمات امنیتی را در مودم خود انجام نمی دهند و علاوه بر از دست دادن حجم اینترنت خود ، دچار افت سیگنال شدیدی هم بخاطر استفاده غیرمجاز دیگران از پهنای باند آنها (دانلود فیلم و فایل های حجیم  سنگین ) می شوند.

آدرس آی پی مودم خود را در مرورگر وب تایپ کنید و اینتر بزنید، پس از وارد کردن نام کاربری و پسورد پیش فرض ( معمولا پایین مودم یا پشت جعبه آن نوشته شده است )  می توانید صفحه مدیریت تنظیمات مودم را ببینید.

گزینه WPA2 را بعنوان پروتکل امنیتی انتخاب کنید و سپس پسورد آن را نیز انتخاب نمایید. این پسورد شبکه وای فای شما است. پس آن را تنها در اختیار افراد مطمئن قرار دهید.

از نرم افزار نقشه وای فای استفاده کنید!

اگر می خواهید بدانید که وضعیت شبکه های اطراف شما چطور هستند و آیا با شبکه وای فای شما تداخل دارند و اینکه دقیقا چه نوع پوشش سیگنالی را لازم دارید، بهتر است از نرم افزارهای مخصوص این کار استفاده کنید که همه چیز را در مورد شبکه وای فای تان می گویند .

از فرکانس ۵ گیگا استفاده کنید!

اگر موقع خرید مودم، فقط آن را از جعبه در آورید و مطابق دستورات کلی شبکه وای فای تان را راه اندازی کرده اید، احتمالا گزینه انتخاب بین دو فرکانس ۲٫۴ و ۵ گیگاهرتز را ندیده اید.

متخصصین می گویند اگر در خانه وسایل الکتریکی زیادی دارید ، فرکانس ۲٫۴ برای خانه شما خیلی اشغال شده است و پهنای باند کافی را ندارد. دستگاه های برقی مثل ابزارهای بی سیم و بلوتوث دار و حتی مایکروفر ها از این باند استفاده می کنند.

بنابراین بهتر است در همان صفحه مدیریت تنظیمات مودم، بجای گزینه ۲٫۴ از گزینه ۵ گیگاهرترز استفاده کنید و از فرکانس ۵ گیگا برای مودم استفاده کنید.

از کانال خلوت تری استفاده کنید!

اگر در همسایگی شما شبکه های زیادی وجود دارند و از فضای فرکانسی مشترکی با آنها استفاده می کنید بهتر است کانال بهتری را انتخاب کنید تا شبکه تان کمتر قطع شود.

اگر مبتدی هستید، بهتر است روی کانال ۱،۶ یا ۱۱ تنظیم کنید زیرا این سه کانال تنها محدوده های فرکانس ۲٫۴ هستند که با هم تداخل ندارند. اگر فرکانس ۵ گیگا را انتخاب کرده اید، رنج کانال های زیادی برای انتخاب کردن دارید.

می توانید از نرم افزار Wifi Analyzer روی اندروید و یا WifiInfoView روی ویندوز برای دیدن شبکه های وای فای اطراف و انتخاب کانال مناسب استفاده کنید. سیستم عامل مک، بطور پیش فرض این امکان را دارد.

در مک ، دکمه options را نگه دارید و روی کلید wifi در نوار منو کلیک کنید و Open Wireless Diagnostics را انتخاب کنید.

ضمنا بیشتر مودم های جدید، موقع ریبوت شدن بطور اتومات روی کانال خلوت تر تنظیم می شوند. بنابراین یک راه دیگر برای این کار این است که مودم را مجددا به برق بزنید.

مودم جدیدی بخرید!

اگر هزینه اشتراک اینترنت پرسرعت را می دهید ولی از آن راضی نیستید، احتمالا مودم مشکل دارد. ممکن است سالها پیش آن را خرید باشید و  زمان تعویضش رسیده باشد. تکنولوژی بی سیم در دهه گذشته بسیار تغییر کرده است و مودم های ۵ سال پیش تکنولوژی های جدید مثل ۸۰۲٫۱۱n/ac, 5GHz و سرعت بالای ۱۰۰Mbps را پشتیبانی نمی کنند.

راحت ترین راه تشخیص مودم  بعنوان مقصر این موضوع اینست که مشخصات آن را با مشخصاتی که سرویس دهنده اینترنت تان برای سرویسی که شما گرفته اید ارائه کرده، مقایسه کنید.

مودم قدیمی را به تقویت کننده سیگنال تبدیل کنید!

آداپتورهای شبکه گرچه بهترین راه گسترش شبکه هستند اما روی مدارهای جداگانه کار نمی کنند. اگر تصمیم به گسترش منطقه پوشش شبکه تان گرفته اید و آداپتورها مناسب نیستند بهتر است از مودم قدیمی خود استفاده کنید.

البته چون معمولا چنین استفاده ای از آنها نمی شود، باید یک نرم افزار خاص را روی آن نصب کنید. لازم است بگوییم که این کار به شدت باعث افت سرعت شبکه می شود اما تنها (بجز استفاده از کابل) راه گسترش شبکه وای فای به محدوده بزرگتر از آنچه ممکن است می باشد.

با سرویس دهنده اینترنت خود تماس بگیرید!

اگر هیچ کدام از روشها موثر نبود، با سرویس دهنده شبکه خود تماس بگیرید. اگر چه معمولا از اینکار خوشتان نمی آید ولی می تواند باعث صرفه جویی در وقت و کاهش فشار عصبی شود !

اگر از بسته اینترنت خود را ارتقا داده اید و قبلا مودم تان را از همین سرویس دهنده گرفته اید، بعضی اوقات آنها مودم را تعویض می کنند تا با سرویس جدید همخوانی داشته باشد. بدون مودم مناسب، نمیتوان از مزایای واقعی سرویس جدید استفاده کرد.

اگر مشکل دیگری هم در سخت افزار باشد، معمولا سرویس دهنده ها آن را برایتان شناسایی و برطرف می کنند اما هزینه معمولا بر عهده کاربر است.

 

loading...

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که در این بحث شرکت می کنید !