معرفی یک دوای ارزان برای رفع استرس

روانشناسی ۲۰ آبان ۱۳۹۶ یک دیدگاه

معرفی یک دوای ارزان برای رفع استرس

استرس یکی از مهم‌ترین علل بروز اختلالات جسمی و روانی است؛ بررسی‌های گوناگون نشان دهنده این است که ۷۰ تا ۹۰ درصد بیماری‌ها با استرس ارتباط دارند؛ فهرست بیماری‌های ناشی از استرس، سرطان، بیماری قلبی، آسم و میگرن را در برمی‌گیرد.

علل فیزیکی محیطی و اجتماعی استرس را اصطلاحاً عوامل استرس زا گویند؛ برخی استرس را پاسخ غیراختصاصی بدن به هر موقعیتی می‌دانند که نیاز به سازگاری داشته باشد؛ خواه موقعیت خوشایند باشد (ارتقای شغلی) و خواه ناخوشایند (اخراج ازکار)؛ البته یافته‌های جدید نشان می‌دهد که بین استرس ناشی از موقعیت مطلوب و نامطلوب تفاوت‌های فیزیولوژیک وجود دارد.

استرس با سلامتی و عملکرد ارتباط دارد؛ مقادیر کم آن موجب بهبود سلامتی و عملکرد می‌شود و مقادیر زیاد آن سلامتی را به خطر انداخته و عملکرد را دچار اختلال می‌کند.
پیش از این پژوهشگران در مورد فواید نور آبی برای سلامت بدن به خصوص در رابطه با کنترل برخی از بیماری های پوستی مطالبی را ارائه کرده بودند که در ادامه همان بررسی ها آثار قابل توجه دیگری از این رنگ نور ثابت شد.

معرفی یک دوای ارزان برای رفع استرس

دوای استرس و اضطراب استراحت در اتاقی با نور آبی است

بعد از دعوا به نور آبی پناه ببرید ؛ دوای استرس است
این جمله ای بود که “نیو اطلس” منتشر کرد تا مقدمه ای برای تاثیر نور آبی در رفع استرس باشد.براساس گفته ی پژوهشگران دانشگاه “گراندا” اسپانیا نور آبی در کاهش استرس و عصبانیت ایجاد شده بعد از بحث و درگیری لفظی تاثیر فوق العاده ای دارد.
آنان می گویند فشارهای روانی کوتاه مدت که در اثر روابط با اشخاص در اجتماع به وجود می آید، بدین شیوه قابل کاهش است. به عنوان مثال اگر فردی با دوست یا همکارش جر و بحث کند و بدین علت دچار فشار عصبی شود می تواند با پناه بردن به نور آبی تا حدی از بار این فشار و استرس رها شود.
در این بررسی ها ۱۲ داوطلب بین ۱۸ تا ۳۷ سال مورد بررسی قرار گرفتند که نتیجه ی به دست آمده ار حالات آنها بعد از قرار گرفتن در معرض نور آبی در حالت استرس و عصبانیت قابل توجه بود. سلامت داوطلبان پس از تنش عصبی و قرارگرفتن در معرض تابش نور آبی به مدت ۱۰ دقیقه بهبود یافته و وضعیت مغز و قلب آنها بهتر شده است.

زندگی رنگی با پورتال رنگی

loading...

1 نظر روشن "معرفی یک دوای ارزان برای رفع استرس"

چه عالی.