فرق دوچرخه ثابت با دوچرخه سواری در فضای باز؟ - پورتال رنگی

ورزش و سلامت 04 شهریور 1396 بدون دیدگاه

فرق دوچرخه ثابت با دوچرخه سواری در فضای باز؟

ورزشکارانی که از دوچرخه سواری در فضای باز لذت می برند، هر زمستان با مشکل مشابهی روبرو هستند، انتخاب شجاعانه ماندن در هوای سرد یا تغییر ورزش به دوچرخه های ثابت داخل سالن. همین مساله در تابستان هم وجود دارد و دوچرخه سواران علاقه زیادی به دوچرخه ثابت در فضای سالنی که خنک تر است و کمتر عرق می ریزند، دارند با وجودیکه مجبور به پرداخت هزینه هم هستند. ولی وقتی صحبت از کارایی به میان می آید، یعنی کالری سوزاندن، چربی آب کردن و تقویت عضلات، کدام نوع دوچرخه سواری بهتر است؟ در حالی که پاسخ کاملا قاطعانه است، ولی ما درا ین مقاله سعی می کنیم مزایا و معایب دوچرخه ثابت و دوچرخه سواری در فضای آزاد را برایتان بیان کنیم.

شیب، سرعت و عوامل دیگر

با وجود تمام مواردی که در این دو نوع دوچرخه سواری یکسان هستند از قبیل سرعت و تداوم، دوچرخه ثابت مانند دوچرخه سواری در فضای آزاد ضربان قلب شما را به حداکثر نمی رساند. علت آن وجود مقاومت باد و زمین ناهموار که سختی متغیری به ورزش شما اضافه می کند، است.

اگر برای اولین بار است که در فضای آزاد دوچرخه سواری می کنید، اگر کمی برایتان سرگرم کننده بود، نباید تعجب کنید. پیتر گلسفورد (Peter Glassford) مربی دوچرخه سواری برای ورزشکاران، در مصاحبه ای با Greatist بیان می کند: دوچرخه در یک سطح عمودی قفل می کند، بنابراین بر اساس قوانین طبیعیت نمی توانید به سمت کناره ها حرکات زیادی داشته باشید. اگر هنگام دوچرخه سواری در فضای باز به شخص دوچرخه سوار دقت کنید متوجه می شوید که دوچرخه زیر پایش به سمت چپ و راست حرکت می کند که همین امر نیاز به تعادل و هماهنگی بیشتری دارد، در نتیجه برای ایجاد ثبات، عضلات، باید فعالیت بیشتری داشته باشند. هرچه عضلات بیشتری درگیر شوند، بدن تان، حین ورزش فعالیت بیشتری خواهد داشت.

باید بدانید، به ندرت می توان گفت که دوچرخه ثابت و دوچرخه سواری در فضای باز به هم شباهت دارند. به عنوان مثال، خیلی راحت می توان حرکت دوچرخه ثابت را سنگین تر کرد. می خواهید واقعا خودتان را به چالش بکشید؟ به سادگی شیب دوچرخه را بیشتر کرده و پدال بزنید. ولی دوچرخه سواری در فضای باز نیازمند برنامه ریزی برای انتخاب مسیری است که به اندازه کافی شما را به چالش بکشاند.

دوچرخه سواری در فضای باز و دوچرخه ثابت هر دو می توانند ورزش بیش از حد سنگینی باشند

اگر به دنبال ورزشی هستید که به سرعت کالری بسوزانید، می توانید دوچرخه سواری سنگین را انتخاب کنید که به طور متوسط در هر ساعت 400 تا 600 کالری بسوزانید.حتما دلیلی وجود دارد که بعد از دوچرخه سواری خیس عرق هستید، به خاطر شدت این ورزش است.

البته در دوچرخه سواری در فضای باز بدون این که با کسی مسابقه دهید یا خودتان را به چالش بکشید و فقط به آرامی پدال بزنید، در یک ساعت فقط 100 کالری می سوزانید. البته، اگر واقعا به خودتان فشار بیاورید در یک ساعت دوچرخه سواری شدید در فضای باز 800 تا 1000 کالری هم خواهید سوزاند، انتخاب با شماست. در کلاس دوچرخه ثابت مربی به شما می گوید که، سختی تمرین را تا چه حدی ادامه دهید، در حالی که در فضای بیرون سطح مقاومت شماست که سختی آن را تعیین می کند.

دوچرخه سواری در فضای باز و استفاده از زیبایی بی نظیر فضای باز

در حالی که سواری خارج از منزل نیاز به بررسی کامل دوچرخه تان دارد، ولی جذابیت بیشتری به دنبال خواهد داشت. برای اشخاصی که پدال زدن بخش اصلی ورزش شان محسوب می شود، تمرین کردن در فضای باز می تواند برایشان خوشایند تر باشد.

البته، روی دوچرخه ثابت می تواند موزیک مورد علاقه تان را گوش دهید یا از پادکست خودتان لذت ببرید و کنترل کامل دمای محیط را در اختیار داشته باشید و تمام این ها می تواند دلیلی برای انتخاب نوع دوچرخه سواری شما باشد.

نکته ای درباره رعایت ایمنی

شاید به راحتی بتوان گفت دوچرخه ثابت ایمنی بیشتری دارد، ولی لزوما همیشه درست نیست. هنگام دوچرخه سواری در فضای آزاد باید مراقب ترافیک، عابرین پیاده، تغییر مسیر و موانع پنهانی باشید. دوچرخه ثابت ممکن است باعث کشیدگی عضلات کمرتان شود یا نسبت به دوچرخه سواری در فضای باز فشار بیشتری روی زانوهایتان وارد کند، زیرا دوچرخه های ثابت درست است که قابل تنظیم هستند، ولی سفارشی نبوده و مناسب دوچرخه سوار طراحی نشده اند.

وقتی صحبت از دوچرخه سواری در فضای باز در مقابل دوچرخه ثابت می شود، باید بگوییم که هیچ ورزشی بهتر از آن وجود ندارد. همه چیز به گونه ای است که دوست دارید، تمرین کنید. چه ترجیح بدهید در فضای زیبای آزاد خودتان را به چالش بکشید و چه عاشق ساختار و تشویق های کلاس های گروهی دوچرخه ثابت باشید، موارد زیادی است که شما را به دوچرخه سواری و حرکت تشویق می کند.

دوچرخه سواری به چه میزان در کاهش وزن موثر است؟

اگر هدف ورزش شما از دست دادن فقط 1 کیلوگرم است یا اینکه دکتر به شما توصیه کرده تا 45 کیلوگرم کم ‏کنید، دوچرخه ثابت می تواند بلیطی به سوی موفقیت شما باشد. اگر کار با دوچرخه ثابت با یک رژیم کم کالری ‏ترکیب شود، به شما کمک می کند تا مقدار زیادی از چربی های اضافی بدنتان را آب کنید.‏

کالری کمتری مصرف کنید!‏

از دست دادن وزن به مهارت شما برای سوزاندن چربی های اضافی بدنتان بستگی دارد و دوچرخه ثابت ‏دستگاهی است که دسترسی به این هدف را سریعتر می کند، اما انجام این مهم به خواص فیزیولوژی نیز ‏بستگی دارد؛ بدین معنی که وقتی تعداد کالری کمتری را از میزانی که در هنگام کار با دوچرخه ثابت می ‏سوزانید، بخورید، بدن شما به حالتی وارد می شود که “کسر کالری” نام دارد. این حالت مستقیما منجر به از ‏دست دادن چربی می شود، یعنی بدن برای تولید انرژی که از کمبود کالری غذا بدست نیاورده، باید چربی ها را ‏بسوزاند، پس اگر می خواهید کاهش وزن سریعتری را با دوچرخه ثابت تجربه کنید، باید حالت کسر کالری را در ‏خود بوجود آورید.‏

پدال زدن با دوچرخه ثابت = ناپدید شدن وزن اضافی

رسیدن به کاهش مصرف 3500 کالری به آب کردن حدود 456 گرم از چربی های بدنتان می شود. یعنی اگر بعد از ‏پایان فعالیت با دوچرخه ثابت 3500 کالری کمتر از حدی که بر روی دستگاه سوزانده اید را بخورید تقریبا نیم ‏کیلوگرم کم کرده اید. اگر فردی 85 کیلویی یک ساعت با حالت متوسط دوچرخه ثابت پدال بزند، 474 کالری می ‏سوزاند و همین فرد اگر فعالیت خود را شدید کند 906 کالری می سوزاند؛ هر جا کالری سوزانده شود، چربی نیز ‏آب خواهد شد.‏

رژیم خود را فراموش نکنید!‏

حتی اگر روزهای متعددی از هفته را هم با دوچرخه ثابت پدال بزنید، آمار هایی که از ثبت و کنترل وزن بین الملل ‏‏(‏NWCR‏) منتشر شده نشان می دهد که مردمی که به رژیم خود اهمیت نمی دهند، به ندرت در کاهش وزن ‏خود موفق خواهند بود. شما می توانید رژیم خود را با روش های متعددی بهبود ببخشید، اما یک روش اساسی ‏در همه انواع رژیم ها کم کردن مصرف کالری غذا است. کارهایی که می توانید پس از آغاز جدی کار با دوچرخه ‏ثابت انجام دهید این است که ابتدا به جای نوشابه و شربت فقط آب بنوشید، بین وعده های غذایی به ‏سبزیجات اهمیت زیادی بدهید تا از گرسنگی بیش از حد جلوگیری شود، غذاهایتان را در ظروف کوچکتری سرو ‏کنید و مصرف غذاهای خارج از خانه را کاهش دهید.‏

بیایید از همین الآن وزن اضافی را کم کنیم!‏

حدی که شما می توانید با کمک یک دوچرخه ثابت وزنتان را کم کنید به زمانی بستگی دارد که به فعالیت بر روی ‏دستگاه اختصاص می دهید، به میزان کالری مصرفی روزانه و فعال بودن سبک زندگی بستگی دارد. اگر در حالت ‏متوسطی از دستگاه پدال می زنید، 30 دقیقه در هفته را به کار با دوچرخه ثابت اختصاص دهید. اگر می توانید ‏به سرعت و قدرت بالایی از فعالیت با دستگاه دست پیدا کنید، 150 دقیقه پدال زدن در هفته می تواند برای ‏کاهش وزن کافی باشد. یک زن 30 ساله با سبک زندگی کم فعالیت باید پس از کار با دوچرخه ثابت حدود 2000 ‏کالری سوزانده باشد. اگر همین فرد مصرف کالری خود را کمتر کند و در فعالیت های روزانه خود فعال تر باشد و از ‏دوچرخه ثابت هم استفاده کند، براحتی وزن اضافی اش را آب می کند.‏

زندگی رنگی با پورتال رنگی

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
Notify of