رابطه پوکی استخوان و نمک

استخوان و مفاصل ۰۹ اردیبهشت ۱۳۹۶ یک دیدگاه

رابطه پوکی استخوان و نمک

آیا می دانید که مصرف نمک خوراکی در افزایش، کاهش و یا از بین رفتن توده استخوانی کمک می کند؟
تحقیقات نشان داده است که مصرف زیاد نمک موجب دفع بیشتر کلسیم بدن از طریق ادرار می شود. به عبارت دیگر، به همراه دفع نمک اضافی در خون از راه ادرار مقداری کلسیم خارج می شود. بنابراین ضروری است مصرف نمک و همچنین مصرف خوراکیهای پر نمک را کاهش دهید. لازمه انجام این کار محدود نمودن مصرف غذاهای آماده و کنسرو شده، کم کردن نمک در پخت و پز و سر سفره و نیز بررسی برچسب غذاها پیش از خرید برای یافتن منابع نهفته نمک موجود در آنها می باشد.

پوک استخوان و مصرف نمک

نمک نه تنها در تهیه غذای منزل و هنگام صرف غذا استفاده می شود، بلکه در بسیاری از محصولات تجاری غذایی مانند گوشتهای سرد، میان وعده ها، مرغ و ماهی دودی شده، پنیر، سبزیهای شور، ترشی ها، زیتون، سس ها، رب ها، چاشنی ها، چیپس سیب زمینی، چوب شور و بعضی نوشابه ها، فرآورده های گوشتی (کالباس، سوسیس و همبرگر) به مقدار فراوان وجود دارد.
مقدار مورد نیاز نمک خوراکی معادل ۳ تا ۸ گرم یا حدود ۰٫۵ تا ۱٫۵ قاشق چایخوری است. تا جایی که می توانید از مصرف غذاهای فرآوری شده، به ویژه کنسرو شده و منجمد، که اکثرا دارای سدیم فراوانی هستند، اجتناب کنید.

راهکاری برای کاهش مصرف نمک سر میز غذا:

سر میز غذا از یک مخلوط سبزی خشک شده (پونه، نعناع، آویشن و شوید) به جای نمک استفاده کنید.

رابطه پوکی استخوان و نمک

نمک چه نقشی در بدن دارد؟

نمک یکی از مواد مورد نیاز برای سوخت وساز مواد غذایی در بدن، انتقال پیام های عصبی و کارکرد صحیح عضلات است. این ماده به مقدار محدود مورد نیاز بوده و مصرف متعادل آن لازم است. به طور مثال در هنگام اسهال و استفراغ و یا فعالیت شدید بدنی و در هوای گرم با مصرف کمی نمک می توان املاح از دست رفته بدن را جبران کرد.

پورتال رنگی _ رابطه پوکی استخوان و نمک
منابع: تغذیه صحیح ضامن سلامتی بدن (نشر آسیم)، نمناک

برچسب ها

1

Please Login to comment
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
سارا

نمک زیادیش بسیار مضره ولی نباید کلا حذف شود.مقدار کمش برای بدن و دفع آب اضافی در بافت مغز لازم است.