رابطه کمبود منزیم و استرس را می دانید؟ - پورتال رنگی

خواص خوراکی ها , روانشناسی ۲۴ آبان ۱۳۹۶ بدون دیدگاه

کمبود منزیم و استرس

یکی از املاح مورد نیاز هر سلول از بدن شما ، منیزیم می باشد . بدن انسان بزرگسال حاوی 28-20 گرم منیزیم است که 60% از آن در استخوان ، 26% در عضله و ماهیچه ها و بقیه در بافت های نرم و مایعات بدن وجود دارد . نیمی ازذخایر منیزیم بدن شما درون سلولهای بافت ها و اندامهای بدن و نیمی از آن به صورت ترکیب با کلسیم و فسفر در استخوان وجود دارد. تنها 1% از منیزیم بدن شما در خون یافت می شود . بدن شما برای حفظ میزان ثابت منیزیم خون ، خیلی سخت فعالیت می کند . بیش از 300 واکنش بیوشیمیایی در بدن برای فعالیت خود به منیزیم نیاز دارند چرا که منیزیم باعث حفظ فعالیت نرمال ماهیچه و عصب، ضربان منظم قلب و استحکام استخوانها می شود. همچنین منیزیم در متابولیسم انرژی و سنتز پروتئین نقش دارد.

منابع غذایی و دریافت

منیزیم در بسیاری از غذاها به مقدار فراوان یافت می شود و یک رژیم غذایی معمول در صورت انتخاب درست غذاهای مصرفی می توان مقدار کافی آن را تامین کرد . منابع غذایی خوب منیزیم عبارتند از :دانه ها ، مغزها، آجیل ، سبزیجات برگی شکل مثل کلم ، اسفناج و … ، غلات سبوس دارو حبوبات مثل لوبیا و سویا و… . تصفیه کردن غلاتی مانند آرد گندم و برنج و فرآیند غذاها مانند شکر، سبب از بین رفتن املاح از جمله منیزیم می شود.

نقش منیزیم در بیماری های رایج

منیزیم و فشار خون:

منیزیم درتنظیم فشار خون نقش مهمی را ایفا می کند. رژیم های غذایی که حاوی مقدار زیادی سبزی و میوه باشند منیزیم و پتاسیم را در حد کافی تأمین کرده و باعث کاهش فشار خون بالا می شوند . مطالعات نشان می دهد دریافت زیاد منیزیم ، پتاسیم و کلسیم و دریافت کم چربی و سدیم در برنامه ها و رژیم غذایی تأثیر زیادی در کاهش فشار خون بالا دارند.

بنابراین توصیه می شود با دریافت کافی منابع حاوی منیزیم از وقوع فشار خون بالا پیشگیری وآن را کنترل کنید.

منیزیم و بیماری های قلبی- عروقی:

دریافت کم منیزیم ، باعث اختلال در ریتم قلبی و بروز حملات و سکته های قلبی می شود. مطالعات انجام شده در بیمارانی که به سکته ی حاد قلبی مبتلا شدند که استفاده فوری از منیزیم پس از سکته ی قلبی سبب کاهش مرگ و میر بیماران می شود.

منیزیم و کاهش بیماری استرس:

افزایش منیزیم، مغز و ماهیچه ها رو آروم میکند و به تقویت استخوانها و گردش خون صاف نیز کمک میکند.
یک کارشناس تغذیه میگوید:استرس، خواب بی کیفیت، یبوست، اسپاسم های عضلانی، سر درد و میگرن از نشانه های رژیم غذایی با کمبود منیزیم می باشد.
Chevalley همچنین میگوید خوردن مواد غذایی با میزان منیزیم بالا از جمله کلم پیچ، دانه کدو تنبل، اسفناج، چغندر و موز براتون مفیده و همچنین حموم کردن روزانه با یک فنجان نمک معدنی و نوشیدن جرعه ای چای قرمز به بالا رفتن منیزیم شما کمک میکنه.

منیزیم یک ماده معدنی بسیار مهم است منیزیم در صدها واکنش شیمیایی در بدن درگیر است و به حفظ سلامت خوب شما کمک می کند متاسفانه، بسیاری از مردم مقدار توصیه شده روزانه 400 میلی گرم را مصرف نمی کنند با این حال، خوردن غذاهای بالا در منیزیم می تواند به شما کمک کند تا نیاز روزانه را تامین کنید

رابطه کمبود منزیم و استرس را می دانید؟

مواد غذایی حاوی منزیم

غذاهای غنی از منیزیم عبارت از شکلات تیره، آوکادو، آجیل، حبوبات، سویا، دانه ها، غلات سبوس دار، ماهی های چرب، موز و سبزی های برگ دار می باشد در اینجا 10 تا از غذاهای سالم دارای منیزیم آورده می شود.
1. شکلات تیره
2. آوکادو
3. آجیل
4. حبوبات
5. توفو
6. دانه
7. غلات سبوس دار
8. برخی از ماهی های چرب
9. موز
10. سبزیجات برگ سبز

زندگی رنگی با پورتال رنگی

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
Notify of