داستان کوتاه – راز نامگذاری پشمک حاج عبدالله

اجتماعی , اخبار و حوادث ۲۸ مهر ۱۳۹۵ ۴ دیدگاه

حتما نام برند پشمک حاج عبدالله به گوشتون خورده؛ بعدش حتما یه خورده تعجب کردین و یا حتی خندیدین، اما راز نام گذاری این برند چیست ؟

حکایت این داستان به دهه ۱۳۳۰ زمانی که بچه های دبستان اکبریه تبریز در زنگ تفریح از بوفه ی مدرسه و  از فراش مهربون مدرسه پشمک میخریدند، بر میگردد.
عبدالله علیزاده معروف به حاج عبدالله مستخدم دبستان اکبریه تبریز بود که اصالتا از روستاهای نزدیک ارس که پس از قحطی و فراگیر شدن بیماری واگیر دار وبا ناشی از حمله متفقین، تمام اعضای خانوادش رو از دست داده بود و سپس به تبریز مهاجرت کرده و در این دبستان به عنوان مستخدم کار میکرد.

اما حاج عبدالله قصه ی ما به بچه های مدرسه علاقه وافری داشت
چون خودش علاوه بر همسرش داغ سه کودک در همین سنین رو دیده بود.
بچه ها در زنگ تفریح از بوفه مدرسه پشمک میخریدند و هر کس پول نداشت از حاج عبدالله پشمک قرضی میگرفت.

اما حاج عبدالله با اینکه به همه جنس قرضی میداد اما هیچ دفتر ثبت بدهی نداشت، رفته رفته بچه ها از مهربونی حاج عبدالله سوء استفاده کردند و اصلا پول نمیدادند،
و برخلاف تصور حاج عبدالله، علی رغم درآمد ناچیز فرراشی به هیچ کس نه نمیگفت .

تا اینکه مدیر مدرسه با دیدن تمام بچه های پشمک به دست در ایام زنگ تفریح با پیگیری ماجرا از این قضیه باخبر شد و سر همه کلاسها حاضر شد و با صحبتهای دلسوزانه اش همه رو توجیه کرد. با این وجود هنوز اندکی از بچه ها شیطنت میکردند و پشمک مفتکی از حاج عبدالله میگرفتند.

این منوال تا اوایل دهه چهل ادامه داشت تا اینکه در اواخر خرداد ماه سال ۱۳۴۱ حاج عبدالله به دلیل بیماری و کهولت سن درگذشت.

حاج عبدالله با اینکه در تبریز غریب بود اما یکی از باشکوهترین تشییع جنازه ها را داشت.
انبوهی از جمعیت که اکثرا هم جوان بودند و گریه میکردند حاج عبدالله، بابای مهربون مدرسه را تا قبرستان قدیم تبریز بدرقه کردند.
اما جالبتر اینکه هر پنج شنبه بر سر قبر حاج عبدالله و برای شادی روحش پشمک پخش میکردند و این منوال چندین سال و تا اوایل دهه پنجاه ادامه داشت.
بله بچه های دبستان اکبریه داشتند قرضشان را به حاج عبدالله ادا میکردند.
احسان البرزی و علی مردان طاهری موسسان پشمک حاج عبدالله دو تن از همان کودکان شیطونی هستند که هرگز بابت خوردن پشمک پول به حاج عبدالله نداده بودند.
ولی الان به یاد مهربانی و بخشش بی منت و همراه با لبخند حاج عبدالله فراش، مستخدم دبستان اکبریه نام برند تجاری پشمک شرکت خودشان را، حاج عبدالله گذاشتند.

جای دارد یاد شعر زیر بیوفتیم:

زندگی صحنهٔ یکتای هنرمندی ماست

هرکسی نغمهٔ خود خواند و از صحنه رود

صحنه پیوسته بجاست

خرّم آن نغمه که مردم بسپارند به یاد

4

Please Login to comment
4 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
vahman

پاسخ شایعه

۱٫ داستان نقل شده از نامگذاری برند پشمک حاج عبدالله خیالی است و صحت ندارد!
۲٫ پشمک با این برند یکی از محصولات شرکتی است که در سال ۱۳۳۰ توسط حاج عبدالله روحی تاسیس شده و از بدو تاسیس تا به امروز توسط برادران روحی مدیریت می شود.
۳٫ مدیر عامل این شرکت نیز ضمن تکذیب شایعه، علت نامگذاری این برند را به یاد پدر خود، حاج عبدالله روحی اعلام کرده است.

یکتا

عجب…خیلی جالب و متاثر کننده بود!!!

Anonymous

روحش شاد

Anonymous

چه بابای مدرسه ی مهربونی خدارحمتش کنه????