راهنمای تهیه رژیم غذایی زنان 50 ساله - پورتال رنگی

بهداشت و سلامت بانوان ۱۵ مهر ۱۳۹۶ بدون دیدگاه

راهنمای تهیه رژیم غذایی زنان 50 ساله

اگر 50 سال یا بیشتر سن دارید، باید نکاتی را در رژیم غذایی تان رعایت کنید در غیر این صورت خطر نارسایی های قلبی در کمین شما است.

بر طبق یک مطالعه جدید ارائه شده در کنفرانس علمی سالانه انجمن قلب آمریکا، زنان بالای 50 سال که در رژیم غذایی خود از پروتئین بالایی استفاده می کنند، ممکن است که بیشتر در خطر ابتلا به نارسایی های قلبی قرار گیرند، به خصوص اگر منبع این پروتئین ها گوشت باشد.رژیم غذایی

راهنمای تهیه رژیم غذایی زنان 50 ساله

محققان دریافته اند که زنان بعد از یائسگی به دنبال استفاده از میزان بالایی پروتئین هستند، که در مقایسه با افرادی که پروتئین کمتری و یا پروتئین سبزیجاتی مصرف می کنند. میزان قابل توجهی از این افراد دچار نارسایی قلبی می شوند.

تحقیقی بر روی 878، 103 زن که پروتئین غذایی مصرف می کردند انجام گرفت، بین سن های 50 تا 79، از سال 1993 تا 1998، البته تحقیقی که محققان خاطرنشان کردند که نتایج آن می تواند غیر قابل اعتماد باشد. محققان همچنین از داده های نشانگرهای زیستی برای تعیین دقیق مقادیر واقعی پروتئین غذایی استفاده کردند. اگرچه تمام شرکت کنندگان در آن دوره نارسایی قلبی داشتند، و در حدود 700 ،1 نفر از آن ها تا سال 2005 دچار نارسایی قلبی شدند.

محققان این تحقیق را بر اساس سن، تحصیلات، نژاد یا قومیت و عوامل خطر ابتلا به بیماری های قلبی مانند فشار خون بالا، دیابت، بیماری عروقی، کم خونی و یا فیبریلاسیون دهلیزی تنظیم کرده بودند.

یک متخصص داخلی در دانشکده ی آلپرت و سرپرست نویسنده مطالعاتی بیمارستان مِموریال رود آیلند می گوید ” ما از این تحقیق دریافتیم که با افزایش پروتئین مصرفی در رژیم غذایی، احتمال ابتلا به نارسایی قلبی نیز به صورت چشم گیری افزایش می یابد “. در حقیقت، این خطر تقریبا دو برابر می شود.

درحالی که، زنانی که پروتئین مصرفی آن ها به طور عمده از سبزیجات تهیه شده بود، در آن ها به نظر می رسید که خطر ابتلا به بیماری نارسایی قلبی پایین تر باشد.

او می گوید، این می تواند به مکانیزم های مولکولی پروتئین حیوانی مربوط باشد، او همچنین توضیح می دهد که پروتئین های حیوانی می توانند به مولکول های سمی تبدیل شوند، که به نوبه ی خود بر عملکرد بطن چپ قلب تاثیر می گذارند و منجر به نارسایی قلبی می شوند. آن ها همچنین می توانند شاخص توده ی بدنی را که یک عامل خطر شناخته شده برای نارسایی قلبی به شمار می رود را افزایش دهند.
وی اضافه می کند و هشدار می دهد که، ” مطالعه ما باید با احتیاط تفسیر شود. ” به نظر می رسد که یک رژیم غذایی به همراه پروتئین بالا می تواند خطر ابتلا به نارسایی قلبی را در زنان یائسه افزایش دهد، اما در این باره تحقیقات بیشتری لازم است. ”

دکتر سانگ مینگیانگ، یک محقق در بیمارستان ماساچوست و T.H هاروارد دانشکده ی بهداشت عمومی چان، این یافته ها را بسیار جالب توصیف می کند. سانگ سرپرست اصلی تیم تحقیقاتی، این خبر را منتشر کرد که با جایگزین کردن پروتئین گیاهی به جای پروتئین حیوانی در رژیم غذایی، هر فرد می تواند خطر ابتلا به مرگ را کاهش بدهد. ولی او عنوان می کند که در تحقیقات جدید شرکت نخواهد کرد.

سانگ می افزاید، ” افرادی که پروتئین های گیاهی بیشتری استفاده می کنند، ممکن است شیوه ی زندگی سالم تری داشته باشند. ” وی همچنین افزود، که این موضوع ممکن است به این معنا باشد که عوامل دیگری مسئول کاهش خطر ابتلا به نارسایی قلبی در این گروه افراد هستند.

وی می گوید، ” من فکر می کنم که ممکن است نتایج حاصل از مطالعات دیگر نیز مفید باشند، اما پیشنهاد می کنم برای گروهی از افراد غذای کنترل شده، می تواند بیشتر مورد نیاز باشد.

سویا – مطالعات جدید نشان می دهند که خوردن پروتئین های گیاهی می تواند خطر مرگ را پایین بیاورند.
غلات – غلات حاوی پروتئین های گیاهی هستند.
آجیل و کره های آجیلی – آجیل و کره های آجیلی مانند کره ی بادام زمینی و یا کره ی بادام حاوی پروتئین های گیاهی هستند.
برگ سبزیجات – برگ سبزیجات نیز منبع های خوب پروتئین گیاهی می باشند.
کینوآ – کینوآ سرشار از پروتئین های گیاهی می باشد.
برنج قهوه ای – برنج قهوه ای منبعی سرشار از پروتئین های گیاهی می باشد.

ويژگي يک رژيم غذايي خوب و عالي

اکثراً در طول ساعت کاري از نظر تغذيه بي‌دقتي مي‌کنند در صورتي که يک رژيم غذايي متعادل مي‌تواند در سلامت بدن تاثير زيادي داشته باشد.يک رژيم غذايي متعادل فقط به خانه محدود نمي‌شود؛ در واقع مقدار مناسب غذا و مناسب با نياز بدن، تنوع محصول غذايي و وعده‌هاي غذايي به طور منظم، ترکيبي است که براي سلامت بدن و روح تاثيرگذار است و بايد حفظ شود؛ علاوه بر اين وعده‌هاي غذايي سالم و متعادل در بهبود کار موثر است.

راهنمای تهیه رژیم غذایی زنان 50 ساله

هر شخص با توجه به بدن و فعاليت خود بايد رژيم غذايي متعادلي داشته باشد و اين يکي از ضروريات در حفظ سلامت و جلوگيري از مبتلا شدن به بيماري‌هاست.يک کارمند مي‌تواند براي ناهار ساندويچ بخورد به شرطي که اين ساندويچ سرشار از سبزيجات و کم چربي باشد، علاوه بر اين بايد بهداشت از طرف کارفرما و کارمند حتماً رعايت شود.

در مطالعه‌اي ديگر که توسط موسسه ملي آمار و مطالعات اقتصادي (INSEE) انجام شد نشان داد در بيست سال گذشته زماني که افراد شاغل صرف ناهار مي‌کنند کاهش يافته است و اين خود تاثيرات مضر بر روي سلامت انسان دارد؛ 60 درصد مديران و کارمندان ناهار را به کل فراموش مي‌کنند و وقتي براي صرف ناهار ندارند، با اينکه ناهار براي تعادل فيزيکي و مهارت‌هاي فکري واقعاً ضروري و لازم است.

هر فرد متناسب با کاري که انجام مي‌دهد بايد يک رژيم غذايي متعادل داشته باشد و زماني که براي ناهار صرف مي‌شود بايد همراه با آرامش و گفتگو با همکاران باشد زيرا براي تسکين روح بهتر است.در وعده‌هاي غذايي در محيط کار مواد لبني، سبزيجات خام همراه با غذا، سالاد بدون سس، نوشيدني سالم و مصرف کلسيم بسيار مفيد است، سعي کنيد در اين وعده غذايي (ناهار) نمک را کاهش دهيد.

افرادي که کار فيزيکي دارند:

اگر کار فيزيکي داريد وعده غذايي بايد با انرژي مصرف شده مطابقت داشته باشد؛ براي اين افراد بهتر است غذاهايي که باعث تقويت ماهيچه‌ها مي‌شوند و داراي پروتئين (گوشت و ماهي) هستند مصرف کنند، گوشت قرمز داراي آهن است، اين ماده معدني باعث ترکيب هموگلوبين سلول‌هاي قرمز خون مي‌شود و براي حفظ شکل ماهيچه‌ها ضروري است؛ افرادي که فعاليت‌شان زياد است نياز بيشتري به کربوهيدرات و هيدراتاسيون دارند مانند ماکاروني، برنج، سيب زميني يا نان بايد در منوي غذايي آنها گنجانده شود؛ اين افراد بايد محصولات لبني و ويتامين D مانند تخم مرغ و کره که از استخوان‌ها محافظت مي‌کنند يا ميوه و سبزيجات که داراي فيبر و ويتامين هستند مصرف کنند.

افرادي که کار کم تحرک دارند:

اين افراد به علت اينکه بيشتر نشسته‌اند انرژي کمتري مصرف مي‌کنند؛ مطالعات اخير نشان دادند افرادي که کارهاي کم تحرک انجام مي‌دهند معمولاً اضافه وزن پيدا مي‌کنند يا چاق مي‌شوند، بنابراين لازم است تعادل را در غذا خوردن رعايت کنند و غذايي متشکل از پروتئين حيواني (گوشت، ماهي و تخم مرغ)، نباتي (سويا، جو، گندم و بلغور)، کربوهيدرات (غلات، حبوبات، سيب زميني، ميوه)، چربي‌ها (کره، روغن زيتون، آواکادو، آجيل، بادام و پنير)، ويتامين‌ها و عناصر کمياب که در آب، ميوه‌ها و سبزيجات وجود دارد مصرف کنند. البته نوشيدن آب و ورزش هفتگي فراموش نشود.

افرادي که کار شبانه دارند:

کار شب ساعت بيولوژيکي را مختل مي‌کند و اغلب منجر به عدم تعادل در رژيم غذايي مي‌شود و گاهي باعث افزايش وزن مي‌شود؛ اين افراد به منظور مقاومت در برابر خواب آلودگي و هوشيار بودن بايد تغذيه‌اي متفاوت داشته باشند و اين بايد 5 وعده غذايي داشته باشند.افرادي که کار شبانه دارند بايد قبل از خوابيدن وعده غذايي سبک داشته باشند؛ ناهار اين افراد بايد طبيعي باشد، شام قبل از رفتن به محل کار(19:30 يا 20:30) خورده شود

و دو ميان وعده در طول شب يکي نيمه شب و ديگري حدود 4 صبح ميل کنند.شاغلين شب براي شام بايد غذاهايي سبک مانند ميوه، سبزيجات، سالاد، غلات سبوس‌دار، شير و محصولات لبني، چاي‌هاي گياهي مصرف کنند.شاغلين بايد از خوردن غذاهاي چرب و شيرين، کافئين خودداري کنيد؛ به منظور اجتناب از اختلالات گوارشي بايد حداقل 30 دقيقه وقت براي غذاخوردن بگذاريد. مقداري از غذايي که براي ناهار آماده مي‌کنيد براي شب هم بگذاريد.

افراد شاغل در صورت حفظ کردن رژيم غذايي مي توانند از خطر هيپوگليسمي، از دست دادن تمرکز و حافظه جلوگيري کنند و با رعايت رژيم غذايي ذکر شده باعث کاهش اضافه وزن و چاقي مي‌شود.رژيم هاي غذايي بسيار زيادي در دنيا وجود دارد که توسط متخصصان تغذيه ي گوناگوني تهيه شده است. اما برخي از اين رژيم ها نسبت به بقيه ي رژيم ها معروف تر شده اند و طرفداران بيشتري دارند ، براي نمونه رژيم هاي غذايي مديترانه اي.

زمانيکه اغلب ما به رژيم فکر مي کنيم، به محروم کردن خود از خوردن و پرهيزهاي غذايي بسيار فکر مي کنيم. نخوردن هيدرات هاي کربن، چربي، شکر، گوشت و? اکثر رژيم هاي غذايي خوردن برخي مواد را ممنوع مي کنند، اما رژيم هاي غذايي هم هستند که سيستم غذايي متفاوتي را تجويز مي کنند. رژيم غذايي مديترانه اي، از اين جمله است. در اين رژيم به جاي در نظر گرفتن موادي که نبايد بخوريد بر روي بهترين، تازه ترين و سالم ترين مواد غذايي، براي مصرف افراد تمرکز شده است.

اگر شما هم قصد شروع يک رژيم سالم و مناسب را بدون پرهيز ها و محروميت هاي غذايي داريد، بد نيست با اين رژيم آشنا شويد. پس براي آشنايي بيشتر با اين رژيم، اين مطلب را مطالعه نماييد.اما جزئيات اين مواد چه هستند؟ چه موادي را بايد با چه کيفيتي در اين رژيم مورد مصرف قرار دهيم تا بهترين نتيجه را دريافت کنيم؟ مواد اصلي رژيم مديترانه اي عبارتند از:

مواد اساسي رژيم مديترانه اي شامل ميوه ها و سبزيجات تازه مي شود، غلات کامل، آجيل و دانه ها، حبوبات، غذاهاي دريايي، ماست، روغن زيتون و مقدار کمي شراب در اين رژيم استفاده مي شوند. به گفته محققان، بهتر است کساني که قصد دارند اين رژيم را دنبال کنند، اين مواد غذايي را در فصل خودشان، زمانيکه به صورت محلي رشد مي کنند مصرف کنند و از غذاهاي فرآوري شده اجتناب کنند.

کنترل ميزان غذا

رژيم مديترانه اي بر روي ميزان کم غذاهاي با کيفيت بالا تاکيد دارد. زمانيکه غذا خوش طمع است، ميزان کم آن کافي است؛ چرا که حس هاي شما ارضا شده اند. چربي هاي سالم مانند روغن زيتون و آجيل از مواد اساسي رژيم غذايي مديترانه اي هستند. اين مواد باعث مي شوند براي مدت طولاني تري احساس سير بودن کنيد. در صورتي که رژيم هاي ديگر به طور کل چربي ها را منع مي کنند.

چربي هاي سالم

بر خلاف بسياري از رژيم هاي غذايي، رژيم غذايي مديترانه اي مصرف چربي را به کل قطع نمي کند. رژيم مديترانه اي به جاي محدود کردن کلي مصرف چربي، انتخاب هاي عاقلانه اي را در مورد انواع چربي هاي مورد استفاده پيش روي شما مي گذارد.در اين منو انواع چربي هاي اشباع شده مانند روغن زيتون، آجيل، آووکادو و روغن هاي اشباع نشده مانند اسيد هاي چربي امگا? که در ماهي هاي چرب (سالمون، ماهي تن، ساردين و ماهي قزل آلا) يافت مي شوند و چربي هاي گياهي مانند دانه کتان، وجود دارد.محدود کردن غذاهاي فرآوري و بسته بندي شده، ميزان چربي هاي ناسالم را به شدت پايين نگه ميدارد. اين مساله خطر بيماري هاي قلبي و سکته مغزي را افزايش مي دهد

روغن زيتون

مردم مديترانه روغن زيتون را در اکثر غذاهايي که مي خورند استفاده مي کنند، مانند پاستا، نان، سبزيجات،سالاد، ماهي و حتي کيک و شيريني. اين چربي هاي اصلي در رژيم مديترانه اي، جايگزين ديگر چربي ها و روغن ها مانند کره و مارگارين مي شوند.چرا روغن زيتون بسيار سالم است؟ محققان در فيلادلفيا دريافتند که Oleocanthal (يک ترکيب طبيعي آلي جدا شده از روغن زيتون)، براي کاهش التهاب مفيد بوده و مي تواند به جلوگيري از مبتلا شدن به بيماريهاي قلبي، ديابت، آرتروز، آلزايمر، بيماريهاي خودايمني و همچنين برخي سرطان ها کمک کند.

اسيد هاي چرب امگا

اين چربي به مقدار زياد در رژيم مديترانه اي يافت مي شود، اسيدهاي چرب امگا? سرشار از فايده هستند. اين اسيدهاي چرب بروز حملات قلبي، لخته شدن خون، فشار خون بالا و سکته مغزي را کاهش مي دهند. علاوه بر اين امگا?، از انواع خاصي از سرطان ها و ناراحتي هاي عصبي مانند بيماري آلزايمر جلوگيري مي کند.

سبزيجات بيشتر، گوشت کمتر

رژيم هايي که از مواد گياهي بيشتر از محصولات حيواني استفاده مي کنند در کاهش بروز بيماريهاي قلبي، ديابت و سرطان ها موثر ترند. رژيم غذايي سنتي مديترانه اي عملا گياه خواري است، با مقدار زياد ماهي و البته مقدار کمي گوشت.مردم مديترانه مقدار زيادي از سبزيجات مانند گوجه فرنگي، کلم بروکلي، فلفل، اسفناج، بادمجان، قارچ، لوبيا سفيد، عدس و نخود را مورد استفاده قرار مي دهند.

غلات سبوسدار

غذاهايي مانند نان، پاستا، سيب زميني و برنج بخش مهمي از رژيم مديترانه اي را تشکيل مي دهند. در حالت طبيعي و به همراه سبوس، اين دانه ها (گندم، برنج و ساير غلات سبوس دار) سرشار از مواد ضد سرطان، فيبر، ويتامين ها، مواد معدني و مواد مغذي هستند. همچنين، خوردن غلات سبوس دار به سوخت و ساز بهتر گلوکز بدن شما کمک مي کند و التهاب را کاهش مي دهد.

يک تحقيق در مجله آمريکايي تغذيه باليني به چاپ رسيد که نشان داد مرداني که مصرف غلات سبوس دار را افزايش داده اند، در زمان ميانسالي افزايش وزن کمتري نسبت به ديگر مردان تجربه کرده اند. محققان کانادايي در يک مطالعه ?? ساله بر روي ?????? نفر دريافتند، کساني که حدود سه وعده در روز برنج قهوه اي، نان تيره، ذرت بو داده و کلا غلات تيره مي خورند ?? درصد کمتر از کساني که يک وعده در روز اين غلات را مي خورند به بيماري هاي لثه دچار مي شوند.

زندگی رنگی با پورتال رنگی

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
Notify of