راهکارهایی برای حفظ سلامت زانوها

استخوان و مفاصل ۰۸ اردیبهشت ۱۳۹۶ بدون دیدگاه

راهکارهایی برای حفظ سلامت زانوها

سلامت زانوها : زانو یکی از مهمترین بخش از بدن ما است که باعث می شود تا بتوانیم به راحتی راه برویم و حرکات روزانه را بدون مشکل انجام دهیم. اما گاهی عوامل مختلفی از جمله وراثت، بالا بودن وزن، رعایت نکردن در برداشتن وسایل سنگین و… باعث می شود که سلامت زانو به خطر بیفتد. و گاهی متاسفانه فرد نیازمند به تعویض مفصل زانویش است. اما به واقع اگر سبک زندگی سالمی داشته باشیم و در نوع غذا و نوع حرکات و نوع نشستن رعایت کنیم یقینا تا آخر عمر زانوهایی سالم خواهیم داشت. در این مطلب به برخی روشها اشاره کرده ایم که امیدواریم مورد استفاده شما کاربران عزیز قرار گیرند. با ما همراه باشید.

یک نکته مهم:

برای کاهش فشار روی زانو باید کفش مناسب بپوشید. کفش‌های پاشنه‌کوتاه با اندازه مناسب برای راه رفتن و حفظ تعادل بدن موثر است .
به گزارش پورتال رنگی به نقل از روزنامه خراسان،۱۵درصد آسیب‌های براثر ورزش، در زانوها اتفاق می افتد. برای پیشگیری از آسیب‌دیدگی و سالم نگه‌داشتن زانوها به نکات ذیل توجه کنید:

به درد بی‌توجه نباشید:

در صورت احساس درد در مفصل زانو باید مدتی به خود استراحت دهید.این باید شامل استراحت کافی،کمپرس یخ، بالا قرار دادن پا و در صورت ادامه پیدا کردن درد مراجعه به پزشک باشد .

تقویت عضلات:

با تقویت عضلاتی که از زانوها حمایت می‌کند می‌توانید کمی فشار را از روی زانوها بردارید .توجه بیشتر باید به عضله چهار سر ران،عضله عقب پا،عضله قسمت تحتانی کمر و عضله کشاله باشد .

زیاد استراحت نکنید:

اگرچه استراحت نقش مهمی در بهبود درد زانوها دارد، اما باید مفصل‌ها را حرکت دهید.به حالت خستگی خود توجه و استراحت کنید، اما زمانی نیز برای ورزش در نظر بگیرید تا عضلات و رباط اطراف مفصل‌ها تقویت شود.

راهکارهایی برای حفظ سلامت زانوها

وزن متناسب را حفظ کنید:

داشتن اضافه‌ وزن، روی مفصل زانوها تاثیر می‌گذارد.برای کاهش این فشار باید وزن مناسب را از طریق یک برنامه غذایی خوب و ورزش منظم حفظ کنید.

کفش مناسب بپوشید:

برای کاهش فشار روی زانو باید کفش مناسب بپوشید.کفش‌های پاشنه‌کوتاه با اندازه مناسب برای راه رفتن و حفظ تعادل بدن موثر است .

قبل از شروع ورزش بدن را گرم‌کنید:

برای پیشگیری از هر نوع آسیب،لازم است که بدن را گرم‌کنید و ورزش‌های کششی انجام دهید.کشش عضلات عقب پا و عضله چهار سر ران و سپس راه رفتن آرام به مدت ۵ دقیقه قبل از شروع ورزش فراموش نشود. عضلات باید گرم شود تا انعطاف‌ آن حفظ شود .

از ورزش زیاد با فشار بالا بپرهیزید:

از ورزش‌هایی با شروع و توقف ناگهانی، پیچیدن و پرش که مانند تنیس،بسکتبال،فوتبال و اسکواش روی زانوها فشار وارد می کند باید پرهیز شود.

تغییر دما :

کمپرس سرد را به مدت ۲۰-۱۵ دقیقه،۳ تا ۴ بار در روز انجام دهید.البته طی ۴۸تا۷۲ ساعت اولیه از زمان آسیب‌دیدگی این کار ورم و سفت شدن عضلات را کم می‌کند.سپس می‌توانید از کمپرس گرم استفاده کنید.

پورتال رنگی _ راهکارهایی برای حفظ سلامت زانوها
منبع: روزنامه خراسان

برچسب ها

Please Login to comment