راه درمان آپنه

سیستم تنفسی ۲۵ تیر ۱۳۹۵ بدون دیدگاه

دستگاه کمک تنفسی

یکی از راه‌ های درمانی آپنه که در ۱۰۰% موارد نتیجه می‌ دهد، استفاده از دستگاه کمک تنفسی «سی پپ» حین خواب است. این دستگاه، ماسکی دارد که باید شب‌ ها روی صورت قرار بگیرد تا به محض وقوع وقفه تنفسی به کار بیفتد و تنفس قطع‌ شده را بهبود بخشد. مزیت این دستگاه اثر گذاری قطعی آن است اما فرد باید همیشه و در هر کجا آن را همراه داشته باشد و هنگام خواب روی صورتش قرار دهد.

جراحی

اگر استفاده از دستگاه کمک‌ تنفسی برای فرد مشکل باشد، می‌ توان از جراحی کمک گرفت. البته جراحی تنها برای آپنه انسدادی کاربرد دارد. از جمله این جراحی‌ ها می‌ توان به سیتوپلاستی (انحراف تیغه بینی)، توربینو پلاستی (کوچک کردن شاخک بینی)، اوولو پالا توفارن کوپلاستی (برطرف کردن شلی کام و کوچک کردن زبان کوچک) و برداشتن لوزه اشاره کرد. در بعضی موارد نیز لازم است جراحی روی قاعده زبان و فک انجام شود.

 درمان دندان‌ پزشکی

افرادی که قادر به تحمل جراحی و استفاده از دستگاه تنفس مصنوعی نیستند، می‌ توانند از درمان‌ های دندان‌ پزشکی بهره ببرند. برای این منظور پروتز های به‌ خصوصی وجود دارند که دندان‌ پزشکان پروتزیست برای هر فرد می‌ سازند. این پروتز ها چانه را به سمت جلو یا زبان را به سمت پایین می‌ دهند. در نتیجه می‌ توانند برای افراد با قاعده زبان بزرگ، مفید باشند. البته این درمان، موقتی و کمکی است و گاهی با خطر در رفتگی فک و درد فک همراه می‌ شود.

اصلاح وضعیت خوابیدن

گاهی تست پلی‌ سومنوگرافی نشان می‌ دهد فرد فقط با خوابیدن در وضعیت طاقباز دچار آپنه می‌شود. در این صورت باید وضعیت خواب را تغییر داد. اگر هم فرد نمی‌ تواند خود را عادت دهد که به یک سمت بخوابد باید از تشک‌ ها و محافظ‌ های مخصوصی استفاده کند تا حین خواب فرصتی برای حرکت و قرار گرفتن در حالت طاقباز پیدا نکند.

Please Login to comment