کیست تخمدان و راه های طبیعی درمان کیست تخمدان

بهداشت و سلامت بانوان 27 خرداد 1395 3 دیدگاه

کیست تخمدان و راه های طبیعی درمان کیست تخمدان

راه های طبیعی درمان کیست تخمدان

کیست تخمدان و راه های طبیعی درمان کیست تخمدان

کیست تخمدان یکی از مشکلات شایع میان بانوان بوده و متاسفانه آمار مبتلایان به این کیست ها رو به افزایش است. کیست تخمدان اغلب باعث ایجاد چاقی، رویش موی صورت و بدن، خصوصیات مردانه، آکنه و عادت ماهیانه نامنظم می شود. در صورت بی توجهی به درمان، کیست های تخمدانی می توانند باعث ناباروری، افزایش ابتلا به دیابت، سکته ها، حملات قلبی و سرطان رحم شوند. دلیل برخی از این نوع کیست ها ناشناخته است و حتی ایجاد ناراحتی برای فرد مبتلا نمی کنند، اما با تغییر سبک زندگی و تغذیه مناسب می توان از ایجاد گونه های دیگر پیشگیری کرد.

کیست تخمدان

دلایل احتمالی ایجاد برخی کیست های تخمدان

 • شست و شو با آب سرد پس از دفع ادرار
 • حمام کردن در زمان پریود
 • پوشیدن شلوارهای تنگ که به کشاله ران ها فشار می آورد و باعث کاهش خون رسانی به تخمدان ها می شود.

علائم کیست تخمدان چیست

اغلب کیستهای تخمدان منجر به علائمی نمی شوند، اما در صورت وجود علائم، آنها عبارتند از:

 • احساس ناراحتی در شکم
 • درد به هنگام مقاربت
 • لکه بینی
 • موهای زائد
 • دردهای شدید دوره پریود
 • دردهای مبهم لگنی
 • بی نظمی قاعدگی که گاهی همراه با خونریزی شدید می باشد.
 • خونریزی بعد از یائسگی
 • کیستهای بزرگ می توانند موجب فشار روی مثانه گردیده و منجر به احتباس ادرار شوند و یا ممکن است منجر به تکرار ادرار گردند.

بیشتر بخوانید:

درمان گیاهی کیست تخمدان

علایم حاد کیست تخمدان شامل: احساس درد ناگهانی شکم، تهوع و استفراغ، تغییرات نبض، احساس ضعف که ممکن است به علت خونریزی داخلی باشد.

درمان طبیعی کیست تخمدان

درمان طبیعی کیست تخمدان با رژیم غذایی

عدم مصرف و یا محدود کردن مواد غذایی نظیر، انواع شیرینی جات، کیک و کلوچه، ماکارونی و پاستا، غذاهایی که شکر به آنها اضافه شده است، آبمیوه های شیرین صنعتی، نوشابه، نان های سفید و بدون سبوس.
افزایش مصرف میوه، و سبزیجاتی مثل هویج، فلفل، کاهو، کلم، اسفناج و…

توصیه های تغذیه ای

 • مصرف مواد غذایی حاوی کربوهیدرات مانند نان، برنج، ماکارونی، و سیب زمینی را نسبت به گذشته کاهش دهید. سعی کنید از غلات کامل و سبوسدار استفاده کنید.
 • از مواد غذایی سرشار از فیبر مانند میوه ها، سبزیجات، و حبوبات بیشتر استفاده کنید.
 • سعی کنید مواد غذایی حاوی فیبر را به تدریج به رژیم غذایی خود اضافه کنید.
 • مصرف فیبر را از راه های مختلف افزایش دهید. حبوبات، میوه ها ،و سبزیجات حاوی فیبر را در غذای اصلی، سالاد، و میان وعده مصرف کنید.
 • از سبزیجات برگ سبز تیره در وعده های نهار و شام بهره ببرید.
 • چربی های اشباع شده را با چربی ها و روغن های سالم و اشباع نشده جایگزین کنید.
 • از لبنیات کم چرب استفاده کنید.
 • در کل مصرف غذاهای چرب را کاهش داده و چربی کمتری مصرف کنید.
 • مصرف نوشیدنی های حاوی کافئین مانند چای، نوشابه، و قهوه را کاهش دهید و از نوشیدنی های فاقد کافئین مصرف کنید.
 • برای کنترل قند خون، در طول روز غذا را در وعده های بیشتر و حجم کمتری میل کنید.
 • سعی کنید از انواع مواد غذایی با رعایت تعادل در برنامه غذایی خود بهره ببرید.
 • ترجیحاً غذاهای تازه مصرف کنید، و از مصرف غذاهای آماده، فرآوری شده، کنسروی، نمک سود شده، و دودی اجتناب کنید.
 • مصرف نمک را کاهش دهید و ادویه ها یا چاشنی های دیگر مانند، سبزیجات معطر و آبلیمو را جایگزین آن کنید.
 • ۲ تا ۳ بار در هفته ماهی بخورید.
 • مصرف قند، شکر، و شیرینی را کاهش داده و یا در صورت امکان حذف کنید، و به جای آن از غلات سبوسدار استفاده کنید.
 • مواد غذایی را به جای سرخ کردن با روغن، کباب پز یا آب پز کرده و یا در فر طبخ کنید.
 • سعی کنید در هر وعده غذایی یک منبع پروتئینی داشته باشید تا ثبات قند خونتان حفظ شود و دچار افت قند خون نشوید. گوشت، ماهی، مرغ، لبنیات، تخم مرغ، و آجیل منابع خوبی از پروتئین هستند. اما از مصرف بی رویه گوشت قرمز و تخم مرغ پرهیز کنید.
 • سعی کنید از گوشت، مرغ، و ماهی بدون چربی استفاده کنید.

راه های طبیعی درمان کیست تخمدان

توصیه های سبک زندگی

 • وزن خود را کاهش دهید.
 • دریافت کالری روزانه خود را کم کنید تا بتوانید وزن خود را کاهش دهید.
 • سعی کنید حتماً روزی ۲۰ دقیقه ورزش کنید.
 • استرس را از زندگی خود دور کنید.

محمد شمس اردکانی : اطلاعاتی درباره کیست تخمدان

تخمدانها در طرفین زهدان ( رحم ) در پایین ترین قسمت شکم خانمها قرار گرفته و گاهی مختصری ترشحات آبکی در آن ذخیره سازی می شود که بنام کیست تخمدان خوانده می شود کیستهای کوچک هر ماه در تخمدان پدیدار می شوند که پس از تخمک گذاری اتفاق میافتد و بدون احتیاج به درمان مایع آن جذب میشود

و کاملاً فروکش می نماید . اگر کیست بزرگ باشد و مایع آن جذب نشود و مدتی باقی بماند احتیاج به پیگیری ، تشخیص و درمان دارد بنابر این اطلاعات به مسائل زیر پرداخته می شود. پیگیری کیست به عهدۀ پزشک خواهد بود.

 

چگونه کیست ایجاد می شود:

هر ماه یکی از تخمدانها تخمک گذاری می نماید به این ترتیب که بخشی از تخمدان شروع به تخمک سازی می کند و کیسه کوچکی بنام فولیکل تشکیل می دهد درون آن تخمک که نصف یک سلول کامل است به اندازه سر سوزنی ملاحظه می شود این تخمک اگر تلقیح شود و با اسپرم ( نطفه ) که یک نیم سلول

دیگر است عجین گردد ، توان رشد و تبدیل شدن به موجود دیگر و جنین را خواهد داشت . اگر بارداری اتفاق نیافتد این فولیکل متوقف می شود و اگر بارداری پیش آید به مدت ۳ ماه این فولیکل بصورت کیست کوچکی باقی می ماند و هورمونهای نگهدارنده جفت از جمله پروژسترون می سازد چنانچه در چنین کیستی

خونریزی رخ می دهد ویا مایع بیشتری جمع شود ، افزایش حجم پیدا می کند و دردناک می شود و تبدیل به کیست که درعرف مردم شایع است خواهد شد .( کیست زرد تخمک گذاری) یا جسم زرد تخمدان .

انواع کیستها :

با تغییرات هورمونها و با توجه به مدت زمان و روزهای بین دو قاعدگی تخمدانها همواره فولیکل میسازند و این تخمک گذاری و کیستهای آن به تفاوت از یک عدس تا بزرگی یک پرتقال و بزرگتر تغییر می کند . چون سلولهای اطراف کیست شکل و وظایف مختلف دارند کیستهای تخمدان هم چندین نوع مختلف دارد که گاهی بزرگ و بزرگتر می شوند و یا جذب و جمع می شوند گاهی هم خونریزی می کنند و یا پیچ می خورند و پاره می شوند که موجب درد و توجه بیمار به مشکل اتفاق افتاده می گردد . اشکالاتی که در کیست دیده میشود و یا بدخیمی سلولهای آن سبب می شود کیستها تحت نظر پزشک قرار گیرند و برای تشخیص و درمان آنها اقدام گردد.

کیست تخمک گذاری :

فولیکل تخمک گذاری می تواند بزرگ شود و مایعی در آن جمع شود و یا تبدیل به کیست نگهبان بارداری شود و هر کدام از این کیستها حالت معمول و طبیعی خود را دارد اگر چه ممکنست خونریزی در آن اشکالی نیز به بار آورد .( کیست تخمک گذاری و کیست جسم زرد )

کیست در موئید :

این کیستها حاوی بافتهای مختلف از قبیل پوست و مو و چربی و غضروف هستند و هر یک از تخمدان ها را می توانند فرا گیرند و رشد نمایند . گاهی هم در هر دو تخمدان دیده می شوند .

کیست ادنوم :

این نوع کیست از سلولهای پوشش روی تخمدانها حاصل می آید و نوع بدخیم نیست لیکن بسیار بزرگ و حجیم می شود و گاهی که در اخبار از بزرگترین کیستها گزارش می دهند از این قبیل است .

آندومتریوم :

اگر پوشش داخلی رحم روی تخمدان قرار گیرد به همراه رشد ماهانه آندومتر هر ماه این سلولهای پوشش رشد می کنند همچون حالت قاعدگی ولی راه به بیرون ندارند. کیستهایی را در تخمدان به وجود می آورند که آندومتریوزو آندومتریوم گویند که هر ماه موقع قاعدگی به علت دردی که ایجاد می نماید یادآور وجود آن می باشد .

پُرکیستی PCO :

یک نوع حالت تخمدان است که ۱۰ درصد خانمها را دچار می سازد بطوریکه چندین کیست کوچک و بزرگ و فولیکل تخمک گذاری روی تخمدانهایی که بزرگتر از معمول است مشاهده میشود . این بیماری سبب بی نظمی قاعدگی ، افزایش مو ، چاق شدن و تاخیر در امر بارداری میگردد . اشکال ویژه این خانمها مسائل ناباروری می شود .

نشان کیست :

چون کیست تخمدان اغلب کوچک است علائم زیادی ایجاد نمی کند بیشترین عامل شناخت آن وقتی است که عارضه ای از قبیل پیچ خوردن و یا خونریزی و پاره شدن و خروج مایعات داخل کیست به حفره آزاد شکم برای شخص پیش آمد شود . کیست بدخیم در سنین بالاتر و بعد از یائسگی اتفاق می افتد ، بسیار آرام پیش می رود و در ابتدا آثاری از خود بروز نمی دهد و به همین دلیل دقت در شناخت علائم ساده و بسیار ابتدایی آن برای خانمهای مسن همواره مورد توجه و توصیه قرار دارد .

تشخیص کیست :

ضمن معاینه ، کیستهای تخمدان برای پزشک قابل لمس است و برای بررسی بیشتر به روش های زیر می پردازند .

۱٫سونوگرافی که از روی شکم و یاد از داخل واژن انجام می گردد.
۲٫لاپاراسکوپی که زیر بیهوشی با وارد کردن دوربین لوله ای به قطـر انگشت از زیر ناف که از آن راه می توان تخمدانها و کیست و لوله ها را دید.
۳٫آزمایش خون به ویژه Ca125 که مربوط به بدخیمی تخمدان است ، احتمال وجود کیست سرطانی را می تواند تایید کند .
۴٫آزمایشهای دیگر از قبیل ( sed.rate ) سرعت ته نشستن خون هم توام با دیگر خصوصیات خون راهنمای تشخیص می باشد .

نشانه های بدخیمی :

۱٫بزرگ شدن و آبکی شدن شکم .
۲٫تهوع و استفراغ و سوزش معده مزمن و سمج
۳٫بی اشتهایی
۴٫درد زیر شکم .

درمان :

برای کیستهای معمول که هر ماه پیدا می شوند و کیستهای متعدد کوچک احتیاج به درمان ویژه ای نیست زیرا این قبیل کیستها با گذشت یکی دو ماه جذب می شوند و دیگر آثاری از آنها باقی نخواهد ماند . اگر کیستها بزرگ باشد و یا مدت طولانی گرفتار آن شوند نسبت به اندازه آن و پاسخ های آزمایشها با توجه به مطالب زیر درمان هورمونی یا جراحی پیشنهاد می شود .

 

الف : درمان هورمونی :

هورمونی که برای درمان مصرف می شود استروژن و پروژسترون است که نوع منظم شده آن در قرص های جلوگیری از بارداری موجود است این درمان بیشتر برای کیستهای معمول و فولیکلهای تخمک گذاری که عمـر بیشتری پیدا کرده اند و بیش از مدت معمـول باقیمانده اند بکار می رود . ( ضمناً بیماران مسن « ۳۵ سال بیشتر » و سیگاری ها و آنان که لخته در رگ داشته اند و فشار خون دارند نباید از این قبیل قرصها مصرف نمایید . ) به هر صورت به دستور پزشک است که روش درمان انتخاب خواهد شد .

ب : جراحی :

یکی از راههای درمان برای بعضی از کیست ها جدا کردن آن از تخمدان و خارج کردن آن از بدن از طریق جراحی و یا لاپاراسکوپی می باشد . نمونه خارج شده را بایستی برای بافت شناسی ارسال دارند تا پیگیری بیماری با توجه به پاسخ پاتولوژی تعیین و تصمیم گیری شود . اگر کیست ها را از تخمدان جدا نمایند و خود تخمدان باقی بماند بایستی بیمار تحت نظر باشد و پیگیر بازگشت احتمالی کیست تخمدان ها باشند.

در پایان :

هر بانویی ممکنست دچار کیستهای معمول تخمک گذاری ویا کیستهای غیر عادی گردد ، نمونه های معمول آن خود بخود و با گذشت زمان جذب می شود و بهبودی کامل می گردد. اگر کیست بیش از یکی دو ماه باقی بماند و اندازه آن از ۴-۵ سانتیمتر ( قطر) بیشتر باشد یا اندازه آن تغییر نکند بهتر است با پزشک مشورت شود و درصورت لزوم به درمان طبی یا جراحی بپردازند.

دکتر محمد شمس اردکانی

نُقل خبر : کیست تخمدان و راه های طبیعی درمان کیست تخمدان
منبع: جهانی ها ، وب سایت دکتر محمد شمس اردکانی
کیست

برچسب ها

3
دیدگاه بگذارید

2 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
  Subscribe  
Notify of
مریم

سلام من مدت 3ماه هست کیست تخمدان دارم وداروهای زیادی مصرف کردم ولی نتیجه ای نگرفتم درآخر پزشک معتقد به عمل جاری هست آیا عمل جراحی آن خطراتی از جمله مبتلا شدن به سرطان ندارد درضمن آزمایش گرفت بد خیم نیست

Parisa

سلام وقت بخیر
من رابطه مقعدی داشتم و سری اخر بعد رابطه سمت چپ شکمم درد گرفت بعد از دو هفته که پریود شدم همراه درد پریودیم سمت چپ شکمم باز درد گرفت
سونو دادم و دیدم سمت چپم کیست دارم ب قطر 40 میلی متر
و دکتر برام ازمایش نوشته
میخاستم بدونم ممکنه کیستی که دارم از رابطه مقعدی باشه؟؟
و اینکه تو ازمایش مشحص میشه من رابطه مقعدی داشتم یا خیر؟؟؟

سلام دوست عزیزم

کیست دلایل بسیار زیادی میتونه داشته باشه. نمیشه گفت فقط به خاطر داشتن رابطه مقعدی هستش. عدم رعایت بهداشت یکی از دلایل این نوع کیست ها میتونه باشه که خیلی هم در بین افراد شایع هستش. نه تو آزمایش مشخص نمیشه ولی در صورت معاینه توسط دکتر، دکتر میتونه متوجه بشه.