دانشمندان می گویند رزماری گیاه دارویی اصلی برای حافظه است !

پزشکی و سلامت5 ۰۸ اردیبهشت ۱۳۹۵ بدون دیدگاه

دانشمندان معتقدند موثرترین گیاه دارویی برای حافظه گیاه “رزماری” است زیرا عطر آن تا ۱۵ درصد حافظه را افزایش می دهد !

در فرهنگ عامه  انگلیسی، پس از گفته افیلیا در داستان هملت شکسپیر که رزماری را بعنوان گیاه حافظه تایید کرد ، پیشنهاد می شود که  بهتر است در جیب عاشقان خطاکار یک برگ رزماری بگذارید تا قول های خود را فراموش نکنند.

اکنون دانشمندان نشان داده اند که واقعا این گیاه بر افزایش عملکرد حافظه تاثیر دارد.

مطالعه انجام شده بر روی زندانیان نشان داد که تنها با پراکنده کردن رایحه رزماری در اتاق امتحان، نتایج تست حافظه ۱۵ درصد بهبود یافته است. اگرچه بنظر درصد بالایی نمی آید ولی دانشمندان دانشگاه نورتومبریا در انگلستان می گویند که این میزاد درصد تفاوت بین بیاد آوردن خوردن دارو در زمان مناسب یا فراموش کردن آن است ، بنابراین  می تواند حیاتی باشد.

دکتر راس رئیس دپارتمان روانشناسی در این دانشگاه اظهار کرد: ” من فکر می کنم دانش و خردی که انسان در گذر عمر بدست می آورد از طریق مشاهده غریزی رفتارها بوجود می آید.

زمانی ما گیاه شناسانی در هر دهکده داشتیم که  استخودوس را برای آرامش و بابونه را برای خواب تجویز می کردند و نتایج آن در طول صدها و هزاران  سال ثبت شده اند. بنابراین فکر می کنم مردم قدیم به درستی می دانستند که گیاه رزماری تقویت کننده حافظه است.

نظریه من این است که وقتی عطر رزماری را استنشاق می کنید ، ترکیبات آن از طریق ششها در خون جذب می شود و سپس به مغز فرستاده می شود و روی شیمی آن تاثیر می گذارد.”

بیشتر بخوانید:

تقویت حافظه و افزایش هوشیاری ذهن

براساس یافته ها نعناع کوهی هم بر روی حافظه اثر مثبتی دارد.

مطالعات قبلی برروی بافت مغز نشان داده اند که ترکیبات رزماری موجب تحریک فعالیت در مغز می شوند.

برای بررسی تاثیرگذار بودن آن روی افراد سالمند، دانشمندان ۱۵۰ نفر از زندانیان را در اتاقهایی با عطر رزماری، استوخودس و خنثی قرار دادند. در این پروسه برای تست حافظه ، از آنها خواسته شد تا در  مدت زمان معلومی پیام هایی را رد و بدل کنند و همچنین در یک زمان خاص کارهایشان را عوض کنند. افرادی که در اتاق حاوی عطر رزماری بودند بسیار بهتر از دوگروه دیگر عمل کردند.

دانشجوی فوق لیسانس “باسسی” اظهار داشت: ” این اولین بار است که نتیجه مشابهی مطالعه عادی ، برای افراد سالم بالای ۶۵ سال دیده می شود. برای بررسی تاثیر این گیاه در استفاده طولانی مدت در طول زندگی باید بررسی های بیشتری انجام داد.”

مطالعه مشابهی توسط یک گروه تحقیقاتی دیگر نشان داد که براساس یافته ها نعناع بیابانی هم بر روی حافظه اثر مثبتی دارد. در این مطالعه از بین ۱۸۰ نفر بطور اتفاقی به هر کسی دمنوش نعنا، بابونه یا آب داغ داده شد. پس از ۲۰ دقیقه استراحت، تست حافظه و آزمون های شناختی از انها گرفته شد و سپس در آزمون سنجش خلق شرکت کردند.

در مقایسه با دوگروه دیگر ، افرادی که دمنوش نعنا نوشیده بودند اثرات تقویتی در حافظه بلندمدت،حافظه فعال و هوشیاری آنها دیده شد. همچنین نوشیدن بابونه حافظه را کند و دقت تمرکز را در مقایسه با دوگروه دیگر کاهش داده بود.

دکتر “ماس” افزود : ” دیدن اثرات متضاد دو نوشیدنی گیاهی بسیار حالب توجه است. اثرات هوشیار کننده نعناع بیابانی و آرام بخش بابونه در همخوانی با ترکیبات آنها هستند و برای استفاده توصیه می شوند.”

این مطالعه در کنفرانس سالانه انجمن روانشناسی انگلیس ارائه شد.

 

Please Login to comment