روان درمانی بهتر از درمان بی خوابی با قرص خواب می باشد.

خبری , علمی ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۵ بدون دیدگاه

اگر شبها بیدار هستید و دراز می کشید، به سقف خیره می شوید و هر شب  احساس بی قراری می کنید، شما تنها نیستید، حدود ۱۰% آمریکایی ها مشکل بی خوابی دارند.

 

روان درمانی بهتر از درمان بی خوابی با قرص خواب می باشد.

مرکز کنترل و پیشگیری بیماری ها (CDC) با توجه به سطح عدم خواب مردم، آن را مشکل سلامت عمومی معرفی می کند. همانطور که فشارهای زیادی از بیرون بر زندگی آنها تاثیر می گذارد، افراد بی خواب معمولا به قرص خواب یا قرص آرام بخش مثل زاناکس یا آمبین روی می آورند و امیدوارند این داروها آنها را به خواب ببرد. اما قرص ها بهترین گزینه برای بی خوابی نیستند. دستورالعمل جدید از دانشگاه آمریکایی پزشکان (ACP ) که سالانه از مرکز پزشکی داخلی منتشر می شود.

 

این هفته راهی بازار شد که دکترها را به استقبال از درمان شناختی و رفتاری به عنوان اولین مرحله درمان بی خوابی در مقایسه با تجویز سریع قرص خواب، تشویق کرد. اثرات بهداشتی ناشی از کم خوابی در سالهای گذشته مشهود بوده است و نیاز به وجود درمان کشوری برای مشکل بی خوابی احساس شده است  که نه تنها بخاطر خستگی مزمن، مشکلات حافظه و عدم تمرکز بخصوص در حین رانندگی خطراتی را بوجود آورده است، بلکه می تواند به مرض چاقی، مشکل قلبی و آسیب های روحی نیز دامن بزند. طبق مرکز CDC حدود یک سوم آمریکایی ها مشکل خواب دارند.

 

 

نویسنده این گزارش به مقدار زیادی شواهد توجه کرده است که در حمایت از اثربخشی درمان شناختی رفتاری بی خوابی (CBT-I) وجود دارند. مطالعه ای در سال ۲۰۱۴ آغاز شد که ارزش یک ساعت گفتار درمانی به ۷۳% اشخاص کمک کرد کیفیت خوابشان را بهبود بخشند. مطالعه دیگری در آن سال نتایج مشابهی را نشان داد؛ ۸۶% بیماران کاهش بی خوابی را تجربه کردند. در سال ۲۰۱۵ محققان متوجه شدند درمان شناختی رفتاری برای بی خوابی اثر بیشتری در درمان بی خوابی نسبت به روش های مرسوم مثل استفاده از داروی خواب والیوم و زاناکس دارد.

 

این به دلیل کمبود آگاهی نیست که بیماران با مشکلاتی برای رفع این بیماری مواجه می شوند. در مقاله منتشر شده، نویسندگان نوشته اند دسترسی به این نوع درمان (CBT-I) در دنیا به سختی وارد پزشکی شده است و معمولا ساده نیز می باشد زیرا درمان سلامت روحی جدا از درمان اولیه می باشد و متخصصان  سلامت رفتاری به اندازه کافی آموزش برای درمان خواب ندیده اند.  نویسنده می نویسد یک از نه بیمار تحت مراقبت و درمان مناسب برای سلامت رفتاری قرار می گیرند. یک مورد برجسته تجویز ساده قرص می باشد که ممکن است در اثربخشی بتواند مشکلات پیچیده مانند مشکلات بی خوابی را بپوشاند.

 

 

نویسنده نوشت: توجه به رفتار درمانی شناختی حتی برای ماهها و سالها ضروری است و باید روی آن کار شود.  CBT-I به تعامل و فعالیت بیشتر بیماران نسبت به مصرف دارو نیازمند است، بنابراین بیماران نیازمند آموزش و حمایت هستند. آنها همچنین معتقدند بیماران باید اطلاعاتی داشته باشند. همچنین  CBTI نیازمند آموزش روشهای جدید است تا تفکر و رفتارهایی که بر خواب اثر دارند را درک کنند و تلاش مداوم بسیار تاثیرگذار است و علائم در ابتدا ممکن است بدتر از بهبود خواب باشد. همچنین نویسنده در بخشی گفته است:  CBTI بنظر بسیار نسبت به مصرف دارو پیچیده می آید زیرا تلاش طولانی مدت و دنباله دار نیاز دارد. اما حمایت و تشویق به ادامه این روند با وجود سختی اولیه، می تواند تفاوت بین موفقیت و شکست CBTI را تمییز کند.

در انتها خطر وابستگی به عوارض جانبی بالقوه و اثرات داروها سنگین تر و ناراحت کننده تر از  توجه به رفتار درمانی می باشد. در واقع به این معنا نیست که داروها بطور کامل رد شوند، آنها می توانند وقتی سایر روشها کاربرد ندارند مفید واقع شوند. دکتر وین ریلی رئیس بخش سلامت دانشگاه آمریکا گفت ما به این مشکل بطور گسترده نگاه میکنیم. نمی گوییم از دارو استفاده نمیکنیم، می گوییم به بیمار خود یک راه و آزمایش بدهید و اگر هنوز با مشکل بی خوابی برگشت، می توانید دوره کوتاه مدت استفاده از قرص و دارو را تجویز نمایید. ما در تلاشیم در برابر استفاده دارو بیش از دوره ۱۰-۱۴ روزه مقابله کنیم زیرا می دانیم این وابستگی مشکل ساز خواهد شد.

 

نویسنده به CBTI توجه ویژه ای دارد که بیشتر از پزشکان و بیماران از آن استقبال می کند، اگر چه نیازمند تلاش بزرگتر و مقابله بیشتر مردم به استفاده از دارو می باشد. نویسنده از این مبحث نتیجه گرفته است که: راه حل طولانی مدت نیازمند تلاش تیمی سیاستگذاران، پزشکان، مدیران بهداشت و درمان، متخصصان پزشکی خواب و درمانگران CBTI می باشد. شواهدی پشت توصیه های ACP می باشد که باید همه ذینفعان به ایجاد حرکت در اتحاد برای دفاع از کاربرد CBTI در پزشکی به عنوان بخشی از مزایای بیمه پزشکی، کمک کنند.

loading...

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که در این بحث شرکت می کنید !