روشهای ساده درمان درد و سفتی ماهیچه ها - پورتال رنگی

استخوان و مفاصل ۲۶ آبان ۱۳۹۶ بدون دیدگاه

درمان درد و سفتی ماهیچه ها

ممکن است برای شما هم پیش آمده باشد که ماهیه های قسمتی از بدن تان به اصطلاح قفل کرده و درد زیادی بابت آنها کشیده باشد. ما در این مطلب از پورتال رنگی در مورد علت سفت شدن ماهیچه های بدن و همینطور در مورد روشهای برطرف کردن و درمان سفتی ماهیچه ها را به طور کامل شرح داده ایم که امیدواریم مورد استفاده شما قرار گیرد. همراهی مان کنید.

راه هایی بسیار مفید و موثر برای درمان درد و سفتی ماهیچه ها

تا به حال سفت و دردناک شدن ماهیچه های گردن و شانه را پس از بیدار شدن از خواب تجربه کرده اید؟سفتی ماهیچه ها

در این حالت، هرحرکتی می تواند باعث شود درد تیر کشنده ای را در ناحیه پشت و کمر احساس کنید. چرا این اتفاق می افتد؟

روشهای ساده درمان درد و سفتی ماهیچه ها

علت گرفتگی و سفتی ماهیچه های بدن

عدم تعادل کلسیم و منیزیم

ماهیچه ها برای استراحت به منیزیم و برای انقباض به کلسیم نیاز دارند. نبود تعادل میان این دو ماده می تواند اسپاسم و گرفتگی ماهیچه ها را در پی داشته باشد.

کاهش آب بدن

ماهیچه ها، بافت های فعالی هستند و نیاز به آب زیادی دارند. الکترولیت های آب، به انتقال دستورات از سیستم عصبی به عضلات کمک می کنند. بدون آب کافی، عضلات توانایی خود را برای برقراری رابطه با مغز از دست می دهند.

سطح فعالیت بدنی

قرار داشتن ماهیچه ها در یک حالت به مدت طولانی می تواند باعث سفتی آنها شود. از سوی دیگر، ورزش کردن بعد از این که ماهیچه ها به مدت طولانی غیرفعال بوده اند باعث ایجاد پارگی های ریز و درد و سفتی در ماهیچه ها می شود.

همچنین بخوانید:  از کمربند طبی استفاده کنیم یا نه؟

استرس

استرس از آنجا که باعث می شود بدن خود را برای شرایط جنگ و گریز آماده کند انقباض ماهیچه ها و در صورت مداوم بودن، درد آنها را درپی دارد.

روشهای ساده درمان درد و سفتی ماهیچه ها

راه برطرف شدن سفتی ماهیچه

ورزش:30 دقیقه ورزش در روز بسیاری از عوامل سفتی ماهیچه را از بین می برد، اما زیاده روی در ورزش نیز می تواند سفتی ماهیچه ها را به دنبال داشته باشد.

حمام جوش شیرین:شستن بدن با آب داغ مخلوط شده با جوش شیرین یا نمک فرنگی اصل، به بهبود سریع درد ماهیچه ای کمک می کند.

مصرف مکمل:ایجاد تعادل میان منیزیم و کلسیم از طریق مصرف مکمل یا ایجاد تغییرات در رژیم غذایی از عوامل برطرف شدن گرفتگی ماهیچه ای است.

گرما دادن:گرم کردن ماهیچه ها از طریق دوش گرفتن با آب داغ یا ماساژ دادن که باعث افزایش جریان خون در آن می شود.

استراحت و مدیتیشن:آرامش و کاهش استرس باعث می شود ماهیچه ها نیز آرامش یابند و استراحت کنند و احتمال سفت شدن آنها کاهش یابد.

مصرف دارو:داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی مانند ایبوبروفن، آسپرین و ناپروکسن بهترین گزینه ها هستند، اما بهتر است بیشتر از دو روز پی درپی مصرف نشوند.

آبرسانی:نوشیدن آب و مایعات کافی با حفظ سطح الکترولیت ها از گرفتگی ماهیچه ای جلوگیری می کند. مردان روزانه به سه لیتر و زنان به 2/2 لیتر آب نیاز دارند.

حرکات کششی:کشیدن ماهیچه ها هنگام بیدارشدن از خواب باعث افزایش جریان خون در بدن و آماده کردن عضلات برای حرکت های روزانه می شود و از سفت شدن آنها جلوگیری می کند.

همچنین بخوانید:  مناسب ترین حالت خوابیدن برای سلامت کمر، زانو و گردن

زندگی رنگی با پورتال رنگی

vote
نظر شما در مورد این مطلب
Subscribe
Notify of
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x