شما چقدر دوست داشتنی هستید؟!

شخصیت شناسی ۲۵ مرداد ۱۳۹۵ بدون دیدگاه

آیا واقعا دوست داشتنی هستید ؟

هر کسی دوست دارد در هر جایی دوست داشته شود و مورد احترام اطرافیان اش باشد، اگر شما هم به این خواسته می خواهید برسید باید بدانید این دسته از افراد دارای یک سری ویژگیهایی هستند که در این مطلب می توانید آنها را بخوانید و همینطور در پایان این مطلب یک سری راهها برای دوست داشتنی بودن شما ارائه کرده ایم که امیدواریم مورد استفاده تان قرار گیرند. با ما همراه باشید.

روش جالب شما چقدر دوست داشتنی هستید؟! (1)

ویژگیهای افراد دوست داشتنی

۱. هرجا که می‌توانند مودب باشند، هستند

استفاده از کلماتی مثل «لطفا» و «متشکرم» ممکن است همه جا ضرورتی نداشته باشد اما اگر می‌خواهید کاریزماتیک باشید استفاده از آنها بسیار به نفع‌تان خواهد بود.

۲. قدردان محبت‌های کوچک هستند

وقتی کسی به خاطر چیزی از شما تشکر می‌کند گفتن دوکلمه‌ی «خواهش می‌کنم» خیلی بیشتر از «حرفشم نزن» (یا مثلا «باشه») اثر دارد. آدم‌های دوست‌داشتنی از شنیدن تشکر خوشحال می‌شوند و با کلام به آن پاسخ می‌دهند.

۳. تعریف‌شان واقعی است

در اینجا «واقعی» کلمه‌ی کلیدی است. افراد کاریزماتیک تعریف‌های واقعی به زبان می‌آورند. نه بیهوده تعریف می‌کنند نه چاپلوس‌اند. اگر کسی شایسته‌ی تعریف باشد از گفتن‌اش دریغ نمی‌کنند.

۴. از ته دل همدردی می‌کنند

آنها از عباراتی مانند «حتما خیلی احساس غرور کردی» یا «می‌تونم تصور کنم چقدر عصبانی شدی» استفاده می‌کنند بنابراین هم با احساسات افراد دیگر همراهی می‌کنند و هم به آنها بها می‌دهند (بد نیست این راز را بدانید که آدمها دوست دارند دیگران درک‌شان کنند!)

۵. اطلاعات مفید را با دیگران به اشتراک می‌گذارند

بعضی‌ها اطلاعات را فقط برای خودشان می‌خواهند چون فکر می‌کنند که این کار باعث قدرت آنها می‌شود. چنین آدمی نباشید. البته توجه کنید که: آدم‌های واقعا دوست‌داشتنی متوجه هستند که «اطلاعات» با «شایعات» تفاوت دارد.

روش جالب شما چقدر دوست داشتنی هستید؟! (2)

۶. به دیگران پیشنهاد کمک می‌دهند

خیلی از ما دلمان می‌خواهد به جامعه کمک کنیم اما نمی‌دانیم از کجا باید شروع کرد. کاریزماتیک‌ترین آدم‌ها خیلی ساده در جستجوی فرصتی برای کمک، فقط به اطراف‌شان نگاه می‌کنند- در خانواده، در جامعه و در هر لحظه از زندگی روزمره (این کار می‌تواند در حد باز نگه داشتن در برای کسی باشد که پشت سر شما دارد وارد می‌شود).

۷.یادشان نمی‌رود که عضوی از تیم هستند

احساس رفاقت می‌تواند موقعیت‌های سخت را قابل تحمل کند. شوخ‌طبعی حتی می‌تواند باعث لذت‌بخش شدن چنین موقعیت‌هایی بشود. آدم‌های خیلی کاریزماتیک در موقعیت‌های سخت جملاتی مثل این به زبان می‌آورند: «عیب نداره، برای همه‌مون همینطوره» و بعد در کنار بقیه برای رسیدن به اهداف تیم تلاش می‌کنند.

۸. از اسامی و عناوینِ محترمانه استفاده می‌کنند

آدم‌های کاریزماتیک اسامی دیگران را به خاطر می‌سپارند و در موقعیت‌هایی که استفاده از عناوین، افراد را خوشحال می‌کند آنها را به کار می‌برند. کسب عناوینی مثل «دکتر» یا «سرهنگ» زمان می‌برد؛ پس چرا از آنها استفاده نکنیم؟

۹. با اعتماد به نفسِ برحق صحبت می‌کنند

لاف نمی‌زنند اما در مواجهه با موقعیت‌های چالش‌برانگیز- به خصوص چیزهایی که روی زندگی دیگران اثر دارند- با آرامش، کنجکاوی و اعتماد به نفس به مسئله نزدیک می‌شوند. معمولا می‌شود جملاتی مانند این را از زبان‌شان شنید: «خب، ببینیم چطور باید این مشکلو حل کرد»

۱۰. دیگران را به هم معرفی می‌کنند

می دانید بهترین چیزی که کسی می‌تواند همزمان به دو نفر بگوید چیست؟ «اجازه بدید … را به شما معرفی کنم.» البته ظاهرا این روزها همه به دنبال برقراری ارتباط هستیم اما آدم‌های کاریزماتیک کسانی هستند که علاوه بر ساختن شبکه‌ی ارتباطی خودشان به دیگران هم کمک می‌کنند تا با افراد بیشتری آشنا بشوند.

۱۱. به دیگران اجازه می‌دهند برای خودشان تصمیم بگیرند

آدم‌های واقعا کاریزماتیک به نظر خود اعتماد دارند اما در عین حال متوجه هستند که دیگران ممکن است دیدگاه متفاوتی داشته باشند و باید بتوانند مسیر زندگی خودشان را انتخاب کنند. به علاوه، رهبران کاریزماتیک از دادن اختیار و سپس اعتماد به دیگران برای دستیابی به چیزی که از آنها خواسته شده ترسی ندارند.

۱۲. به دیگران می‌گویند که به آنها اعتماد دارند

فقط سه کلمه :«بهت ایمان دارم». همین کلمات ساده می‌توانند الهام‌بخش موفقیت باشند. همه‌ی افراد به تصدیق شدن نیاز دارند. در عین حال این تصدیق باعث ایجاد محبت نسبت به فرد گوینده می‌شود.

۱۳. نوبت‌شان را فراموش نمی‌کنند

آدم‌های دوست‌داشتنی وقتی که برای انجام کاری چه مفرح و چه دشوار و ناراحت‌کننده نوبت آنها باشد نمی‌ترسند و قدم پیش می‌گذارند . به عبارت دیگر، آنها اگرچه از دیگران تعریف می‌کنند یا بخشنده هستند اما در عین حال یادشان نمی‌رود که این دفعه مثلا پرداخت صورتحساب ناهار نوبت آنهاست.

۱۴. گوش می‌دهند و می‌خواهند بیشتر بدانند

آدم‌های خیلی دوست‌داشتنی شنونده‌های فعال و صادقی هستند. می‌توانید با آنها درباره نظرات یا ماجراهایتان صحبت کنید یا از آنها راهنمایی بخواهید و آنها با پرسیدن سئوال و دادن نشانه‌های کلامی نشان می‌دهند که در لحظه حاضر و حتی به موضوع علاقه‌مند هستند. زمان برای همه‌ی ما با ارزش‌ترین منبع است اما آنها حاضرند وقت‌شان را در اختیار شما بگذارند.

۱۵. مسئولیت‌پذیر هستند

این آدم‌ها مسئولیت کار یا خطایشان را می‌پذیرند و کنترل اموری را که باید تحت نظارت‌شان باشد به دست می‌گیرند. بنابراین با عقل جور درمی‌آید که بگوییم آدمهای قابل اعتماد بسیار دوست داشتنی‌اند.

۱۶. حمایت‌شان را اعلام می‌کنند

ما آدم‌هایی را که کنارمان می‌مانند و کاری می کنند احساس کنیم ما را حمایت می‌کنند دوست داریم. در ارتش به این کار می‌گویند «هوای ساعت شش همدیگه را داشتن» (ساعت شش موقعیت پشت سر فرد است). کسی را به یاد بیاورید که در موقع نیاز از شما حمایت کرده است و به من بگویید که در آن لحظه چقدر برایتان دوست داشتنی می‌نمود؟

۱۷. همیشه می‌پرسند :«چرا که نه؟»

آدم‌های دوست داشتنی اغلب آدم‌هایی رویاپرداز، مثبت‌نگر و عمل‌گرا هستند. رابرت اف کندی این آدم‌ها را به بهترین وجه توصیف کرده است: «بعضی‌ها عادت دارند چیزها را همانطور که هستند نگاه کنند و بپرسند چرا؟ من رویای چیزهایی را می‌بینم که هرگز وجود نداشته‌اند و می‌پرسم چرا که نه؟»

می‌خواهید شمع مجلس شوید؟ از این راه بروید

روش جالب شما چقدر دوست داشتنی هستید؟!

حرفی برای گفتن داشته باشید

در گروه‌های دوستی، کسی می‌درخشد که حرف‌هایش تازه و جالب است. اگر می‌خواهید دیگران توجه بیشتری به شما کنند، باید روی فن بیان‌تان بیشتر کار کنید. شما باید بتوانید با صدایی لطیف‌تر صحبت کنید و همیشه ضرب‌المثل‌ها، داستان‌ها و حتی لطیفه‌هایی را برای پیوند زدن با موضوعات در آستین داشته باشید.

به فکر دیگران باشید

بهترین دوست‌ها کسانی هستند که همیشه و در هر کاری می‌توان روی کمک‌شان حساب کرد. دلیلی ندارد که شما برای دوست‌تان فرش زیر پای‌تان را بفروشید اما شاید بتوانید در روزهای سخت زندگی‌اش، چند ده یا چند صد هزار تومان به او قرض بدهید. دلیلی ندارد از کارهای مهم‌تان به‌خاطر او بگذرید اما می‌توانید در وقت‌های خالی‌تان، به او در حل مشکلاتش کمک کنید.

از منابع‌تان خرج کنید

شاید توان کمک کردن به دوست‌تان را نداشته باشید اما مسلما در اطراف شما آدم‌های دیگری هستند که می‌توانند او را راهنمایی کرده یا مشکلش را حل کنند. پس کسانی که می‌شناسید را به دوستان‌تان معرفی و راه را برای حل مشکلات‌شان آسان‌تر کنید.

غلط‌گیر نباشید

شما می‌توانید اطلاعات‌تان را با دیگران به اشتراک بگذارید اما در عالم دوستی، نباید مثل یک لاک غلط‌گیر مدام با اطلاعات‌تان دیگران را اصلاح کنید. شاید گاهی لازم باشد که اشتباه دوست‌تان را با آرامش و مهربانی به او گوشزد کنید اما اگر بخواهید کلمه‌کلمه حرف‌هایش را اصلاح کنید، دیگر در دلش میلی به دعوت کردن دوباره شما باقی نخواهد ماند.

راستش را بگویید

وقتی صحبت از دروغ به میان می‌آید، ذهن شما به سمت پنهان کردن بزرگ‌ترین حقیقت‌ها کشیده می‌شود اما در دنیای دوستی، حتی دروغ‌های کوچک و بی‌ضرر هم می‌توانند چهره شما را تخریب کنند. همین‌که قیمت جنسی که خریده‌اید را بیشتر بگویید یا با گفتن دروغ‌های کوچک، غیبت‌تان را در گروه دوستی توجیه کنید می‌تواند شما را از یک فرد دوست‌داشتنی به یک انسان دروغگو تبدیل کند.

جملات منفی را حذف کنید

در ذهن همه آدم‌ها، اتفاقات، خاطرات و تصاویر ناخوشایند وجود دارد اما اگر می‌خواهید دوست‌داشتنی‌تر باشید، بهتر است در چند ساعتی که دور دوستان‌تان جمع شده‌اید، این تصاویر را کنار بگذارید. سعی کنید جز خاطرات خوشایند، چیزی را تعریف نکنید و هنگام وارد شدن به جمع‌های بزرگ دوستانه، غصه‌های‌تان را پشت در بگذارید.

خودتان باشید

دنیای دوستی میدان رقابت نیست؛ پس هرگز در میان دوستان‌تان خود را بیشتر از آنچه هستید جلوه ندهید. لاف زدن‌های مالی و حتی بزرگنمایی در مورد جایگاه اجتماعی‌تان می‌تواند چهره شما را در میان دوستان خراب کند. برای دوست‌داشتنی بودن، باید خودتان باشید؛ با تمام سادگی‌ها و حتی ضعف‌های‌تان.

شنونده خوبی باشید

شاید نتوانید از نظر مالی دوست‌تان را یاری دهید و شاید آنقدر مشغله داشته باشید که نتوانید زیاد به او سر بزنید اما همین‌که برای حرف‌هایش دو گوش خوب باشید می‌تواند حس بهتری را نسبت به شما ایجاد کند. پس همیشه برای شنیدن حرف‌های دوست‌تان حاضر باشید و بدون آنکه در موردش قضاوت کنید، تنها گوش کنید.

موقعیت شناس باشید

برای اینکه افراد در کنار شما احساس خوبی داشته باشند و حسابی خوش بگذرانند، باید کمی ریزبین‌تر باشید. شما باید روحیات دوستان‌تان را خوب بشناسید و برنامه‌ای متناسب با روحیات‌شان را طراحی کنید. دوست شما از فیلم دیدن لذت بیشتری می‌برد یا دوست دارد در طبیعت والیبال بازی کند یا جوجه کباب بخورد.

ظاهر را حفظ کنید

خنده به لب بودن و به تن کردن لباس‌های رنگی هم در بالا بردن زیبایی شما بی‌اثر نیستند. در این روزهای پر از مشغله، حتی دیدن یک چهره خندان و یک لباس آراسته و شاد می‌تواند به افراد آرامش دهد. پس برای دوستان‌تان ارزش قائل شوید و با ظاهری خسته در مقابل‌شان حاضر نشوید.

پورتال رنگی _ شما چقدر دوست داشتنی هستید؟!

منبع: برترینها – جهانی ها

loading...

اولین نفری باشید که در این بحث شرکت می کنید !