چگونه از بروز حساسیت جلوگیری کنیم !

پزشکی و سلامت5 ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۵ بدون دیدگاه

دانشمندان حقیقت را درباره حساسیت ها کشف کردند و راه درمان آن را یافتند !

بعنوان فردی که به دکتر مراجعه می کند شاید فکر نکنید که مبتلا به حساسیت هستید، چون از بینی تان آب نمی آید و عطسه هم نمی کنید. اما مشکلات دیگری مانند افزایش وزن، شکم درد، کم خوابی، خستگی شدید، نگرانی و ناراحتی و یا گنگی ذهن می توانند نشانه ابتلا به حساسیتی پنهان باشند.

به تازگی کتابی درباره رفع حساسیت حاصل از تجربیات چندین ساله یک دکتر به نام گولاند نوشته شده است. تنها ۵۰ سال پیش از هر ۳۰ نفر یک نفر مبتلا به آلرژی بود اما اکنون این رقم به یک نفر از ۳ نفر رسیده است و مجموعا ۱ میلیارد نفر از مردم دنیا مبتلا به حساسیت هستند.
حساسیت ناشی از یک سیستم ایمنی نامتعادل است. در دنیای مدرن سیستم ایمنی ما دائما در حال واکنش به غذاهای فوری، آلودگی های شیمیایی و آب و هوایی و استرس ها است . وضعیت هاضمه مردم نیز معمولا ضعیف است. هرکدام از این موارد موجب افزایش احتمال بروز حساسیت می شوند و درواقع در عملکرد سلول های T سیستم ایمنی بدن اختلال ایجاد می کنند.

هدف این پزشک در این کتاب شناسایی مهمترین این عوامل و چگونگی رفع آنها بوده است:

• آلودگی هوا موجب افزایش گرده افشانی می شود

دانشمندان وزارت کشاورزی آمریکا دریافتند که آلودگی هوا موجب می شود گیاهان تا ۲ برابر بزرگتر شوند و ۵ برابر دانه بیشتری تولید کنند.
بسیاری از این گرده ها سمی هستند . آنها حاوی آنزیمی هستند که وقتی نفس می کشیم مخاط بینی و شش ها را تخریب می کنند و بدن مستعد ابتلا به حساسیت می شود.

• خوشبو کننده های هوا احتمال ابتلا به حساسیت را افزایش می دهند

مطالعه ای در دانشگاه کالیفورنیا نشان می دهد خوش بوکننده های هوا بخاطر دارا بودن مواد شیمیایی موجب حساسیت و آسم می شوند. بجای استفاده از آنها بهتر است متناوبا پنجره ها را باز کنید تا هوا عوض شود و اگر هوای بیرون از هوای داخل بدتر است از دستگاه های تصفیه کننده هوای مقرون به صرفه استفاده کنید.
همچنین نتایج تحقیق دیگری نشان می دهد استفاده یکبار در هفته از اسپرهای تمیزکننده در خانه باعث افزایش ۳۰ تا ۵۰ درصدی احتمال ابتلا به آسم می شود. بنابراین بهتر از ترکیب آب و جوش شیرین برای نظافت و ترکیب سرکه و آب برای پاک کردن شیشه ها و سرامیک ها استفاده کنید.

• غذاهای فوری باعث حساسیت می شوند

مطالعات بسیاری نشان داده اند که غذاهای فوری بخاطر چربی و شکر زیاد حساسیت می شوند. زیرا علاوه بر مواد مضری که مصرف می شود هیچ ماده مفید دیگری مانند ویتامین ها، مواد معندی ، کربوهیدرات ها وفیتوها که برای تعادل سیستم ایمنی لازم هستند بدست نمی آید.
ضمنا مواد مفید به کاهش حساسیت کمک می کنند. مثلا دانشمندان به غذای افرادی که دود اگزوز باعث حساسیت آنها شده بود بروکلی افزودند و چند روز بعد حساسیت آنها از بین رفته بود.
همچنین حساسیت باعث رشد بیشتر سلول های چربی می شود و این رشد به نوبه خود شدت حساسیت را افزایش می دهد.
بهتر است مواد غذایی سالمی از جمله توت فرنگی، بلوبری، انبه و سبزی های رنگی مانند سیب زمینی شیرین، هویج بخورید و همچنین گیاه دارویی و ادویه مصرف کنید.

• سموم باعث گنگی ذهن می شوند

مواد حساسیت زای محیط های داخلی مانند کپک ها و سموم دیگر باعث خستگی شدید و گنگی ذهن می شوند. کپک یک ماده خطرناک است برای کنترل آن مناطق مرطوب داخل ساختمان را بررسی کنید و نشتی ها را از بین ببرید. پایه های نم زده مبلمان ها را بررسی کنید و چیزهایی که باعث جذب کپک می شوند را از محیط خارج کنید. با پراکسید هیدروژن ( ماده غیر سمی) دوش ها و شیرهای آب را کاملا بشویید و درجه رطوبت هوا در هر اتاق را زیر ۵۰ درصد نگاه دارید.

• مراقب وضعیت معده و روده های خود باشید !

دستگاه گوارش به علت دارا بودن میلیون ها بکتری مهمترین قسمت سیستم ایمنی بدن است. یک دستگاه گوارش سالم شما را از آسیب باکتری هایی که در سیستم گوارشی می چرخند حفظ می کند.
برای داشتن یک دستگاه گوارش سالم و کاهش احتمال ابتلا به حساسیت باید مثل جنگ های بارانی، تنوع در آن حفظ شود. اگر تنوع باکتری ها در روده کاهش یابد سلامتی به خطر می افتد.
اما چگونه باید این کار را کرد؟ کتری
رژیم غذایی با مقدار بالایی از فیبرها شامل میوه وسبزیجات داشته باشید. مواد تخمیری مثل ماست و گوشت حیوانی که آنتی بیوتیک مصرف نکرده باشد نیز گزینه مناسبی برای ایجاد تنوع باکتریایی در روده است.
و کلام آخر اینکه، در هرحالتی، مگر اینکه جراح باشید و بخواهید قبل از عمل دست هایتان را بشویید، از صابون های آنتی باکتریال و شامپو استفاده نکنید زیرا ارگانیسم های مقاوم را تقویت می کنند و باکتری های مفید را از بین می برند. ضمنا مواد پروبیوتیک که از ماست و مکمل های خاص بدست می آید می تواند به افزایش قدرت ایمنی بدن کمک کند.

loading...

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که در این بحث شرکت می کنید !