روش متقاعد کردن دیگران برای پذیرفتن اشتباه - پورتال رنگی

مهارت های زندگی ۰۵ شهریور ۱۳۹۶ بدون دیدگاه

روش متقاعد کردن دیگران برای پذیرفتن اشتباه

بهترین راه گفتن اشتباه دیگران به خودشان

پاسکال فیلسوف قرن 17 راه های بسیار موثری در رابطه با تغییر عقیده سالها پیش قبل از اینکه خیلی فیلسوفان به ان بپردازند نوشته است که می توان ان را به عنوان راه و روشی صحیح برای متقاعد کردن دیگران البته به پذیرفتن اشتباهشان مورد استفاده قرار داد.


بیشتر بخوانید:

روش های ساده و موثر برای متقاعد کردن مشتری


روش متقاعد کردن دیگران برای پذیرفتن اشتباه

نظریه پاسکال در مورد تغییر عقیده و اشتباه دیگران به خودشان

پاسکال بیان کرده است که اصلاح هرشخصی باید از روش درست صورت گیرد، وقتی هفدمان این است که اصلاح سودمند باشد و به سایرین خطاها را نشان دهیم و بدانیم از چه جنبه ی اهمیت دارد درست است اما جنبه ی اشتباه را هم باید به آنها نشان دهیم.
به عبارت دیگر درک شخص و نگاه کردن به مسئله از دیدفرد مهمترین بخش تغییر عقیده است وقتی خودتان را جای فرد بگذارید بهتر می توانید بحث واحساس بیشتری ایجادکنید. گفتن اینکه شخصی اشتباه می کند راه متقاعد کننده ای برای فرد نیست و نباید به این روش پیش بروید.
پاسکال نوشته است :

افراد از اینکه اشتباه نکنند خوشحال می شوند در صورتی که همه ی جنبه ها را نمی بینند. هیچکس قادر به فهم همه چیز نیست اما نه به این معنی که اشتباه کنید. این نشات گرفته از واقعیتی است که می گوید انسان ها قادر به درک همه چیز نیستند بنابراین به جای اینکه به دیگران بگویید اشتباه می کنید سعی کنید جنبه های مختلف را در گفت و گو به آنها نشان دهیدکه قبلا ندیده اید. پاسکال معتقد است افراد با دلایل روشن که خودشان کشف می کنند نسبت به اینکه دیگران به آنها تلقی کنند بهتر متقاعد می شوند بنابراین نظریه پاسکال گفتن اینکه فرد درست می گوید قبل از اینکه مخالفت کنید راه بهتری برای متقاعد کردن است.

همچنین بخوانید:  احساس یا عقل، مساله این است

یکی از کارهایی که می توانید انجام دهید تا فرد تدافعی عمل نکند و به شما این اجازه را دهد که نظرش را تغییر دهید و خیلی روی عقیده اش پا فشاری نکند انتخاب کلمات مناسب است.

اگر سریعا در ابتدای صحبت به فرد بگوییدکه اشتباه می کند محرک خوبی برای ادامه مشارکت نیست اما اگر در ابتدا به نوعی طرف را تایید کنیم در واقع نقطه مشترکی ایجاد کرده اید که به نظر ما مسئله مهمی است چون دلیلی برای ادامه همکاری دارید و در این مدت شانس تغییر نظر فرد را پیدا خواهید کرد.

روشهای شیطانی برای قانع کردن اطرافیان

روشها و تکنیکهای بسیاری برای اقناع و متقاعد کردن دیگران وجود دارد اما در اینجا به سه روش پیش پا افتاده و البته شیطانی برای گرفتن بله از دیگران اشاره می کنیم.

ترساندن یا تکنیک ترس و رهائی:

دانشمندان روانشناس یکی از روشهای ناخوشایند قانع کردن دیگران را تکنیک ترس و رهائی نامگذاری کرده اند. در این روش بر احساسات شکار تمرکز می شود و استرس و نگرانی زیادی به وی تحمیل می شود و ناگهان تمامی این فشارها قطع می شود. پس از این آسایش ناگهانی فرد خلع سلاح شده و کمتر قادر به تصمیم گیری منطقی و عقلانی خواهد بود و درنتیجه بسیار آمادۀ پاسخ مثبت به درخواستهای گوناگون می شود.

ایچاد احساس گناه برای جبران :

یکی از استراتژی هائی که بازایاب های بی اعتناء به اصول اخلاقی بسیار بکار می گیرند ایجاد احساس جبران در مشتری است. کتاب The Dynamics of Persuation (دینامیزم اقناع) موضوع را اینچنین توضیح می دهد: استراتژی بین شخصی اقناع که در آن شخص الف کاری برای شخص ب می کند و درعوض شرایطی روانی برای جبران کردن شخص ب ایجاد می کند به نحوی که شخص ب برای جبران ، احساس فشار روانی می کند. البته کمک به دیگران یکی از مواهب جوامع بشری است اما افرادی که این کار را با هدفی شیطانی انجام می دهند به دنبال کسب توافق طرف مقابل در موضوعی مشخص می باشند.

همچنین بخوانید:  چگونگی اولویت بندی کارها در فرصت محدود

ابتدا تقاضائی کوچک سپس …

در این تکنیک کسی از شکار می خواهد تا درخواستی پیش پا افتاده را برایش انجام دهد و پس از متقاعد کردن وی برای انجام کاری کوچک در پی تقاضا از وی برای کار اصلی خواهد بود.

دانستن این روشهای شیطانی اقناع دیگران می تواند به ما کمک کند تا در دام چنین تکنیکهائی نیفتیم. مواظب باشیم عادلانه و مطابق با اصول انسانی مذاکرات خود را به نتیجه برسانیم.

زندگی رنگی با پورتال رنگی


دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
Notify of