تقویت حافظه : بهترین روش ها، تمرین و تغذیه / تقویت حافظه هنگام مطالعه - پورتال رنگی

روانشناسی و موفقیت ۰۷ دی ۱۳۹۸ بدون دیدگاه

تقویت حافظه : بهترین روش های تقویت حافظه و تمرکز

تقویت حافظه: شاید برای شما هم پیش آمده باشد که از عملکرد ضعیف حافظه تان که به صورت مقطعی بروز می کند ناراحت و رنجیده خاطر شده باشید و ممکن است برای رفع این مشکل به روش های درمانی و ترفندهای مختلف متوسل شده باشید. در این مطلب ما روش هایی فوق العاده را برای تقویت عملکرد حافظه شما در نظر گرفته ایم که امیدواریم مورد کاربرد شما قرار گیرد.

بهترین روش های تقویت حافظه

تقویت حافظه : بهترین روش های تقویت حافظه

گام هایی اساسی برای تقویت حافظه

اگر این توصیه های ما را جدی بگیرید و عملی کنید مطمئن باشید در راستای تقویت حافظه تان موفق خواهید بود.

 • جهت تقویت حافظه تان تمام توجه تان را معطوف مطلبی کنید که در حال مطالعه آن هستید
 • اطلاعاتی که مطالعه می کنید را دسته بندی و مرتب کنید
 • از ابزار و فنون کمک حافظه برای افزایش و تقویت آن استفاده کنید
 • اطلاعاتی را که مطالعه می کنید شرح و توضیح و مرور کنید
 • جهت تقویت حافظه اطلاعات جدید را به چیزهای که پیش از این می دانستید ربط دهید
 • مفاهیم را برای تقویت یادآوری و به خاطر سپردن در ذهن مجسم و متصور بسازید
 • برای تقویت حافظه مفاهیم و مطالب جدید را برای فرد دیگری توضیح یا حتی درس دهید
 • به اطلاعات یا داده های مشکل توجه ویژه تری داشته باشید
 • برنامه روتین مطالعه تان را تغییر دهید
روش های تقویت حافظه

تقویت حافظه : بهترین روش های تقویت حافظه

اقدامات زیر همچنین برای ایجاد تمرکز در هنگام مطالعه مفید خواهد بود

 • طرح سؤالات و یافتن جواب آنها هنگام مطالعه موجب از بین رفتن بی حوصلگی و باعث تمرکز بهتر می شود.
 • تجسم کردن، یعنی استفاده از حواس مختلف و تفکر بر روی مطالب و در نتیجه معنا بخشیدن به کلمات و پی بردن به هدف نویسنده.
 • یادداشت کردن، خلاصه کردن، علامت گزاری، حاشیه نویسی و مرور مطالب. تمام این کارها یادگیری را آسان و تمرکز را بهبود می بخشد.
 • عبارت خواندن، تمرکز را افزایش می دهد. زیرا از طریق عبارت خوانی، شما با سرعت نزدیک به سرعت اندیشیدن خود، می خوانید. در حالی که در کلمه خوانی مجبورید با پهلوی هم قرار دادن کلمات به معانی برسید، که این خود باعث حواس پرتی می شود.

روش های تقویت حافظه در زمان مطالعه (مقاله دوم)

در این مطلب قصد داریم روش های تقویت حافظه را به شما عزیزان معرفی کنیم. با ما همراه شوید

۱- وقتی در حال خواندن مطلبی هستید، همه هوش و حواستان را معطوف کنید به مطلبی که می خوانید. تحقیقات نشان داده است که برای انتقال اطلاعات از حافظه کوتاه مدت به بلند مدت باید دقت زیادی روی آن کار داشته باشید. مثلا در زمان مطالعه برای اینکه بتوانید مطالب را به خاطر بسپارید باید در مکانی آرام و بدون آلودگی صوتی به مطالعه بپردازید.

۲- با انجام یک برنامه ریزی درست و اثربخش، از انباشته شدن مطالب جلوگیری کنید. طبق تحقیقات انجام شده، کسانی که به طور منطم مطالعه می کنند نسبت به کسانی که اجاره می دهند همه مطالب انباشته شود، موفق ترند.

۳- یکی از قابلیت های مغز این است که می تواند اطلاعات را دسته بندی کند. پس شما اگر در زمان مطالعه، مطالبی که قصد خواندن آن ها را دارید دسته بندی کنید، می توانید از این ویژگی مغز نهایت استفاده را بکنید. مانند خلاصه برداری و دسته بندی موضوعات و … .

۴- از ابزار و تکنیک هایی که به حافظه کمک می کنند، استفاده کنید. مثلا از تصاویر و یا اشکال و یا هر چیزی که فوق العاده تخیلی و محال هستند و یا از شعر و یا با عبارات و جملات خنده دار و … برای به خاطر سپردن مطالب استفاده کنید.

روش های تقویت حافظه

۵- برای اینکه اطلاعات را برای مدت طولانی به خاطر بسپارید باید مطالب را رمزنگاری کنید. یکی از روش هایی رمزنگاری کردن مطالب، توضیح دادن و مرور کردن با دقت مطالب است.

۶- مطالب جدیدی که می خوانید را به اطلاعات و مطالبی که از قبل می دانستید مرتبط کنید.

۷- یکی از راه های موثر برای به خاطر سپردن مطالب این است که مطالب را در ذهنتان مجسم کنید و برای هر کدام تصویری در ذهن تجسم کنید.

۸- یکی از بهترین روش های تقویت حافظه این است که آن مطلب را برای شخص دیگری شرح دهید به طوری که تصور کنید در حال تدریس به آن شخص هستید.

۹- به مطالبی که مشکل هستند بیشتر از سایر مطالب توجه و دقت کنید. سعی کنید مطالب مشکل را به ترتیب مطالعه کنید.

همچنین بخوانید:  چند قانون طلایی به منظور شاد زیستن

۱۰- عاداتی که همیشه برای مطالعه داشتید را هر چند وقت یک بار تغییر دهید. مثلا مکان مطالعه تان را عوض کنید. به طور کلی عادت های روتینی که در زمان مطالعه دارید را تغییر دهید.

۱۱- خواب کافی را فراموش نکنید. سعی کنید بعد از آنکه مطالب جدیدی را فرا گرفتید، اندکی بخوابید. چرا که تحقیقات نشان داده است که اندکی خواب بعد از فراگیری یک چیز جدید، نقش بسزایی در تقویت حافظه دارد.


۷ تمرین ساده برای تقویت حافظه (مقاله سوم)

آیا می دانید چگونه حافظه را بالا ببریم آسان تر از چیزی است که فکر می کنیم ؟ حافظه توانایی ذهن است که اجازه می دهد یاد بگیرید، ارتباط برقرار کنید و فعالیت های روزانه را انجام دهید .ذهن پدیده پیچیده ایی است که اطلاعات را نگه داری و یادآوری میکند و این امکان را ایجاد می کند تا صدها کار انجام دهیم اما بعد از چندین سال توانایی کاهش و در نتیجه تغییرات حافظه بدتر می شود
به همین خاطر افراد به سختی می توانند چیزی را به خاطر بسپارند و اطلاعات مهم را فراموش می کنند و بدتر از آن اینکه اگر این مشکل تدریجی بدتر شود به آلزایمر تبدیل می شود به همین خاطر بایدبه عادت های زندگی توجه و یک سری تمرین تقویت حافظه را انجام دهید تا حافظه مان تقویت شود.

تمرین تقویت حافظه

۱- یادگیری چیزهای جدید تمرین تقویت حافظه است

یادگیری مرحله ای است و می توانید در طول زندگی انجام دهیم اما بیشتر اوقات از آن صرف نظر میکنید درحالیکه یکی از بهترین راه های تقویت حافظه است چون عملکرد مغز را بهبود و ازبدتر شدن حافظه جلوگیری می کند .یادگیری زبان جدید مطالعه کتاب های جدید و بازی کردن واقعیت هایی است که شما را در این مورد هیجان زده میکند.

7 تمرین ساده برای تقویت حافظه

7 تمرین ساده برای تقویت حافظه

۲- تمرین سپردن اطلاعات ساده به ذهن برای تقویت حافظه

نیازی به حفظ چیزهای سخت برای تقویت حافظه نیست به خاطر سپردن چیز های ساده برای تقویت حافظه کافی است سعی کنید چیزهای ساده مثل شماره تلفن ،تاریخ تولد ،لیست خرید و آدرس را در خاطر داشته باشید. هم چنین می توانید یک روز از هفته را انتخاب و مرور کنید که چه خورید و چه کار کرده اید.

۳- تمرین تقویت حافظه با کشیدن نقشه ذهنی

نقشه کشیدن یکی از فعالیت های ساده ذهن است و هو ش را بالا میبرد .مثلا وقتی می خواهید به مکان جدید بروید نقشه آن را در ذهن ترسیم کنید و سعی کنید کم کم جزئیات رابه آن اضافه کنید.

۴- به خاطر سپردن معما ها تمرین قدیمی تقویت حافظه

در گذشته معماها عملکرد قسمت های مختلف مغز را فعال می کردند به همین دلیل افراد در آن دوران این کار را به عنوان یک سرگرمی مفید انجام می دادند .برای تقویت مغز می توانید معماهایی را طراحی کنید و یا معماهای جالبی را در ذهن نگه دارید.

۵- لمس سکه تمرین جالب تقویت حافظه

دیدن نقش به سزایی در توانایی تشخیص مغز دارد اما حس لامسه هم زیرکانه تفاوت عنصرها را نشان می دهد به همین دلیل افراد نابینا از خط بریل استفاده می کنند. برای تقویت ذهن و حافظه یک تمرین ساده و سریع این است که تعدادی سکه و پول را در آب بریزید و با حس لامسه تشخیص دهید کدام سکه مورد نظر است.

۶- تمرین انجام کار با دست غیر مسلط برای تقویت حافظه

آیا از انجام کار روزانه با دستی که به آن مسلط نیست خسته شده اید ؟اگر چه انجام کار با دست غیرمسلط کارآسانی نیست اما تمرین خوبی برای تقویت حافظه است .فعالیتهای مثل نوشتن مسواک زدن صحبت با تلفن قاشق دست گرفتن را با دست غیر مسلط انجام دهید.

۷- گوش کردن به موسیقی رایج ترین تمرین تقویت حافظه

پگوش کردن به موسیقی بسیار لذت بخش است و باعث سلامت مغز می شود این فعالیت اگر با ملودی کلاسیک باشد صرف نظرازسن مغز را تقویت می کند موسیقی محرک سلولهای مغز و حافظه تمرکز و قدرت شنوایی را بالا میبرد.

۵ دلیلی ضعف حافظه

۱ – داروها

گروهی از داروها باعث تغییر در توانمندی شناختی فرد و حافظه او می شوند یا می توانند اختلال شناختی جزیی موجود را تشدید کنند. فهرست بلندی از داروها وجود دارد که در فرد سالمند باعث افزایش گیجی و کاهش سطح هوشیاری می شوند. برخی از داروهای آرام بخش، داروهای فشار خون، داروهای ضداسید معده مانند سایمتیدین و رانیتیدین، داروهای ضدالتهاب، کورتیکواستروییدها داروهای ضدپارکینسون و بسیاری دیگر از این گروه داروها هستند. سالمندان به عوارض سمی بودن داروها بیشتر از جوانان و بزرگسالان حساس هستند زیرا به علت بروز تغییراتی در سطح چربی هیا بدن و سوخت و ساز داروها، مقدار این داروها در خون و سیستم اعصاب مرکزی آنان بالاتر است و حتی با مصرف مقادر غیررسمی دارو نیز گاهی علایمی بروز می دهند.

همچنین بخوانید:  رازهای علمی سنگ ماه تولد خود را می دانید؟

۲ – دلیریوم

دلیریوم یعنی اختلال سطح هوشیاری به طور ناگهانی. این نقص موقت و برگشت پذیر در عملکرد مغز که خود را به شکل عملکردهای شناختی نشان می دهد به علل متفاوتی ایجاد می شود.و علل ساختمانی مغز، موارد مربوط به سوخت و ساز بدن، ایجاد سمیت و علل روانی از دلایل بروز دلیریوم هستند.و این اختلال سطح هوشیاری مختص سالمندان نیست و در هر سنی امکان بروز آن وجود دارد. سالمندان مبتلا به زوال عقل زمانی که دچار عفونت، ضعف خون رسانی، کمبود اکسیژن، کم آبی و… می شوند، مستعد دچار شدن به دلیریوم هستند. بیهوشی عمومی و حجراحی نیز از دیگر دلایل واردشدن به حالت دلیریوم است. اختلال شناخت، ناتوانی در تمرکز فکر و کاهش دامنه توجه از علایم مشخص دلیریوم به شمار می رود.

۳ – افسردگی

حدود ۱۵ درصد از افرادی که از نقص حافظه شکایت دارند یا قادر به انجام وظیفه در سایر عملکردهای شناختی خود نیستند، زمینه افسردگی دیده می شود. اگرچه احساسات و عواطف جزو موارد شناختی محسوب نمی شوند اما اثر متقابل میان خلق و خو و حافظه با سایر عملکردهای شناختی باعث می شود بررسی احساسات به عنوان جزیی از روند ارزیابی مشکلات حافظه و شناخت باشد. اندازه گیری وضعیت حافظه در سالمندان مبتلا به افسردگی در مقایسه با سالمندان طبیعی، تفاوت بارز و قابل توجهی ندارد و این اختلال حافظه با درمان افسردگی برطرف می شود و دایمی نیست. این سالمندان افسرده که مبتلا به زوال عقل نیستند، عموما دچار نقص در سرعت و توجه هستند. به طور مثال در هجی کردن یک کلمه به طور معکوس دچار مشکل می شوند و سلیسی گفتار کلمات پشت سر هم از یک نوع مقوله را از دست می دهند، مثلا نام بردن حیوانات پشت سر هم.

افراد سالمند در مقایسه با افراد طبیعی بیشتر به خاطرات منفی گذشته خود رجوع می کنند اما از نظر به ی ادآوردن خاطرات با افراد طبیعی تفاوتی ندارند. انجام کارها در افراد افسرده به ویژه کارهایی که نیاز به تلاش دا رند، نسبت به افراد طبیعی بدتر است که احتمالا به دلیل انگیزه کمتر افسرده ها نسبت به افراد طبیعی است. بعضی از علایم و نشانه های افسردگی ممکن است با علایم و نشانه های زوال عقل شباهت داشته باشد؛ مثل کاهش توانایی در تمرکز فکر یا قطع ارتباط با جامعه یا اختلالات خواب. باید بدانیم که تمام این علایم در افسردگی با درمان صحیح برطرف می شود.

۴ – بیماری ها

هر بیماری ای که بتواند در سوخت و ساز بافت مغز اختلال ایجاد کند، باعث اختلال در حافظه و قدرت شناخت در بیمار می شود. بیماری هایی مثل بیماری های حاد و مزمن تنفسی، بیماری نارسایی کبد و بیماری های غدد درون ریز مثل کم کاری تیرویید و پرکاری تیرویید از آن جمله اند. توجه داشته باشید بیماری های تیرویید در سالمندان به شکل غیرمعمول تظاهر می کند و گاهی با علایمی مثل کم خوابی، فراموشی، کاهش تمرکز حواس، ضعیف شدن حافظه یا خستگی، خواب آلودگی و کوفتگی همراه می شود.

۵ – سوءتغذیه

رژیم غذایی غلط یا مصرف نکردن برخی از مواد غذایی در سالمندان و کمبود ویتامین ها و ریزمغذی ها گاهی به صورت یک عامل ثانویه بروز می کند و می تواند به علت سوء جذب این مواد در دستگاه گوارش یا دفع بیش از حد آنها از بدن به دلیل ابتلا به یک بیماری اولیه، به وجود بیاید. استفاده از برخی داروها در سالمندان باعث جذب نشدن یا جذب کمتر ویتامین ها و ریزمغذی ها در بدن می شود. مصرف الکل و استعمال سیگار نیز در سوءجذب مواد مغذی در بدن نقش مهمی دارد.

مهم ترین عارضه در اثر کمبود ویتامین، کم خونی مگالوبلاستیک ناشی از کمبود ویتامین B12 و اسیدفولیک است که کم خونی ساده ای نیست و باعث کاهش تمام سلول های خونی و حتی علامت هایی چون سوءجذب در اسهال و در خانم ها پاپ اسمیرهای غیرطبیعی (تست سرطان زنانه شان غیرواقعی مثبت می شود) می شود که پزشک و بیمار ار نگران می کند. کمبود ویتامین B12 با اختلالات عصبی نیز همراه است و باعث تغییرتی در غلاف رویی رشته های عصبی خواهد شد و عملکرد آنها را مختلف می کند. اختلال در گام برداشتن، اختلال حس تعادل، از دست دادن کنترل اسفنکتر مثانه و روده (بی اختیاری ادرار و مدفوع)، ناتوانی جنسی و زوال عقل از علایم عمده عصبی این کمبود هستند. علت های کمبود ویتامین B12 فراوانند؛ کسانی که سال ها رژیم سخت گیاه خواری دارند و هیچ یک از محصولات پروتئین حیوانی را مصرف نمی کنند، کسانی که به سوء جذب B12 یا بیماری شایع کم خونی سالمندی به نام «آنمی پرنیسیوز» دچارند (سلول های جدار معده از بین می روند و تولید اسید معده و فاکتورهای داخلی که در جذب ویتامین B12 کمک می کنند، مختل می شود)، نارسایی لوزالمعده و مشکلات انتهایی روده باریک مانند سل روده، لنفوم.

همچنین بخوانید:  تحول در زندگی با پاسخ به این نُه سوال

کم خونی مگالوبلاستیک با افسردگی نیز همراه است. به یاد داشته باشید میزان ذخیره فولات در بدن کم است و این ویتامین ابتدای روده کوچک جذب می شود و اگر سبزی ها و میوه های تازه و پروتئین حیوانی مصرف نکنید، دچار کمبود اسید فولیک می شوید. قابل اع تمادترین منبع تامین اسیدفولیک، میوه ها و سبزی های برگ دار خام هستند.


روشهای تقویت حافظه و دوری از فراموشی در یک هفته (مقاله چهارم)

روشهای تقویت حافظه : اگر برای شما هم پیش آمده است که دچار فراموشی شده باشید و برخی اوقات موجبات نگرلنی تان را فراهم کرده استف با این مطلب همراه ما باشید تا ۷ روش دوری از فراموشی را بیاموزید.
با روشهایی که در ادامه می خوانید می توانید در عرض یک هفته مشکل فراموشی تان را برطرف کنید و حافظه بلند مدت قوی داشته باشید

دوری از فراموشی

روشهای هفتگانه برای دوری از فراموشی:

روش اول: وسایل خود را جاسازی کنید و هر چیزی را با یک نشانه بردارید تا در خاطرتان بماند که آن چیز را کجا گذاشته اید.
روش دوم: روش تمرکز و ساختار را پیشنهاد می کنیم؛ تمرکز یعنی یک یادآور کننده  و ساختار هم یک تصویر از آن چیز یا شخص در ذهن تان بسازید. این روش برای به یادآوردن نام اشخاص بسیار مفید است.
روش سوم: اگر یک چیزی را فراموش می کنید، مثلا نام یک فیلم، به چیزهای حول و حوش آن که در ذهن تان است فکر کنید. اینها در ذهن تان جرقه ایجاد می کنند.
روش چهارم: کارهای روزمره تان را مانند یک قصه در ذهن تان تصور کنید و مطمئن باشید دیگر چیزی را فراموش نمی کنید. هر قدر قصه خلاقانه تر باشد یاداوری کارها و چیزها بهتر صورت می گیرد.
روش پنجم: ما پیشنهاد می کنیم سودوکو و جدول‌های متقاطع و همینطور بازی های معمایی را در برنامه هایتان قرار دهید و یا مثلا بازی cut the rope که مهارت انجام ار و انعطاف پذیری در موقعیت های جدید را بالا می برد.

روشهای تقویت حافظه و دوری از فراموشی در یک هفته!

روش ششم: در برخوردتان با هر چیز یا هر کس چهار ویژگی آن را در ذهن تان حفظ کنید و شب قبل از خواب آنها را یادآوری کنید ببینید چقدر از آنها یادتان مانده است.
روش هفتم: یک کار را به روشهای مختلف انجام دهید، مثلا یک ساعت را وارونه روی مچ تان بزنید و یا با دست چپ تان مسواک بزنید، اینها تلاش آگاهانه هستند که ذهن تان را فعال می کننند.


طب سنتی و خوراکی های مفید برای تقویت حافظه (مقاله پنجم)

طب سنتی تقویت حافظه با خوردن مویز

مویز نوعی کشمش است و از جمله مواد غذایی تقویت کننده حافظه به شمار می رود. مویز یک میان وعده مغذی بوده و در تقویت حافظه و جلوگیری از فراموشی نقش مهمی دارد.

طب سنتی و تقویت حافظه با شربت زعفران

تقویت کنده های قلب مثل زعفران، به، بالنگ و. . . می توانند به طور غیر مستقیم بر بهبود حافظه تاثیر داشته باشند. زعفران هم می تواند به شکل شربت یا به صورت دمکرده در غذاهای مختلف استفاده شود.

طب سنتی و تقویت حافظه با اکلیل کوهی یا رزماری

اکلیل کوهی یا رزماری به عنوان نماد حافظه و عملکردهای مغزی در نظر گرفته می شود. از رزماری علاوه بر خواص درمانی برای برخی بیماری ها، می توان در بهبود عملکرد حافظه و قوای ذهنی استفاده کرد.

طب سنتی و تقویت حافظه با کندر

کندر خوراکی گیاهی است که خواص درمانی زیادی دارد، تقویت اعصاب و حافظه هم از جمله این موارد است. کندر برای تقویت حافظه و جلوگیری از فراموشی توصیه شده است.

طب سنتی و تقویت حافظه با اسطوخودوس

گیاه اسطوخودوس است برای بهبود بیماری های مربوط به قوای فکری، سرگیجه، فراموشی و… مورد استفاده قرار می گیرد. اسطوخودوس را می توان به صورت عرق، دمکرده یا حتی چای مصرف کرد.

طب سنتی و تقویت حافظه با عسل

عسل هم از دیگر مواد غذایی است که تاثیر آن در تقویت حافظه غیر قابل انکار است. مصرف یک قاشق مرباخوری عسل به صورت ناشتا توصیه می شود.

برچسب ها
Subscribe
Notify of
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments