اسهال: دلایل، درمان سریع / اسهال صبحگاهی / اسهال در بارداری و کودکان - پورتال رنگی

سیستم گوارشی ۰۵ دی ۱۳۹۸ بدون دیدگاه

اسهال: دلایل، درمان سریع / اسهال صبحگاهی / اسهال در بارداری و کودکان

اسهال : شاید شما هم به اسهال مبتلا شده باشید و اغلب راه درمان آن را هم ندانید. این مطلب از سایت پورتال رنگی را به اسهال: دلایل اسهال / علائم اسهال / درمان سریع اسهال / اسهال در بارداری / اسهال در کودکان / اسهال خونی / اسهال صبحگاهی اختصاص داده ایم و از الگوی طب سنتی بهره گرفته ایم.

اِسهال وضعیتی است که در آن فرد بیمار دست کم سه بار در روز دفع مدفوع روان یا مایع دارد. این حالت می‌تواند چند روز به طول بیانجامد و موجب کم آبی بدن می‌شود که در پی از دست دادن مایعات رخ می‌دهد.

نشانه‌های کم آبی معمولاً با از بین رفتن کشش طبیعی پوست و تغییر در شخصیت آغاز می‌شود. این وضعیت می‌تواند پیشروی کند و در حالات حادتر منجر به کاهش ادرار، رنگ‌پریدگی، ضربان سریع قلب، و کاهش در پاسخگویی شود. ولی مدفوع روان اما بدون آب در کودکانی که از شیر مادر تغذیه می‌کنند می‌تواند طبیعی باشد.

اسهال: دلایل اسهال / علائم اسهال / درمان سریع اسهال / اسهال در بارداری / اسهال در کودکان / اسهال خونی / اسهال صبحگاهی

اسهال: دلایل اسهال / علائم اسهال / درمان سریع اسهال / اسهال در بارداری / اسهال در کودکان / اسهال خونی / اسهال صبحگاهی

عمده‌ترین دلیل اسهال عفونت روده‌ها است که ممکن است در پی این شرایط به وجود بیاید: ویروس، باکتری، انگل یا وضعیتی که به عنوان اسهال و استفراغ شناخته می‌شود. این آلودگی‌ها معمولاً از طریق غذا یا آبی حاصل می‌شوند که آلوده به مدفوع شده‌اند یا مستقیماً از فردی منتقل می‌شوند که به این بیماری آلوده شده است. این بیماری را می‌توان به سه دسته تقسیم‌بندی کرد: اسهال آبکی کوتاه مدت، اسهال خونی کوتاه مدت، و اگر به مدت بیش از دو هفته ادامه یابد، به عنوان اسهال پایدار شناخته می‌شود

داروهای گیاهی برای درمان اسهال

بومادران

بومادران یکی از گیاهان دارویی بسیار باارزش است که دارای خواص نسبتاً زیادی است. ازجمله خواص اصلی آن، اثرات ضداسپاسم، ضدنفخ، ضدورم (ضدالتهاب)، مقوی معده، صفراآور و برطرف کردن بی‌اشتهایی است. مصرف خوراکی آن جهت برطرف کردن مشکلات روده‌ای – معده‌ای ازجمله اسهال و دل‌درد بسیار موثر است. بومادران سالیان دراز در طب عوام به‌عنوان بندآورنده خونریزی ازجمله هموروئید و قاعدگی مصرف می‌شود. اثر بندآورنده خون این گیاه را مربوط به آلکالوئید آکی‌لتین می‌دانند که باعث کاهش زمان انعقاد می‌شود. بومادران در مشکلات پیش‌قاعدگی (PMS) باعث منظم شدن قاعدگی، کاهش خونریزی ماهیانه و کاهش درد می‌گردد. اثر دیگر آن بهتر نمودن جریان گردش خون بوده و به‌عنوان یک داروی ضد ترومبوز مغزی و شریانی می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد. همچنین تقویت رگ‌های واریسی از دیگر آثار خوب این گیاه است. اثر ضد میکروب قوی و کاهش پرفشاری خون بومادران نیز مکرراً گزارش شده است. از اثرات دیگر آن می‌توان خاصیت ضد حساسیت آن را ذکر نمود. همچنین می‌توان به‌عنوان یک گیاه معرق آن را در سرماخوردگی مصرف نمود.

اسهال: دلایل اسهال / علائم اسهال / درمان سریع اسهال / اسهال در بارداری / اسهال در کودکان / اسهال خونی / اسهال صبحگاهی / همه چیز درباره اسهال

اسهال: دلایل اسهال / علائم اسهال / درمان سریع اسهال / اسهال در بارداری / اسهال در کودکان / اسهال خونی / اسهال صبحگاهی / همه چیز درباره اسهال

احتیاط:
بهتر است در زمان حاملگی و شیردهی از این گیاه استفاده نشود.
طریقه و مقدار مصرف:
مقدار ۲ تا ۴ گرم از سرشاخه‌های گل‌دار را با حدود یک لیوان آب به مدت ۱۰ دقیقه می‌جوشانیم؛ سپس صاف کرده و پس از سرد شدن میل می‌شود. این مقدار مصرف را می‌توان بین یک تا سه بار در روز (هنگام صبحانه، ناهار، شام) تکرار کرد. جوشانده حاصل بسیار تلخ است و می‌توان آن را با نبات یا عسل تا حدی تغییر مزه داد. 

نمک

نمک حاوی سدیم است که یک الکترولیت است که می تواند برای جلوگیری از کم آبی ناشی از اسهال و استفراغ استفاده شود. به علاوه، نمک در مبارزه با عفونتها به حفظسطح pH  دستگاه گوارش کمک میکند.اضافه کردن ۱ قاشق چای خوری نمک به ۱ لیتر و یا ۴ فنجان آب فیلتر شده.سپس ۲ قاشق غذاخوری شکر اضافه کنیددر فواصل زمانیکوتاه در طول روز بنوشید.

دارچین

دارچین مقوی معده، ضد نفخ و ضد اسهال است. همچنین از آن به‌عنوان معطر کننده در ادویه‌جات استفاده می‌شود.

طریقه و مقدار مصرف:
روزانه می‌توان ۴-۲ گرم از پودر دارچین استفاده کرد. استفاده از اسانس آن، روزانه بین ۲/۰-۵ ۰/۰ گرم بلامانع است. دارچین به‌صورت دیگر و به شرح زیر نیز مصرف می‌شود.

دم‌کرده: به ۲ تا ۴ گرم از پودر دارچین یک لیوان آب جوش اضافه نموده و ۲۰ دقیقه به حال خود می‌گذاریم. بهتر است درب ظرف بسته باشد و یا پارچه‌ای روی آن قرار دهیم. سپس صاف کرده و صاف‌شده را میل می‌کنیم. دم‌کرده برای درمان اسهال، ضعف کلیه و حالات سرماخوردگی مفید است.
احتیاط:
استفاده آن در زمان شیردهی، مطالعه نشده است، لذا بهتر است در زمان شیردهی مصرف نشود.
موارد منع مصرف:
در زمان حاملگی، وجود زخم‌های گوارشی و وجود تب‌های با منشأ ناشناخته نباید مصرف شود.

زنجبیل

زنجبیل درمان بسیار موثر برای درمان اسهال و استفراغ به دلیل ضد باکتری، ضد ویروسی، ضد التهابی و آنتی اکسیدانی آن است. این می تواند به پیشگیری و درمان عفونتمعده منجر شود، و فراوانی علائم مانند مدفوع آبکی، تهوع، استفراغ و گرفتگی عضلات شکم نیز کاهش می دهد.  اضافه کردن ۱ قاشق چای خوری از ریشه زنجبیل تازه خرد شده  به ۱ فنجان آب جوش. به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه. ، اضافه کردن  جرعه ای عسل  به این چای. نوشیدن این چای تسکین دهنده ۲ یا ۳ بار در روز تا زمانی که احساس می کنید  حالتان بهتر است.   شما همچنین می توانید  زنجبیل تازه را آماده و چند بار در روز آن را بنوشید. حتی می توانید  یک تکه کوچک ریشه زنجبیل تازه یا کپسول زنجبیل رابرای درمان اسهال و استفراغ بجوید.

توجه: افراد دارای فشار خون بالا باید از زنجیبل استفاده نکنند.

انقوزه

سرشار از خواص آنتی اکسیدانی، ضد باکتری و ضد ویروس است، انقوزه با ویروس ها و باکتری ها  مبارزه کرده و در نتیجه  علائم اسهال و استفراغ  را کاهش میدهد و تاثیرش سریع است. به علاوه، این ادویه به هضم غذا کمک کرده و سبب و تقویت دستگاه گوارش می شود یک دوم قاشق چای خوری پودر انقوزه را به  یک لیوان آب گرم اضافه کرده خوب هم بزنید.دو بار در روز به مدت چند روز استفاده کنید.برای جلوگیری از اسهال و استفراغ و سایر مشکلات گوارشی، کمی  انقوزه به ادویه کاری و مواد غذاییروزانه اضافه کنید.

ریحان

ریحان، که دارای خواص ضد اسپاسم  است  همچنین داروی خوبی برای اسهال و استفراغ. این می تواند معده را قوی تر کند و  از بسیاری از بیماری های اسهال و استفراغ جلوگیری کند.
مخلوط مقدار مساوی از آب ریحان و آب ریشه زنجبیل  ۲ یا ۳ بار در روز برای کاهش درد معده.
همچنین می توانید  ۱۰ تا ۱۵ برگ ریحان را در یک فنجان آب جوش بریزید.
همچنین می توانید چای ریحان را روزانه با عسل چند بار مخلوط کنید.


علت اسهال صبحگاهی چیست ؟

روش درمان اسهال در صبح

علت اسهال صبحگاهی چیست ؟ + روش درمان اسهال در صبح

علت اسهال صبحگاهی چیست ؟ + روش درمان اسهال در صبح

علت اسهال صبحگاهی چیست؟

گاهی اوقات افراد با احساس اسهال در صبح از خواب بیدار میشوند. شاید آنها نیاز داشته باشند در صبح سریعا به حمام بروند.

اکثر مردم اسهال صبح را تجربه می کنند. اسهال گاه به گاه ممکن است نشانه ای از بیماری موقت یا نتیجه شیوه نامناسب زندگی باشد.

همچنین بخوانید:  درمان یبوست در ماه رمضان با شربت خاکشیر

با این حال، داشتن اسهال صبحگاهی به طور منظم ممکن است نشانه ای از یک وضعیت اساسی و جدی باشد.

سبک زندگی

علت اسهال صبحگاهی چیست ؟ + روش درمان اسهال در صبح

علت اسهال صبحگاهی چیست ؟ + روش درمان اسهال در صبح

اسهال صبح ممکن است به دلیل سیگار کشیدن باشد.

انتخاب شیوه زندگی ممکن است باعث اسهال صبحگاهی شود، برخی از عادت های رایج ذیل را شامل می شود:

 • سیگار کشیدن : نیکوتین می تواند مدفوع شل ایجاد کند. این حالت ممکن است همراه با سوزش نیز باشد.
 • مصرف بیش از حد الکل : هچنین الکل می تواند باعث اسهال شود. اسهال صبح ممکن است ناشی از نوشیدن بیش از حد الکل در شب قبل باشد.
 • غذا خوردن در نیمه شب : اسهال صبح ممکن است به دلیل غذل خوردن در نیمه های شب باشد.
 • خوردن قهوه بیش از حد : کافئین باعث افزایش حرکت روده می شود. قهوه بیش از حدممکن است باعث اسهال صبحگاهی شود.
 • خوردن یک صبحانه زیاد : بعد از بیداری یک صبحانه بزرگ ممکن است روده بیش از حد را تحریک کند، که ممکن است باعث اسهال شود.
 • مصرف دارو : داروهایی نظیر آنتی بیوتیک ها می تواند باعث اسهال صبحگاهی شود.

شرایط موقت

شرایط موقت که ممکن است باعث اسهال صبحگاهی شوند عبارتند از:

 • مسمومیت غذایی : اسهال صبح ممکن است از طریق خوردن غذا که عمر مفید خود را سپری کرده و یا توسط باکتری ها آلوده شده است، ایجاد شود.
 • ویروس : یک ویروس مانند آنفلوآنزا ممکن است باعث اسهال صبحگاهی شود.
 • عفونت باکتری : عفونت باکتریایی ممکن است باعث اسهال صبحگاهی شود.
 • بارداری : اسهال صبح ممکن است پاسخ به تغییر سطح هورمون ناشی از حاملگی باشد. تغییر هورمون ها ممکن است باعث ایجاد اسهال صبحگاهی شود .
 • استرس روانی : روده می تواند زمانی که یک فرد استرس یا اضطراب دارد تحریک شود، که می تواند اسهال صبح شود.
 • کم آبی : کم آبی ناشی از تعادل الکترولیت است. عدم تعادل الکترولیت می توانید بر روده تاثیر بگذارد و باعث اسهال شود، الکترولیت کنترل و چگونگی کار غشای سلولی و حمل و نقل سیگنال های الکتریکی عضلات را بر عهده دارد.

شرایط درازمدت

علت اسهال صبحگاهی چیست ؟ + روش درمان اسهال در صبح

IBD ، IBS و آلرژی ممکن است باعث اسهال صبحگاهی شود.

شرایط بلند مدت که ممکن است باعث اسهال صبحگاهی شوند عبارتند از:

 • سندرم روده تحریک پذیر (IBS) : یکی از علل اصلی اسهال صبح، IBS است. استرس و مصرف برخی غذاها ممکن است باعث این بیماری شود، اما علت دقیق IBS  ناشناخته است. اگر چه یک مطالعه ۲۰۱۶ بین اضطراب ، افسردگی وIBS  ارتباطی پیدا کرده است.
 • بیماری التهابی روده (IBD): التهاب IBD در شرایط مختلفی ایجاد می شود که موجب التهاب در روده می شود. این شرایط شامل بیماری کرون و کولیت زخمی است.
 • آلرژی : بعضی افراد ممکن است که به غذاهایی حساس باشند، این حساسیت ممکن است باعث تحریک روده شود که منجر به اسهال صبحگاهی شود. آلرژن های غذایی مشترک شامل بادام زمینی، گندم، تخم مرغ، لبنیات و میوه می باشد.

درمان اسهال صبحگاهی

هنگامی که عوامل شیوه زندگی باعث اسهال صبحگاهی میشوند، فرد میتواند برخی تغییرات را انجام دهد تا سعی در کاهش تحریکات روده داشته باشد.

اگر آلرژی باعث ایجاد اسهال صبحگاهی شود، بهترین راه برای جلوگیری از بروز این بیماری، قطع کردن هر نوع غذای تحریک کننده از رژیم غذایی است.

هر کسی که فکر می کندIBS  یاIBD  سبب اسهال صبحگاهیش می شود، باید یک دکتر را برای تشخیص دقیق ببیند. اولین گام در تشخیص علت اسهال صبح، تشخیص علائم هر بیماری است.

علائم IBS ، علاوه بر اسهال صبحگاهی، عبارتند از:

 • نفخ
 • گرفتگی معده
 • گاز
 • مخاط در مدفوع

نشانه های IBD ، علاوه بر اسهال صبحگاهی، عبارتند از:

 • دل درد
 • کاهش وزن
 • خستگی
 • خون در مدفوع

یک پزشک می تواند تعیین کند که آیا فرد IBS  یا IBD  دارد یا نه. درمان برای هر شرایط به شرح زیر است:

درمان IBS

درمان های IBS عبارتند از:

 • داروهای ضد افسردگی : داروهای ضد افسردگی یک درمان موثر برای IBS هستند. نمونه ای از داروهایی که برای این منظور طراحی شده است عبارت اند از ایمی پرامین ( Tofranil) و (desipramine) و هم چنین (Norpramin).
 • داروهای آنتی کولینرژیک : این داروها ممکن است اسپاسم هایی را که باعث اسهال می شوند، کاهش دهد. یک مثال از داروهای آنتی کولینرژیک dicyclomine  (بنتیل) است.
 • داروهای ضد اسهال : داروهای غیر تجویزی مانند لورئامیدImodium) ) نیز ممکن است کمک کند. دسترسی به این نوع داروها بسیار آسان می باشد.

درمان IBD

داروهای ضد التهابی برای التهاب IBD در روده که علایم زیر را شامل می شود:

 • کورتیکواستروئیدها
 • آمینوسالیسیلات ها
 • داروهای ضد التهابی

تغییرات غذایی نیز به مدیریت IBD کمک می کند. یک مطالعه در ۲۰۱۷  نشان داد که گرفتن رژیم غذایی درست که شامل حذف مواد غذایی خاص می تواند به کنترل علائم IBD کمک کند.

راه های جلوگیری از اسهال

علت اسهال صبحگاهی چیست ؟ + روش درمان اسهال در صبح

خوردن غذاهای تند باید محدود شود، زیرا ممکن است روده را تحریک کنند و اسهال صبحگاهی ایجاد کنند.

باید توجه داشته باشید افرادی که شیوه زندگی سالم دارند، به خوبی غذا می خورند، و به طور مرتب ورزش می کنند، کمتر دچار اسهال صبحگاهی می شوند.

ایجاد تغییرات مثبت در شیوه زندگی برای کاهش تحریکات روده، مانند جلوگیری از مصرف سیگار یا کاهش مصرف نوشیدنی های الکل دار، راه خوبی برای پیشگیری از اسهال صبحگاهی است.

اقدامات لازم برای کاهش اثرات استرس روانی، روش دیگری برای ارتقای حرکات روده سالم است.

یوگا، شیوه ای موثر در حال اجرا برای کاهش اثر استرس در ذهن و بدن است.

محدودیت مقدار مواد غذایی که احتمالا باعث تحریک روده نیز می شود، ایده خوبی است. غذاهایی که بهتر است محدود شود، عبارتند از:

 • نوشیدنی های گازدار
 • غذاهای ادویه دار
 • میوه خام
 • غذاهای نشاسته ای حاوی گلوتن
 • غذاهای حاوی فروکتوز یا لاکتوز که انواع شکر هستند

عوارض جانبی اسهال

داشتن اسهال می تواند باعث کم آبی شود. کم آبی می تواند افراد مسن، کودکان و کسانی که شرایط خاصی دارند را به طور جدی تحت تاثیر قرار دهد.

اگر اسهال دارید، خوردن مقدار زیادی مایعات برای جلوگیری از کمبود آب ضروری است.

مسمومیت غذایی باعث افزایش خطر ابتلا به کم آبی و اسهال می شود.

چه زمانی به یک پزشک مراجعه کنید؟

اغلب علل اسهال صبحگاهی موقت هستند و به زودی گذر میکنند. اگر اسهال برطرف نشود، افراد باید به پزشک مراجعه کنند.

دکتر میتواند بیماری که باعث اسهال صبحگاهی شده است را تشخیص دهد. علل ممکن استIBD  یاIBS  باشد. هنگامی که پزشک علت را تشخیص داده، می تواند درمان مناسب را شروع کنید.

اگر علت مسمومیت غذایی باشد، افراد در معرض خطر کم آبی هستند. اگر آنها قادر به نگهداری هر گونه مایعات نیستند و قادر به آبرسانی به اعضای بدن نیستند، باید سریعا به پزشک مراجعه کنند.

medicalnewstoday


اسهال / علائم / مواد غذایی مناسب برای اسهال / درمان دارویی اسهال / راههای پیشگیری از اسهال / اسهال در بارداری / اسهال در کودکان

اسهال چیست؟

بیماری اسهال مدفوع آبکی و یا شل و سست است که سه بار یا بیشتر در هر روز اتفاق می‌افتد. تقریبا همه انسان‌ها تجربه اسهال را در طول زندگی خود را داشته‌اند.

بسیاری اوقات اسهال و استفراغ خود به خود پس از طی دوره‌ای بهبود پیدا می‌کنند. اما در این دوره آب و املاح بدن کم می‌شوند که باید این کمبود را با خوردن مایعات سالم جبران کرد.

همچنین بخوانید:  چند روش تهیه چای نعناع + خواص نعناع

علائم و نشانه‌های فرد مبتلا به اسهال

فرد مبتلا به اسهال ممکن است علایم خفیف تا بسیار شدیدی را بروز دهد. کسی که دارای بیماری خفیف است ممکن است فقط چند نوبت دفع مدفوع شل داشته باشد، اما حال عمومی‌اش خوب باشد. برعکس، یک فرد مبتلا به اسهال شدید ممکن است ۲۰ یا بیشتر در هر روز دفع داشته باشد، که حتی اتفاق می‌افتد تا هر ۲۰ یا ۳۰ دقیقه بیمار احساس دفع نماید. اسهال ممکن است با تب شکم درد و یا قوانج همراه باشد.

دلایل بروز اسهال

موارد بد اسهال، می تواند در اثر تعدادی از منابع ایجاد شود که عبارتند از:

سرماخوردگی
آنتی بیوتیک‌ها
مسمومیت غذایی
یک عفونت ویروسی
آب آلوده
انواع خاصی از عمل جراحی
تعدادی از بیماری‌های دستگاه گوارش

موارد زیر در بهبود و درمان اسهال مفیدند:

استفاده از انواع مایعات در فواصل معین به بهبود فرد دچار اسهال کمک می‌کند.

رژیم غذایی مناسب:

مصرف مایعات، غذای کم‌حجم و مقوی

از همان روز اول شروع اسهال باید از مصرف مواد غذایی حاوی فیبر خودداری شود. سوپ‌ها، برنج و به خصوص کته، پاستاها و سیب‌زمینی کاملا پخته شده و موز کاملا رسیده انتخاب‌های مناسبی است. در روز دوم می‌توان از گوشت‌های سفید، ماهی و تخم‌مرغ استفاده کرد. ماست نیز گزینه‌ خوبی است.

چای:

چای سیاه حاوی ۸- ۱۲ درصد تانن است، بنابراین یکی از بهترین دارو‌های ضداسهال طبیعی است که هیچ‌گونه محدودیت و ممنوعیتی برای مصرف ندارد.

اگر اسهال ایجاد شده به دلیل تغییر شرایط غذایی و آب و هوایی باشد(مثلا در مسافرت) و نه در اثر میکروب‌ها و ویروس‌ها، استفاده از چای به صورت پودر باعث ایجاد تعادل هضم و جذب و برگشت شرایط طبیعی بدن از حالت اسهال به حالت طبیعی است.

چای جوشیده که رنگ سیاه، مزه تلخ و بوی خاص چای جوشیده دارد، نیز دارای خاصیت ضداسهال بوده و در شرایط عادی می‌تواند باعث ایجاد یبوست شود.

محصولات لبنی به غیر از ماست، مواد غذایی چرب، مواد غذایی خیلی شیرین، مواد غذایی سرشار از فیبرهای غذایی مانند سبزیجات سبز خام، مواد غذایی پر ادویه و تند و آجیل‌ها که باعث حساسیت روده‌ها می‌شوند و نباید خورده شوند.

نوشیدنی‌های الکلی، کافئین‌دار و شیرین حالت اسهال را شدیدتر می‌کند. نوشیدنی‌های ورزشی آماده می‌تواند به جذب بهتر مایعات و درمان اسهال کمک کند.

مواد غذایی مناسب برای درمان اسهال

۱-دم کرده یونجه درمان اسهال است. اما اگر زیاد مصرف شود نفخ می‌آورد.

۲-موز کال شکم را سفت می‌کند و از راه‌های درمان اسهال است. موز کال زخم‌های روده را نیز بهبود می‌بخشد. گفته می‌شود شیر گل‌های موز در درمان اسهال خونی بسیار مؤثر است و به نوعی معجزه می‌کند.

۳-چای ریحان

۴-خاکشیر یکی دیگر از راه‌های درمان اسهال است.

۵-جو اگر سه روز در آب خیس شود، مایعی به دست می‌آید که در بهبود حالت فرد مبتلا به اسهال مفید است.

۶-گشنیز، گاهی برای درمان یبوست به عنوان ملین به کار می‌رود و گاهی برای درمان اسهال استفاده می‌شود.

۷-ماست از جمله خوراکی‌هایی است که برای بهبود و درمان اسهال کودکان مفید است. مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها باعث نابودی باکتری‌های مفید دستگاه گوارش و بروز اسهال می‌شود به همین دلیل مصرف ماست در کنار استفاده از آنتی‌بیوتیک‌ها توصیه می‌شود.

۸-خرما

۹-مخلوط پیاز و سیب: پیاز رنده شده با سیب به مقدار مساوی در دفع اسهال مفیدند.

۱۰-جوشانده پوست انار که برای درمان اسهال موثر است.

۱۱-سماق: یک قاشق غذاخوری پر پودر سماق همراه با آب سرد، به درمان اسهال کمک می‌کند. اگر بعد چند ساعت حالت اسهال ادامه داشت نصف قاشق دیگر خورده شود.

۱۲-ازگیل خام

۱۳-علف هفت‌بند که برای درمان اسهال خونی، اسهال معمولی و بواسیر توصیه می‌شود.

۱۴-گل‌های خشک شده انبه، مغز هسته انبه نیز ضد اسهال است.

۱۵-سیب رنده شده

۱۶-دارچین مقوی معده، ضد نفخ و ضد اسهال است.

۱۷-جوشانده میوه به برای درمان اسهال‌های طولانی مفید است.

از چه غذاهایی باید پرهیز کرد؟

هنگامی که به اسهال مبتلا شده اید، مصرف برخی مواد غذایی ممکن است شرایط شما را وخیم‌تر کنند. مواد غذایی که موجب اسهال می شوند به طور معمول حاوی مقدار زیادی از مواد تشکیل دهنده مصنوعی، چربی ها، ادویه ها یا محرک هایی مانند کافئین هستند و همچنین غذاهایی که دارای قند و چربی بالا هستند، اسهال را تشدید می‌کنند.

برخی از غذاهایی که در صورت ابتلا به اسهال باید از مصرف آن‌ها پرهیز کنید در ادامه اشاره می‌شود:

۱- شیر

لاکتوز موجود در شیر و دیگر محصولات لبنی نرم مانند پنیر خامه ای، بستنی و خامه ترش، در زمان ابتلا به اسهال موجب تضعیف شرایط روده‌ها و ناتوانی در رسیدگی به این شرایط می‌شود. هنگامی که بیش از حد لاکتوز مصرف می‌کنید، این قند وارد روده بزرگ می‌شود و شرایط اسهال را وخیم‌تر می‌سازد.
با این وجود، مصرف ماست و پنیر‌های سفت می‌تواند شرایط اسهال را بهبود ببخشد، زیرا آن‌ها از لاکتوز کمی برخوردار بوده یا بدون لاکتوز هستند.

۲- حبوبات

در فهرست مواد غذایی که باید هنگام ابتلا به اسهال از آن‌ها پرهیز کنید، حبوبات را نمی‌توان نادیده گرفت. حبوبات می‌توانند با عبور از روده کوچک به صورت گوارش نشده وارد روده بزرگ شوند.

حبوبات گوارش نشده یکی از دلایل اصلی نفخ شکم و همچنین اسهال محسوب می‌شوند.

۳- جایگزین‌های قند

شیرین کننده‌های مصنوعی مانند سوربیتول، مانیتول، و زایلیتول که به طور معمول در آدامس‌ها و آبنبات‌های بدون قند و دارو‌ها یافت می‌شوند، از دیگر عوامل موثر در شکل گیری اسهال یا وخیم‌تر کردن شرایط آن هستند.

۴- الکل

هنگام ابتلا به اسهال یا هر مشکل معده‌ای دیگر، به هیچ وجه الکل مصرف نکنید. الکل همانند یک سم برای دیواره داخلی معده عمل می‌کند و همچنین سوخت و ساز کبد را تغییر می‌دهد.

درمان دارویی اسهال

در موارد خفیف‌ می‌توان‌ از داروهایی‌ مثل‌ لوپرامید و پپتوبیسمول‌ استفاده‌ کرد. امکان‌ دارد سایر داروهای‌ ضداسهال‌ تجویز شوند. در صورت‌ شناسایی‌ یک‌ انگل‌ یا باکتری‌ به‌ خصوص‌ به‌ عنوان‌ علت‌ اسهال‌، امکان‌ دارد آنتی‌بیوتیک‌ تجویز شود.

در موارد زیر باید درمان خانگی را متوقف کرد و سریعاً به پزشک مراجعه کرد:

 • اگر اسهال بیش از ۴۸ ساعت طول بکشد
 • درد شدیدی در شکم و یا روده به وجود آید.
 • درجه تب به ۳۸ درجه سانتیگراد یا بالاتر برسد.
 • مخاط، خون یا کرم در مدفوع ظاهر شود.

همان طور که اشاره شد اگرچه تغییر در رژیم غذایی اولین قدم در درمان اسهال است اما به منظور تسریع در روند بهبودی داروهای مختلفی به منظور درمان اسهال تولید شده‌اند که در ادامه به صورت اجمالی به برخی از این داروها اشاره می‌شود.

لوپرامید

قرص لوپرامید (Loperamide) یکی از داروهای ضد اسهال است که در صورت مصرف ممکن است عوارضی مثل سرگیجه، خواب‌آلودگی و تهوع به دنبال داشته باشد. توجه داشته باشید که این دارو برای اسهال‌های ناشی از عفونت توصیه نمی‌شود زیرا دفع میکروب‌ها را از روده به تأخیر می‌اندازد.

دیفنوکسیلات

قرص دیفنوکسیلات (Diphenoxylate) دارویی برای درمان اسهال و بیماری‌های التهاب روده می‌باشد. تاری دید یا خشکی پوست از عوارض دیفنوکسیلات است. این دارو با کاهش دادن حرکات روده زمان عبور غذا از روده‌ها و جذب آب اضافی را افزایش می‌دهد و در نتیجه سبب کاهش میزان اسهال می‌شود. توجه داشته باشید که دیفنوکسیلات دارویی است برای رفع علایم اسهال و به هیچ وجه علت زمینه‌ای اسهال را درمان نمی‌کند. مصرف طولانی مدت دارو ممکن است موجب بروز تحمل و استفاده مقادیر زیاد آن موجب وابستگی به دارو شود.

همچنین بخوانید:  علل معده درد و روشهای درمان آن

بیسموت ساب سیترات

قرص بیسموت ساب سیترات (Bismuth Subcitrate) برای مشکلات گوارشی نظیر عفونت یا زخم معده مصرف می‌شود.استفراغ از عوارض قرص بیسموت ساب سیترات است.این دارو برای درمان زخم معده و روده و نیز اسهال مسافرتی استفاده می‌شوند. مقدار مصرف این دارو برای هر بیمار باید طبق نظر پزشک تعیین گردد اما به طور کلی برای بزرگسالان دو قرص دو بار در روز و یا یک قرص چهار بار در روز مصرف می‌شود.

اسهال در بارداری

دلایل ایجاد اسهال که با بارداری در ارتباط هستند، شامل موارد زیر می‌باشند:

 • افزایش حساسیت به غذاهایی که پیش از بارداری هرگز مشکل‌ساز نبودند.
 • تغییرات در رژیم غذایی، که در زمان اطلاع خانم از بارداری خود رخ می‌دهند، می‌توانند باعث ناراحتی‌هایی در سیستم گوارش شوند.
 • تغییرات هورمونی معمولاً سیستم گوارش را آهسته کرده و باعث بروز یبوست می‌شوند، اما بروز اسهال نیز در این مورد محتمل است.

داشتن دوره‌های اسهال در ابتدای حاملگی، کاملاً نرمال و بسیار شایع است. با نزدیک شدن به زایمان، بدن شما پروستاگلاندین ترشح می‌کند که هورمونی است که به نرم شدن و آماده شدن رحم کمک می‌کند. پروستاگلاندین همچنین باعث تحریک مدفوع و تکرر آن شده و می‌تواند به اسهال منجر شود. ابتلا به اسهال در سه ماهه‌ی سوم بارداری به این معنی نیست که خیلی به زایمان نزدیک هستید، این یکی از چندین علامت آماده شدن بدن شما برای زایمان است.

این نوع از اسهال، یک پاسخ فیزیولوژیکی طبیعی بدن بوده و به شما یا کودک شما آسیب نمی‌زند. با این وجود، درمان آن در سریع‌ترین زمان ممکن، مهم است و ایجاد تغییر در رژیم غذایی دوران بارداری می‌تواند به تسکین اسهال کمک کند.

اسهال در کودکان

اسهال یکی از بیماری‌های شایع دوران شیرخواری و کودکی است. کودکان بین سنین یک تا سه سال ممکن است به اسهال نوپایان یا اسهال کودکان دچار شوند.

متخصصین اطفال در رابطه با علت‌های معمول اسهال در نوزادان و کودکان دلایل زیر را برشمرده‌اند:

• آلرژی به شیر، عدم سازگاری دستگاه گوارش با یک نوع غذا یا دیگر شرایط بهداشتی خطرناک می‌تواند منجر به اسهال در کودکان شود.
• عفونت‌هایی مانند عفونت ژیاردیاز نیز از این مسئله مستثنی نیست.
• “اسهال کودکان نوپا” به دلیل مصرف مقدار فراوانی آب میوه یکی دیگر از این احتمالات است. اسهال شیر خوار‌ها معمولا از سنین ۶ ماه تا ۳۰ ماهگی شروع می‌شود. زمانی که کودک ۴ سالگی را رد می‌کند، علاوم این بیماری دور می‌شود. یک کودک ممکن است روزانه دو ت. اشش بار مدفوع آبکی داشته باشد، و همچنین وزن از دست بدهد.

تغذیه کودک اسهالی:

شیر مادر (مادر باید بیش از مواقع عادی به کودک خود شیر بدهد)
سوپ
برنج کته شده
چای رقیق با کمی شکر
آب نارگیل
آب کاملاً پاک و تمیز و بهداشتی
محلول ORS که می توان با نظر پزشک از داروخانه خرید یا در منزل تهیه کرد

اگر فکر می‌کنید کودک شما دچار اسهال شده است، برخی از کار‌های کلیدی را می‌توانید انجام دهید:

• مصرف آب میوه‌ها را محدود کنید به ویژه آب میوه‌هایی که حاوی فروکتوز یا سوربیتول بالا هستند مانند، آب سیب و گلابی. آب انگور زرد گزینه‌ای خوب است.
• مقدار چربی را در رژیم غذایی افزایش دهید. (با این حال در این باره با پزشک متخصص اطفال مشورت کنید).
• مقدار فیبر را در رژیم غذایی افزایش دهید. (توجه: این توصیه می‌تواند کمی گیج کننده باشد، زیرا در زمان‌هایی که کودک دچار یبوست می‌شود، رژیم‌های غذایی با فیبر بالا توصیه می‌شود. فیبر می‌تواند به درمان انواع اختلالات دستگاه گوارش کمک به سزایی کند).

پیشگیری از اسهال

اگرچه پیشگیری سخت است اما چندراه برای کاهش دادن موارد اسهال در کودکان وجود دارد:

رعایت بهداشت دست به‌ویژه پس از استفاده از سرویس بهداشتی و قبل از غذا خوردن.
تمیز نگه‌داشتن سطوح حمام برای پیشگیری از سرایت میکروب‌های عفونت زا.
شستن میوه و سبزی‌ها قبل از مصرف.
شستن سطوح آشپزخانه و وسایل آشپزی پس از تماس پیدا کردن با گوشت خام به‌ویژه مرغ.
قرار دادن گوشت در یخچال به محض خرید. پخت گوشت تا زمانی که دیگر صورتی نیست. پس از پخت، قرار دادن غذای باقی‌مانده در یخچال.
دقت در خرید مواد غذایی از فروشندگان دستفروش.
نشستن ظروف حیوانات خانگی در ظرفشویی مخصوص خانواده.

چند نکته که باید به آن‌ها توجه کرد

در صورتی که فرد دچار اسهال مشکلاتی دارد که استفاده از مایعات را برایش محدود شده، پیش از شروع مصرف زیاد مایعات حتما باید با پزشک مشورت کند.

کودکان، زنان باردار و سالمندان مبتلا به اسهال باید بسیار مراقب باشد.

شیرخوارانی که شیر خشک می‌خورند باید با مشورت پزشک از شیر خشک مناسب‌تری استفاده کنند، اما در مورد شیرخوارانی که شیر مادر می‌خورد، هیچ تفاوتی ندارد و نباید شیر مادر قطع شود.

کم شدن آب بدن ناشی از اسهال می‌تواند برای کودکان خطرناک باشد. قبل از دادن هر دارو باید با یک پزشک مشورت شود.

بدون تجویز پزشک نباید بیش از دو روز خوددرمانی کرد و داروی ضد اسهال خورد. مصرف بیش از اندازه‌ این داروها مشکل‌ساز شده و باعث یبوست می‌شود. در صورت داشتن تب یا اثر خون در مدفوع باید حتماً به پزشک مراجعه شود.

اسهال خونی

اسهال خونی اختلال روده‌های بزرگ است که توسط میکروارگانیسم‌های بیماری‌زا ایجاد می‌شود. در این بیماری میل دائم برای دفع مدفوع وجود دارد. در اسهال خونی، اسهال شدید وجد ندارد، اما غالبا بلغم و خون به همراه مقدار کمی مدفوع وجود دارد. زمانی که اسهال خونی ایجاد می‌شود، زخم‌های درون روده بزرگ، باعث تحریک دائمی روده می‌گردند.

در اسهال خونی قبل از نیاز به تخلیه مدفوع، دل پیچه و درد در ناحیه شکم ایجاد می‌گردد. مقدار کمی مدفوع و تکه‌های زخم به عنوان بلغم و خون خارج می‌شود. علت اسهال خونی و شدت آن بسته به نوع و شدت بیماری می‌تواند حاد یا مزمن باشد. در موارد حاد خروج مدفوع به سختی و همراه با دفع مقدار زیادی بلغم انجام می‌گیرد. همچنین زمانی که علت اسهال خونی، میکروب‌ها باشند با تب شدید همراه خواهد بود.

در صورت ابتلا به اسهال خونی بهتر است به پزشک مراجعه کنید، اما می‌توانید برای تسکین دل‌پیچه و جلوگیری از تشدید وضع از برخی راهکار‌های درمان خانگی استفاده کنید:

۱- آبلیموی تازه

آب دو عدد لیمو را به یک لیوان آب اضافه کرده و همراه با نمک معدنی و شکر برای طعم دادن، ۳ تا ۴ بار در روز بخورید. این روش ساده‌ترین و بهترین شیوه درمان اسهال خونی در طب سنتی است.

۲- روغن کرچک

یک قاشق چای‌خوری روغن کرچک به همراه ۱ قاشق چای‌خوری آب زنجبیل در نصف فنجان آب گرم بریزید و مخلوط حاصل را دو مرتبه در طول روز بنوشید. روغن کرچک حذف سریع‌تر مواد سمی را از دستگاه گوارش تسهیل می‌کند. این روغن به عنوان یک روان‌کننده و ملین ملایم عمل می‌کند.

۳- پوست انار

۵۰ گرم پوست انار در ۲۵۰ میلی‌لیتر شیر بجوشانید و آن را به سه قسمت تقسیم کنید و در طول روز بنوشید. این معجون تسکین خوبی برای اسهال خونی است. پوست انار به عنوان قابض عمل می‌کند و عفونت را به سرعت از بین می‌برد.

۴- زردآلو

برگ زردآلو خاوی ترکیبات ضد سم است که در مقابله با عفونت‌های انگلی استفاده می‌شود. برای درمان اسهال خونی در کودکان و بزرگسالان ابتدا برگ‌ها را بشویید و عصاره آنرا بگیرید. این عصاره را بر روی مناطق آسیب دیده بمالید. هر روز قبل از رفتن به رختخواب این کار را انجام دهید.

Subscribe
Notify of
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments