علت رویش دندان دائمی در پشت دندان شیری کودک - پورتال رنگی

بهداشت و سلامت کودک ۱۱ آذر ۱۳۹۶ بدون دیدگاه

علت رویش دندان دائمی در پشت دندان شیری کودک

یکی از مراحل حساس برای کودک و مادر رشد دندان یا به اصطلاح دندان درآوردن کودک است که به دندانهای شیری مشهور هستند و در سنین 6 تا 7 سالگی شروع به افتادن می کنند. در برخی از کودکان در پشت دندانهای شیری دندانهای دائمی رشد می کنند و باعث بی نظمی در دندادنها می شوند که ما در این مطلب از پورتال رنگی بیشتر در این مورد برای شما صحبت کرده ایم که امیدواریم برای شما و فرزندان دلبندتان مفید باشد. ما را همراهی کنید.

حفظ و نگهداری دندان های شیری کودکان بسیار مهم است این باور خانواده ها که دندان های شیری را بی فایده می دانند و با کوچک ترین درد و ناراحتی دندان کودک را می کشند اشتباه است.دندان دائمی

والدین مضطرب وارد مطب میشوند و نگران از رویش دو ردیف دندان در فک پایین کودک خود,پشت سر هم شروع به پرسیدن سوالات زیر می نمایند:

آیا این یک مشکل جدی است؟
آیا راه حلی دارد؟
آیا دندانهای کودک من در آینده نامنظم خواهند بود؟ و….

در این گفتار سعی میکنیم که به صورت مختصر توضیحاتی را در مورد رویش دندانهای دایمی در پشت دندانهای شیری فک پایین کودکان ارایه دهیم:
در یک کودک حدوداً 6 ساله ممکن است یک یا دو دندان دایمی در پشت دندانهای شیری رویش یابند که معمولاً این امر منجر به نگرانی بیش از حد والدین میگردد. نگرانی والدین بیشتر از این جهت است که در حالی که هنوز دندانهای شیری به موقع نیفتاده اند، دندانهای دایمی در پشت آنها رویش یافته اند و این امر منجر به بی نظمی دندانهای دایمی در آینده می شود…

همچنین بخوانید:  نکات مهم درباره موبایل برای کودکان

در یک کودک حدوداً 6 ساله ممکن است یک یا دو دندان دایمی در پشت دندانهای شیری رویش یابند

علت رویش دندان دائمی در پشت دندان شیری کودک

در مواجهه با این نما چه بایدکرد؟

والدین گرامی در درجه اول باید بدانند که دیدن این نما در دهان کودک مشکل حادی ایجاد نمی کند و جای هیچ گونه نگرانی وجود ندارد.

اگر دندانهای شیری درجاتی از لقی را نشان دهند, معمولا میتوان تا سنین 7.5 _8 سالگی برای ریزش خودبخود به آنها فرصت داد و این یک خبر خوش برای بسیاری از کودکانی می باشد که دوست ندارند اولین تجربه دندانپزشکی خود را با کشیدن دندان آغاز نمایند. بنابراین ضرورتی ندارد که کودک را تحت استرس کشیدن دندان قرار دهیم, زیرا همانطوری که ذکر گردید در این حالت با گذشت زمان دندانهای شیری خواهند افتاد و دندانهای دایمی در محل صحیح خود قرار خواهند گرفت.
کشیدن دندانهای شیری در این موارد زمانی ضرورت می یابد که این نما در یک کودک حدوداً 8 ساله و بدون وجود درجاتی از لقی دندانهای شیری دیده شود.

آیا مشاهده این نما در دهان کودک با بروز بی نظمی در دندانهای دائمی در آینده مرتبط است؟
بروز بی نظمی احتمالی در دندانهای دائمی در آینده, علل مختلفی از جمله کوچک بودن اندازه قوس فکی, نامتناسب بودن اندازه دندانها با اندازه قوس فکی و … دارد که ارتباطی با نمای مذکور ندارد و در صورتی که قوس فکی,فضای کافی برای دندان های دایمی فراهم کرده باشد, پس از ریزش دندانهای شیری, معمولا دندانهای دایمی در محل صحیح خود قرار خواهند گرفت.

زندگی رنگی با پورتال رنگی

Subscribe
Notify of
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x