زمین لرزه ۷٫۸ ریشتری اکوادور را لرزاند.

بین الملل ۳۰ فروردین ۱۳۹۵ بدون دیدگاه

زلزله سهمگین اکوادور جان صدها نفر از مردم این کشور را گرفت

کیوتو اکوادور – بزرگترین زمین لرزه در دهه اخیر در اکوادور ، روز یکشنبه رخ داد و آسیبهای زیادی به این کشور وارد کرد . در این حادثه ساختمان های زیادی در نواری کشیده به طول صدها مایل ، ویران شده است .

دولت گفت : حداقل ۲۷۵ نفر کشته شده و ۲۵۲۷ نفر نیز مجروح شده اند که اکثرا در مناطق ساحلی شمال غرب منابی بوده اند.

رافائل کوریا رئیس جمهور اکوادور در سفری کوتاه به اروپا به سر میبرد و وضعیت خطر ملی را پس از زلزله ۷٫۸ ریشتری شنبه شب اعلام کرد ، حادثه ای که سواحل مرکزی را بشدت به لرزه در آورد. اثرات این زلزله به پایتخت این کشور یعنی کیتو و بخشهایی از پرو و کلمبیا تاثیر گذاشته است .

پورتویجو مرکز استان منابی و پدرنلس شهری پر رفت و آمد است که با حدود ۳۷۰ ساختمان تخریب شده ، متحمل بیشترین خسارات شده اند .

خسارات زلزله

زلزله ۷٫۸ ریشتری سواحل مرکزی اکوادور را لرزاند و اثراتی را بر روستاهای ماهیگیری و استراحتگاه های ساحلی بر جای گذاشت . شهردار پدرنلس گفت این شهر ۴۰۰۰۰ تخریب گسترده برجای گذاشت . ساختمان ها و پلهای بزرگراهها در گوایاکیول ، بزرگترین شهر اکوادور تخریب شده اند. بخشی از پورتویجو مرکز استان منابی با خاک یکسان شده است.

خانم باکویزا طی تماس تلفنی از پورتویجو گفت: اتفاقی که افتاد باور نکردنی بود . تمام شهر ما نابود شد و ما در حال تجربه غم و اندوه و درد بسر میبریم .ما غذا و آب نداریم و سوپرمارکتی وجود ندارد و تنها با چیزهایی که در خانه داشته ایم تا به حال زنده مانده ایم .

اکوادور قبلا هم شاهد زمین لرزه مخرب بوده است اما اینبار روز شنبه که بیش از یک دقیقه به طول انجامید ، یکی از سهمگین ترین لرزش ها از ۱۹۷۰ بوده است . بسیاری از زمین شناسان اعلام کرده اند ، نیروی این زمین لرزه ۲۰ برابر بیشتر از زمین لرزه کشنده ای بود که شنبه اخیر در جنوب ژاپن رخ داد .

سازمان زمین شناسی ایالت متحده آمریکا گفت : عمق این زمین لرزه حدود ۱۲ مایل بود. تعدادی پس لرزه به بزرگی ۶٫۵ ریشتر نیز به وقوع پیوست. مرکز این زمین لرزه ۱۶ مایلی جنوبی مویسن در اکوادور گزارش شده است .

حدود ۴۶۰۰ عضو پلیس ملی و ۱۰۴۰۰ نفر عضو نیروهای مسلح به عنوان بخشی از نیروهای اضطراری بسیج شدند. صدها دکتر ، متخصص سلامت و کارگر ناجی به مناطقی که بیشترین آسیب را دیده اند ، اعزام شدند .

در کیوتو که زلزله به مدت ۴۰ ثانیه طول کشید ، ساکنان از ترس به خیابانها پناه آوردند .این زمین لرزه برق و مخابرات را در چندین محله قطع کرده است .

شهردار کیوتو ، ماریکیو روداس اعلام کرد سنگها در جاده های مرکز شهر لغزش یافته اند و دیوار خانه ها فرو ریخته است ، اما هیچ تلفات یا جراحاتی از شهر گزارش نشده است .

کریستین ریورا یک مقام شهرداری در کیتو گفت : گروهی ۴۰ نفره از دانش آموزان ناتوان از مرکز برای گردشی به خارج از شهر در حال حرکت بوده اند که زلزله رخ داده است و خوشبختانه در نزدیکی پدرنلس دیده شده اند و نجات یافته اند.

loading...

اولین نفری باشید که در این بحث شرکت می کنید !