زوال عقل در چه سنی در زنان اتفاق می افتد؟

بهداشت و سلامت بانوان ۱۶ شهریور ۱۳۹۶ یک دیدگاه

زوال عقل در چه سنی در زنان اتفاق می افتد؟

نتیجه مطالعات برای اولین بار نشان داد، زنان در یک دهه از زندگی‌شان بیش از هر سنّ دیگری در معرض خطر زوال عقل قرار دارند.

براساس پژوهش‌های صورت گرفته، زنان بین سنّ ۶۵ تا ۷۵ سالگی، بیش از هر زمان دیگری در معرض ابتلا به زوال عقل هستند.

محققان کالیفرنیایی با مشاهده نتایج به دست آمده از مطالعات خود تأکید می‌کنند که مردان و زنان باید در سنین مختلف برای خطراتی که سلامتی آنها را تهدید می‌کنند، تحت بررسی قرار گیرند و با اهمیت دادن به سلامتی‌شان، خود به حفظ آن و عدم بروز آسیب‌های جدی کمک کنند.

پژوهشگران این تحقیق توصیه می‌کنند، افراد با کاهش مصرف قند، شیرینی‌جات و انجام تمرینات مغز به حداقل رسیدن آسیب‌ها در دوران سالمندی کمک کنند.

تحقیقات قبلی نشان داده است که احتمال ابتلای زنان به بیماری آلزایمر بیش از مردان است و علت این موضوع نیز دخالت بیشتر عوامل ژنتیکی زنان در ابتلا به این عارضه است.

بیشتر مطالعات نشان می‌دهد که فاکتورهایی چون رژیم غذایی، خطرات قلبی عروقی، مصرف داروهای مختلف یا فعالیت‌های فکری و ذهنی بیش از دیگر عوامل می‌تواند در بروز جلوگیری از آلزایمر موثر باشد؛ رژیم غذایی شامل میوه، سبزیجات، نان، گندم، روغن زیتون و ماهی می‌تواند خطر ابتلا به آلزایمر را کاهش دهد.

محققان دانشگاه کالیفرنیا، ۲۷ مطالعه در این زمینه را که شامل ۵۷ هزار و ۹۷۹ مبتلا به آلزایمر در کشورهای اروپایی و آمریکای شمالی می‌شود را تجزیه وتحلیل کردند.

برخی مطالعات موجود خطر ابتلا به آلزایمر و کاهش شناختی در زنان را با یائسگی و همچنین عوامل ژنتیکی مرتبط می دانند، اما یافته‌های جاری نشان می‌دهد که دوره بحرانی زنان که بیشترین احتمال بروز آلزایمر در آن داده می‌شود، ۱۰ سال پس از شروع طبیعی یائسگی است.

زوال عقل در چه سنی در زنان اتفاق می افتد؟

در مورد زوال عقل بیشتر بدانید

دمانس (زوال عقل) یک بیماری خاص نیست.این یک اصطلاح کلی است که کاهش حافظه یا مهارتهای تفکر در کاهش توانایی فرد برای انجام فعالیت های روزمره است. بیماری آلزایمر . (دمانس عروقی) یا زوال عقلی پس از سکته مغزی، دومین نوع زوال عقل است. اما بسیاری از شرایط دیگر وجود دارد که می تواند علائم زوال عقل، باشد مانند مشکلات تیروئید و کمبود ویتامین است

دمانس (به انگلیسی: dementia)‏٬ یا زوال عقل، در پزشکی و روان‌پزشکی٬ اختلال مزمن و گاهی حاد فرایندهای روانی به علت بیماری عضوی مغز، که با تغییر شخصیت و موقعیت‌ناشناسی و اختلال در حافظه و داوری و اندیشه همراه است. شایع‌ترین نوع دمانس٬ زوال عقل سالخوردگی یا آلزایمر است. از دیگر عوامل ایجاد دمانس می‌توان به سکته مغزی٬ دلیریوم ناشی از توکسیک شدن بدن در اثر مواد مخدر و روان‌گردان و بیماری‌های ناشایع ولی معروف مانند جنون گاوی اشاره نمود.
طبق تعریف٬ دمانس عبارت است از تخریب پیش رونده کارکردهای شناختی که در زمینه‌ای از هشیاری کامل (بدون وجود دلیریوم بسته به نوع عامل آن) بروز می‌کند. دمانس از علائم بیماری و به صورت مجموعه‌ای از عملکردی‌های بد بالینی شامل اختلالاتی در حافظه، اختلال زبان، تغییرات روان‌شناختی و روان‌پزشکی، و مختل شدن فعالیت‌های روزمره تظاهر می‌یابد.

زوال‌ عقل‌ (دمانس) عبارت‌ است‌ از اختلال‌ ذهنی‌ ناشی‌ از انواع‌ مختلفی‌ از بیماری‌ها که‌ باعث‌ زوال‌ مغز و از دست‌ رفتن‌ توانایی‌های‌ روانی‌ می‌شوند.

علایم‌ شایع‌

۱. فراموشی‌، خصوصاً در مورد وقایع‌ اخیر
۲. رفتار پیش‌بینی‌ناپذیر و گاهی‌ خشونت‌ آمیز
۳. گیجی‌
۴. از دست‌ دادن‌ علاقه‌ به‌ انجام‌ فعالیت‌های‌ طبیعی‌
۵. مشکل‌ در شناسایی‌ موقعیت‌ مکانی‌، یا اشخاص‌، خصوصاً در شب‌
۶. نامناسب‌ بودن‌ بهداشت‌ شخصی‌ و ظاهر
۷. افسردگی‌؛ اختلالات‌ خواب‌
۸. اشکال‌ در قضاوت‌
۹. بی‌اختیاری‌ ادرار یا مدفوع‌ (در مراحل‌ انتهایی‌)

زندگی رنگی با پورتال رنگی

1
دیدگاه بگذارید

1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
  Subscribe  
Notify of
پرستو

سلام
مطلب مهمی مطرح شد که خود من با مواردی روبرو بودم .
گذشته از این مواردی که ذکر شد که میتونه باعث الزایمر بشه مواردی راکه خود من از نزدیک شاهد بودم .
!- شوک ناگهانی از سن ۶۵ به بالا که وارد میشه .
۲- تنها گذاشتن افراد مسن و حتی تماس تلفنی نگرفتن و جویای حالشان نبودن .
۳- رفتار ناخوشایند مثل تحقیر کردن افراد مسن
۴- و نرسیدن مواد مغذی به مغز که در این سن لازم است
در نتیجه از نظر عاطفی باید به افراد مسن توجه بشه .

و