ساده ترین روش های سم زدایی سیستم لنفاوی

غدد ، تغذیه و متابولیک ۱۰ تیر ۱۳۹۶ یک دیدگاه

ساده ترین روش های سم زدایی سیستم لنفاوی

ما در بخش سلامت پورتال رنگی سعی می کنیم مطالب بروز در حوزه پزشکی و سلامت را برای شما کاربران عزیز گردآوری کنیم و در این مقاله برای شما خبری درمورد سیستم لنفاوی و تقویت آن را گرداوری کرده ایم. با ما همراه باشید.

همه ما می دانیم که بدن انسان دارای یک سیستم لنفاوی است، اما آیا به واقع می دانید این مجموعه چه کاری انجام می دهد و تا چه اندازه برای سلامت کلی انسان مهم است؟

سیستم لنفاوی مایع لنفاوی را از بافت های بدن به سیستم گردش خون حمل می کند. مایع لنفاوی گلبول های سفید خون را در سراسر بدن انسان حمل می کند و این سلول ها به مبارزه با عفونت کمک می کنند. لنف اسیدهای چرب و چربی ها را از دستگاه گوارش، و مواد سمی را از خون جذب و به سمت سیستم گردش خون انتقال می دهد. لنف گلبول های سفید خون را از غدد لنفاوی به استخوان ها انتقال می دهد.

این فرایند به پاکسازی بدن از محصولات زائد ناخواسته، تقویت سیستم ایمنی به منظور کمک به مقابله با بیماری و بهبود سطوح انرژی و سلامت کلی کمک می کند.

اما مشکل این است که لنف بر خلاف خون دارای یک سیستم گردش داخلی نیست تا در بدن به حرکت درآید. برای حرکت لنف ما به انقباض و آرامش عضله و خم و راست شدن مفصل نیاز داریم. به بیان دیگر، اگر کم تحرک هستید و احساس خوبی ندارید، احتمال این که نیازمند سم‌زدایی سیستم لنفاوی خود باشید، وجود دارد.

برای کمک به سیستم لنفاوی خود می توانید چند ترفند را مد نظر قرار دهید تا از شکل گیری احساس بد و ابتلا به بیماری فاصله بگیرید، که در ادامه به آنها اشاره می شود.

ترفندهای سم زدایی از سیستم لنفاوی بدن

ساده ترین روش های سم زدایی سیستم لنفاوی

تامین آب بدن

آب یکی از اجزا اساسی حفظ سلامت محسوب می شود و همان گونه که می دانید بخش قابل توجهی از بدن انسان از این مایع تشکیل شده است. مایع لنفاوی حاوی تقریبا ۹۵ درصد آب است، از این رو، تامین آب مورد نیاز بدن برای سلامت و پاکی داخلی ضروری است، چرا که آب فراوان می تواند از گرفتگی لنف پیشگیری کند.

یکی از نشانه های دریافت آب به میزان کافی شفاف یا زرد کم رنگ بودن ادرار است. اگر آب خالی برای شما جذابیتی ندارد می توانید به آن چند برش لیمو، چند برش خیار، مقداری نعناع یا آب لیمو تازه اضافه کنید. مصرف ادرارآورهایی مانند قهوه و چای را کاهش دهید و از الکل، نوشابه های گازدار و نوشیدنی های حاوی شیرین کننده های مصنوعی پرهیز کنید.

پریدن

پریدن روشی خوب برای کمک به تخلیه لنف به واسطه عمل پمپاژ ناشی از پریدن به هوا و بازگشت به زمین است. با افزایش گردش خون، لنف نیز به گردش در می آید. انجام تمرینات پلایومتریک مانند پرش های اسکات می تواند روشی سرگرم کننده باشد. یک روش فوق العاده دیگر پرش روی ترامپولین یا مینی ترامپولین است. انجام پرش به مدت ۲۰ دقیقه می تواند اثری فوق العاده برای پاکسازی لنفاوی و کشش عضله داشته باشد.

بالا بردن پاها

به خاطر داشته باشید که سیستم لنفاوی مایع لنف را به سمت قلب حرکت می دهد و از این رو، بالا آوردن پاها می تواند به این فرآیند کمک کند. اگر از تناسب اندامی خوب برخوردار هستید و دچار سردرد نمی شوید، ایستادن روی دست ها یا سر روشی خوب برای بالا آوردن پاها محسوب می شود. روش کم دردسرتر دیگر خوابیدن روی زمین و بالا آوردن پاها در امتداد یک دیوار است. شما می توانید این موقعیت را به مدت ۱۰ دقیقه یا بیشتر بدون بروز مشکلی خاص حفظ کنید.

اعمال فشار دستی

اعمال فشار پایدار و دستی در امتداد بدن در جهت قلب روشی خوب برای تخلیه لنفاوی است. این یک نوع ماساژ است، اما انجام آن روی پاها و دست ها مایع لنف را در مسیر سیستم قلبی عروقی به حرکت در می آورد. حرکات ریتمیک و دایره ای بهترین نتیجه را به همراه خواهند داشت. روش دیگر، اعمال فشار دستی با استفاده از یک برس خشک، بار دیگر در جهت قلب است.

مصرف مواد غذایی خام ارگانیک

رژیم غذایی از جمله عوامل کلیدی در سلامت انسان محسوب می شود و مصرف مواد غذایی ارگانیک که تا حد ممکن نزدیک به حالت خام خود هستند، بهترین گزینه است. استفاده از مواد غذایی ارگانیک از ورود سموم بیشتر به بدن انسان نسبت به میوه ها و سبزیجات معمولی که می توانند سرشار از آفت کش ها و علف کش ها باشند، جلوگیری می کند. همچنین، شما قصد دارید بیشترین میزان آنزیم ها را از آن مواد غذایی دریافت کنید و با مصرف میوه ها و سبزیجات در حالت خام یا نیم پز این امکان فراهم می شود. آنزیم ها به تجزیه مسمویت در لنف و خون کمک می کنند و خروج مواد مضر از بدن را بهبود می بخشند. همچنین، آنها شرایطی قلیایی را در بدن ایجاد کرده و حاوی آب هستند.

ساده ترین روش های سم زدایی سیستم لنفاوی

راهکارهای ساده برای تقویت سیستم لنفاوی

سیستم لنفاوی از غدد، گره های لنفاوی، طحال، تیموس و لوزه تشکیل شده است. این سیستم، سلول ها را پاکسازی و ضایعات سلولی بدن را از بافت ها به خون منتقل می کند تا از طریق ۲ عضو اصلی و سم زدای بدن یعنی کبد و کلیه تصفیه شود. این سموم شامل باقی مانده داروها، موادمخدر، سموم سیگار، آلاینده ها، افزودنی های غذایی، حشره کش ها و… است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه خراسان ؛ به طور میانگین ۸۰درصد زنان دارای سیستم لنفاوی ضعیف هستند. اگر از اضافه وزن، سلولیت، اختلال آرتریت، سردرد و… رنج می برید، احتمال دارد که علت اصلی آن کند شدن جریان لنفاوی باشد. حال باید دید چگونه می توان این سیستم را به جریان انداخت. در ادامه مطلب به راهکارهایی در این زمینه اشاره می کنیم.

تنفس عمیق: میزان مایعات لنفی ۳ برابر بیشتر از خون است اما عضوی برای پمپاژ آن وجود ندارد.

سیستم لنفاوی از طریق حرکات تنفسی، سموم را به خون و از آن جا به کبد منتقل می کند. بنابراین اکسیژن مورد نیاز بدن را با نفس های عمیق تامین کنید تا جریان لنف سریع تر شود.

فعالیت کنید:ورزش به جریان یافتن لنف کمک می کند. ورزش هایی چون کشتی و ایروبیک به طور چشمگیر جریان لنفاوی را بهبود می بخشد.

مصرف زیاد آب:اگر میزان آب بدن کافی نباشد مایعات لنفاوی به خوبی جریان پیدا نمی کند؛ برای اینکه آب به آسانی جذب سلول ها شود، چند قطره آب لیموی تازه به آن اضافه کنید.

از مصرف نوشابه، نوشیدنی های انرژی زا و آب میوه آماده بپرهیزید. شکر، رنگ های غذایی و مواد نگه دارنده موجود در این نوشیدنی ها، بار اضافه روی سیستم لنفاوی تحمیل می کند.

میوه بیشتری مصرف کنید: آنزیم ها و اسیدهای موجود در میوه، تمیزکننده قوی سیستم لنفاوی است برای نتیجه و هضم بهتر با معده خالی میوه مصرف کنید. بیشتر میوه ها طی حدود ۳۰دقیقه هضم و جذب می شود.

سبزی:برای تامین کلروفیل کافی به منظور تصفیه خون و عملکرد مناسب سیستم لنفاوی مصرف سبزی را افزایش دهید.

مغزهای میوه بدون نمک:این تنقلات سالم که حاوی اسید چربی کافی است، قدرت سیستم لنفاوی را افزایش می دهد. گردو، بادام، فندق، دانه کتان، تخمه کدو و آفتاب گردان مفید است.

چای گیاهی تقویت کننده سیستم لنفاوی:چای گیاهی را به برنامه روزانه خود اضافه کنید. اما قبل از مخلوط کردن ۲ نوع چای یا در صورت مصرف دارو یا ابتلا به بیماری حاد با متخصص مشورت کنید. از مصرف گیاهان در دوران بارداری، شیردهی یا استفاده از این گیاهان به مدت طولانی، بدون مشورت پزشک، پرهیز شود.

ماساژآرام پوست:با برس های مخصوص حمام پوست را به حالت گردشی به سمت بالا (از کف پا به سمت تنه و از انگشتان به طرف قفسه سینه)ماساژ دهید.

این حرکت گردشی در همان جهتی است که لنف به سمت قلب حرکت می کند. نتایج بررسی ها نشان می دهد، ماساژ آرام می تواند ۷۸درصد از جریان لنفاوی را به گردش دربیاورد.ماساژ سموم گیر کرده را آزاد می کند. هر نوع ماساژی را که انتخاب می کنید، باید آرام باشد.

دوش های چند دقیقه ای متناوب سرد و گرم:حرارت باعث گشاد شدن رگ های خونی و سرما باعث انقباض آن می شود در صورتی که ناراحتی فشار خون یا قلبی دارید یا این که باردار هستید از اتخاذ این شیوه بپرهیزید.
سلامت نیوز: تقویت سیستم لنفاوی با چند راهکار ساده

زندگی رنگی با پورتال رنگی

1
دیدگاه بگذارید

1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
  Subscribe  
Notify of
اشی

بسیار عالی