ساده ترین روش های سم زدایی سیستم لنفاوی

غدد ، تغذیه و متابولیک 10 تیر 1396 یک دیدگاه

ساده ترین روش های سم زدایی سیستم لنفاوی

ما در بخش سلامت پورتال رنگی سعی می کنیم مطالب بروز در حوزه پزشکی و سلامت را برای شما کاربران عزیز گردآوری کنیم و در این مقاله برای شما خبری درمورد سیستم لنفاوی و تقویت آن را گرداوری کرده ایم. با ما همراه باشید.

همه ما می دانیم که بدن انسان دارای یک سیستم لنفاوی است، اما آیا به واقع می دانید این مجموعه چه کاری انجام می دهد و تا چه اندازه برای سلامت کلی انسان مهم است؟

سیستم لنفاوی مایع لنفاوی را از بافت های بدن به سیستم گردش خون حمل می کند. مایع لنفاوی گلبول های سفید خون را در سراسر بدن انسان حمل می کند و این سلول ها به مبارزه با عفونت کمک می کنند. لنف اسیدهای چرب و چربی ها را از دستگاه گوارش، و مواد سمی را از خون جذب و به سمت سیستم گردش خون انتقال می دهد. لنف گلبول های سفید خون را از غدد لنفاوی به استخوان ها انتقال می دهد.

این فرایند به پاکسازی بدن از محصولات زائد ناخواسته، تقویت سیستم ایمنی به منظور کمک به مقابله با بیماری و بهبود سطوح انرژی و سلامت کلی کمک می کند.

اما مشکل این است که لنف بر خلاف خون دارای یک سیستم گردش داخلی نیست تا در بدن به حرکت درآید. برای حرکت لنف ما به انقباض و آرامش عضله و خم و راست شدن مفصل نیاز داریم. به بیان دیگر، اگر کم تحرک هستید و احساس خوبی ندارید، احتمال این که نیازمند سم‌زدایی سیستم لنفاوی خود باشید، وجود دارد.

برای کمک به سیستم لنفاوی خود می توانید چند ترفند را مد نظر قرار دهید تا از شکل گیری احساس بد و ابتلا به بیماری فاصله بگیرید، که در ادامه به آنها اشاره می شود.

ترفندهای سم زدایی از سیستم لنفاوی بدن

ساده ترین روش های سم زدایی سیستم لنفاوی

تامین آب بدن

آب یکی از اجزا اساسی حفظ سلامت محسوب می شود و همان گونه که می دانید بخش قابل توجهی از بدن انسان از این مایع تشکیل شده است. مایع لنفاوی حاوی تقریبا ۹۵ درصد آب است، از این رو، تامین آب مورد نیاز بدن برای سلامت و پاکی داخلی ضروری است، چرا که آب فراوان می تواند از گرفتگی لنف پیشگیری کند.

یکی از نشانه های دریافت آب به میزان کافی شفاف یا زرد کم رنگ بودن ادرار است. اگر آب خالی برای شما جذابیتی ندارد می توانید به آن چند برش لیمو، چند برش خیار، مقداری نعناع یا آب لیمو تازه اضافه کنید. مصرف ادرارآورهایی مانند قهوه و چای را کاهش دهید و از الکل، نوشابه های گازدار و نوشیدنی های حاوی شیرین کننده های مصنوعی پرهیز کنید.

پریدن

پریدن روشی خوب برای کمک به تخلیه لنف به واسطه عمل پمپاژ ناشی از پریدن به هوا و بازگشت به زمین است. با افزایش گردش خون، لنف نیز به گردش در می آید. انجام تمرینات پلایومتریک مانند پرش های اسکات می تواند روشی سرگرم کننده باشد. یک روش فوق العاده دیگر پرش روی ترامپولین یا مینی ترامپولین است. انجام پرش به مدت ۲۰ دقیقه می تواند اثری فوق العاده برای پاکسازی لنفاوی و کشش عضله داشته باشد.

بالا بردن پاها

به خاطر داشته باشید که سیستم لنفاوی مایع لنف را به سمت قلب حرکت می دهد و از این رو، بالا آوردن پاها می تواند به این فرآیند کمک کند. اگر از تناسب اندامی خوب برخوردار هستید و دچار سردرد نمی شوید، ایستادن روی دست ها یا سر روشی خوب برای بالا آوردن پاها محسوب می شود. روش کم دردسرتر دیگر خوابیدن روی زمین و بالا آوردن پاها در امتداد یک دیوار است. شما می توانید این موقعیت را به مدت ۱۰ دقیقه یا بیشتر بدون بروز مشکلی خاص حفظ کنید.

اعمال فشار دستی

اعمال فشار پایدار و دستی در امتداد بدن در جهت قلب روشی خوب برای تخلیه لنفاوی است. این یک نوع ماساژ است، اما انجام آن روی پاها و دست ها مایع لنف را در مسیر سیستم قلبی عروقی به حرکت در می آورد. حرکات ریتمیک و دایره ای بهترین نتیجه را به همراه خواهند داشت. روش دیگر، اعمال فشار دستی با استفاده از یک برس خشک، بار دیگر در جهت قلب است.

مصرف مواد غذایی خام ارگانیک

رژیم غذایی از جمله عوامل کلیدی در سلامت انسان محسوب می شود و مصرف مواد غذایی ارگانیک که تا حد ممکن نزدیک به حالت خام خود هستند، بهترین گزینه است. استفاده از مواد غذایی ارگانیک از ورود سموم بیشتر به بدن انسان نسبت به میوه ها و سبزیجات معمولی که می توانند سرشار از آفت کش ها و علف کش ها باشند، جلوگیری می کند. همچنین، شما قصد دارید بیشترین میزان آنزیم ها را از آن مواد غذایی دریافت کنید و با مصرف میوه ها و سبزیجات در حالت خام یا نیم پز این امکان فراهم می شود. آنزیم ها به تجزیه مسمویت در لنف و خون کمک می کنند و خروج مواد مضر از بدن را بهبود می بخشند. همچنین، آنها شرایطی قلیایی را در بدن ایجاد کرده و حاوی آب هستند.

ساده ترین روش های سم زدایی سیستم لنفاوی

راهکارهای ساده برای تقویت سیستم لنفاوی

سيستم لنفاوي از غدد، گره هاي لنفاوي، طحال، تيموس و لوزه تشکيل شده است. اين سيستم، سلول ها را پاکسازي و ضايعات سلولي بدن را از بافت ها به خون منتقل مي کند تا از طريق ۲ عضو اصلي و سم زداي بدن يعني کبد و کليه تصفيه شود. اين سموم شامل باقي مانده داروها، موادمخدر، سموم سيگار، آلاينده ها، افزودني هاي غذايي، حشره کش ها و… است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه خراسان ؛ به طور ميانگين ۸۰درصد زنان داراي سيستم لنفاوي ضعيف هستند. اگر از اضافه وزن، سلوليت، اختلال آرتريت، سردرد و… رنج مي بريد، احتمال دارد که علت اصلي آن کند شدن جريان لنفاوي باشد. حال بايد ديد چگونه مي توان اين سيستم را به جريان انداخت. در ادامه مطلب به راهکارهايي در اين زمينه اشاره مي کنيم.

تنفس عميق: ميزان مايعات لنفي ۳ برابر بيشتر از خون است اما عضوي براي پمپاژ آن وجود ندارد.

سيستم لنفاوي از طريق حرکات تنفسي، سموم را به خون و از آن جا به کبد منتقل مي کند. بنابراين اکسيژن مورد نياز بدن را با نفس هاي عميق تامين کنيد تا جريان لنف سريع تر شود.

فعاليت کنيد:ورزش به جريان يافتن لنف کمک مي کند. ورزش هايي چون کشتي و ايروبيک به طور چشمگير جريان لنفاوي را بهبود مي بخشد.

مصرف زياد آب:اگر ميزان آب بدن کافي نباشد مايعات لنفاوي به خوبي جريان پيدا نمي کند؛ براي اينکه آب به آساني جذب سلول ها شود، چند قطره آب ليموي تازه به آن اضافه کنيد.

از مصرف نوشابه، نوشيدني هاي انرژي زا و آب ميوه آماده بپرهيزيد. شکر، رنگ هاي غذايي و مواد نگه دارنده موجود در اين نوشيدني ها، بار اضافه روي سيستم لنفاوي تحميل مي کند.

ميوه بيشتري مصرف کنيد: آنزيم ها و اسيدهاي موجود در ميوه، تميزکننده قوي سيستم لنفاوي است براي نتيجه و هضم بهتر با معده خالي ميوه مصرف کنيد. بيشتر ميوه ها طي حدود ۳۰دقيقه هضم و جذب مي شود.

سبزي:براي تامين کلروفيل کافي به منظور تصفيه خون و عملکرد مناسب سيستم لنفاوي مصرف سبزي را افزايش دهيد.

مغزهاي ميوه بدون نمک:اين تنقلات سالم که حاوي اسيد چربي کافي است، قدرت سيستم لنفاوي را افزايش مي دهد. گردو، بادام، فندق، دانه کتان، تخمه کدو و آفتاب گردان مفيد است.

چاي گياهي تقويت کننده سيستم لنفاوي:چاي گياهي را به برنامه روزانه خود اضافه کنيد. اما قبل از مخلوط کردن ۲ نوع چاي يا در صورت مصرف دارو يا ابتلا به بيماري حاد با متخصص مشورت کنيد. از مصرف گياهان در دوران بارداري، شيردهي يا استفاده از اين گياهان به مدت طولاني، بدون مشورت پزشک، پرهيز شود.

ماساژآرام پوست:با برس هاي مخصوص حمام پوست را به حالت گردشي به سمت بالا (از کف پا به سمت تنه و از انگشتان به طرف قفسه سينه)ماساژ دهيد.

اين حرکت گردشي در همان جهتي است که لنف به سمت قلب حرکت مي کند. نتايج بررسي ها نشان مي دهد، ماساژ آرام مي تواند ۷۸درصد از جريان لنفاوي را به گردش دربياورد.ماساژ سموم گير کرده را آزاد مي کند. هر نوع ماساژي را که انتخاب مي کنيد، بايد آرام باشد.

دوش هاي چند دقيقه اي متناوب سرد و گرم:حرارت باعث گشاد شدن رگ هاي خوني و سرما باعث انقباض آن مي شود در صورتي که ناراحتي فشار خون يا قلبي داريد يا اين که باردار هستيد از اتخاذ اين شيوه بپرهيزيد.
سلامت نیوز: تقويت سيستم لنفاوي با چند راهکار ساده

زندگی رنگی با پورتال رنگی

1
دیدگاه بگذارید

1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
  Subscribe  
Notify of
اشی

بسیار عالی