سازمان غذا و دارو آمریکا (FDA) درباره تجویز آنتی بیوتیک برای درمان عفونت هشدار داد!

بیماریهای عفونی و انگلی 29 اردیبهشت 1395 بدون دیدگاه

سازمان غذا و دارو آمریکا دستور ایجاد برچسب های جدیدی برای داروهای آنتی بیوتیکی که مضرات آنها بیشتر از فوایدشان هست داد.

این سازمان در روز پنجشنبه اعلام کرد که از تولیدکنندگان آنتی باکتریال های فلوروکینولون (دسته پرکاربردی از آنتی بیوتیک ها) خواسته است تا برچسب های جدیدی طراحی کنند که در آن کاملا مضرات این داروها مشخص شود.  مسئولین سازمان گفتند این داروها که از برندهای معتبری هم می باشند چنان عوارض جانبی ناتوان کننده ای دارند که بر فوایدشان غلبه می کند.

این داروها اکثرا برای بیماران مبتلا به سینوزیت، برونشیت و عفونت های ادراری تجویز می گردد و ممکن است موجب صدمه به مفاصل، تاندون ها و سیستم اعصاب مرکزی شوند که در آن بیماران دچار احساس سوزن-سوزن شدن در اندام و یا گیجی و توهم شوند.

این سازمان در سخنرانی از پیش آماده شده ای بیان کرد: ” سازمان غذا و دارو با بررسی مداوم فواید و عوارض و امنیت داروها برای بیماران تلاش می کند تا وظیفه خود در قبال حفاظت از سلامت مردم آمریکا را به نحو احسن انجام دهد.  سازمان دائما در حال بررسی داده های موجود در مورد داروهای فلوروکینولون است و دست اندرکاران سلامت و توده مردم را از نتایج آن آگاه خواهد کرد.”

بیشتر بخوانید:

نحوه مصرف آنتی بیوتیک

این دسته دارویی که برای بیش از 23 میلیون نفر تجویز شده است ، از طریق متوقف کردن رشد باکتری ها درمان را انجام می دهد اما به علت عوارض جانبی جدی آن، مسئولین توصیه می کنند که تجویز آن به افرادی که انتخاب درمانی دیگری ندارند محدود شود.

این سازمان مردم را تشویق می کند که اگر در طول مصرف دارو دچار اینگونه عوارض جانبی شدند با پزشک خود تماس بگیرند تا داروی خارج از این دسته را برایشان تجویز کند.

براساس گفته یک رسانه خبری، شرکت “بیر” تولید کننده بزرگ این دسته دارویی، پس از اعلام سازمان غذا و دارو، اعلامیه ای را منتشر کرده که در آن سلامت مردم آمریکا را بسیار مهم دانسته و اعلام کرده که مطالب ارسالی این سازمان را به دقت مرور خواهد کرد و با آنها برای حل این موضوع همکاری نزدیک خواهد داشت.

سازمان غیرانتفاعی کینولون که برای حفظ سلامت مردم تلاش می کند از فعالیت های سازمان غذا و دارو برای مردم تقدیر کرد. این سازمان بیان کرد: ” فلوروکینولون ها نباید برای درمان برونشیت و عفونت سینوس و عفونت های اداری ، بلکه تنها باید برای عفونت های تهدید کننده حیات فرد استفاده شوند.

وقتی عوارض یک دارو از فواید آن پیشی میگیرد اولویت با حفظ سلامت و جان بیمار در سطح بالا است.”

اعلامیه سازمان غذا و دارو براساس تحقیقات سال 2013، که “نظارت و اپیدولوژی” نام داشت انجام گرفت. در این تحقیق، محققین متوجه ارتباط بین دسته دارویی فلوروکینولون ها و ناتوانی های اعصاب محیطی، ضعف ، گیجی و درد ناشی از از بین رفتن اعصاب شدند. همچنین بیش از 3000 مرگ  و بیش از 200 هزار شکایت از عوارض دارویی، مرتبط با این دارو مشخص شده است.

افزون بر این، تحقیقاتی در گذشته نشان داده است که بیش از 3 تجویز آنتی بیوتیک در آمریکا نابجا و غیرضروری است.

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
Notify of