ساعات مناسب برای گفتگو با مردان

روانشناسی , زناشویی ۲۰ شهریور ۱۳۹۶ بدون دیدگاه

ساعات مناسب برای گفتگو با مردان

بسیاری از مردان شاغل در بعد از ظهر دچار احساس افسردگی و خستگی می‌شوند‎

براساس جدیدترین پژوهش‌ها مغز آقایان درساعت ۱۰ صبح و ۷ بعد از ظهر بسیار فعال است، اما در حدود ساعت ۲ بعد از ظهر با افت شدیدی مواجه می‌شود.

براساس جدیدترین پژوهش‌ها مغز آقایان درساعت ۱۰ صبح و ۷ بعد از ظهر بسیار فعال است، اما در حدود ساعت ۲ بعد از ظهر با افت شدیدی مواجه می‌شود.

کارشناسان امیدوار هستند از این یافته‌ها برای کمک به درمان افراد مبتلا به مشکلات خواب و افسردگی استفاده کنند.

بسیاری از مردان شاغل پس از صرف نهار و در زمان بعد از ظهر دچار احساس افسردگی، خستگی و کسالت می‌شوند، بازده کاری آن‌ها افت پیدا کرده و اغلب دچار بی‌انگیزگی موقت و خواب آلودگی می‌شوند.

کارشناسان در این تحقیق با بررسی اسکن مغزی داوطلبان مرد در ساعت‌های مختلف روز دریافتند فعالیت منطقه پوتامن مغزی که با بخش پاداش دهی در ارتباط است در ساعات بعد از ظهر افت عملکردی پیدا می‌کند.

ساعات مناسب برای گفتگو با مردان

بر این اساس کارشناسان به آقایان توصیه می‌کنند برای جلوگیری از افت توان جسمی و عملکرد ذهنی در ساعات بعداز ظهر، در وعده غذایی ناهار مواد غذایی تازه و سالم حاوی میوه و سبزیجات، پروتئین کم چرب، لبنیات، حبوبات و غلات مصرف کنند.

همچنین بعد از یک الی دو ساعت از مصرف ناهار از نوشیدنی‌هایی، چون چای یا قهوه استفاده کنند که باعث افزایش تمرکز ذهنی آن‌ها می‌شود.

خوردن شکلات تلخ و دانه‌های آجیل نیز می‌تواند سبب رفع احساس خستگی و کسالت شود و در نهایت جویدن آدامس بدون شکر برای مدت زمان ۱۵ دقیقه سبب رفع حالت خواب آلودگی در افراد می‌شود.

از جمله دیگر راهکار‌های برطرف کردن احساس خواب آلودگی در آقایان در ساعات بعد ازظهر قدم زدن با فاصله نیم ساعت از صرف غذا به مدت یک ربع است، همچنین انجام ورزش‌های کششی و هوازی ساده نیز می‌تواند باعث بهبود گردش خون و جلوگیری از خواب آلودگی شود.

قراردادن گل و گیاهان معطر از جمله سبزی رزماری در محل کار و استشمام رایحه آن می‌تواند باعث افزایش قدرت عملکرد ذهنی شود، رز ماری مانند یک داروی مکمل از بروز مشکلاتی، چون آلزایمر و افت توان حافظه نیز در افراد جلوگیری می‌کند.

با انجام این راهکار‌ها آقایان می‌توانند در تمام طول ساعات روز از توانایی بالای ذهنی خود درانجام کار‌ها استفاده کنند.

قوانین برخورد با آقایان – وقتى با مرد صحبت می کنید

وقتى مرد از شما فاصله مى‏گیرد، وقت خوبى براى گفتگوى با او براى نزدیک‏تر شدن به وى نیست.

بگذارید کناره بگیرد. بعد از مدتى بر مى‏گردد. او باز هم عاشقانه و دلسوز خواهد بود و به گونه ‏اى عمل خواهد کرد که گویى هیچ اتفاقى نیفتاده است. آن گاه وقت گفتگو با او خواهد بود.

وقتى زن مى‏خواهد صحبت کند یا براى نزدیک شدن به او احساس نیاز مى‏کند، باید حرف بزند و انتظار نداشته باشد که مرد گفت و گو را آغاز کند براى آغاز گفتگو ابتدا زن باید احساساتش را در میان بگذارد حتى اگر شریکش حرف زیادى براى زدن نداشته باشد.

وقتى زن از مرد براى گوش دادن به حرفهایش قدردانى مى‏کند به تدریج مرد نیز حرف بیشترى براى زدن خواهد داشت. مرد براى گفتگو با زن مى‏تواند خیلى باز رفتار کند اما در ابتدا حرفى براى گفتن ندارد. چیزى که زنان درباره مریخى ‏ها نمى ‏دانند، این است که آنها باید دلیلى براى صحبت داشته باشند. آنها صرفا براى در میان گذاشتن احساساتشان صحبت نمى ‏کنند.

اگر زن کمى حرف بزند، مرد کم کم درباره ارتباطش با او صحبت مى‏کند. مثلا اگر زن درباره بعضى از مشکلاتى که در طول روز داشته، صحبت کند، مرد نیز ممکن است در این باره گفتگو کند و بنابراین آنها مى‏توانند یکدیگر را درک کنند.

اگر زن درباره احساسش درباره بچه‏ ها حرف بزند، مرد نیز ممکن است در این مورد شروع به صحبت کند. اگر مرد هنگام صحبت کردن زن، احساس سرزش یا فشار نکند، به تدریج شروع به صحبت خواهد کرد.

قوانین ناگفته براى ابراز احساسات

اگر زن مایل به صحبت‏ کردن با فردى باشد، به طور کلى منتظر مى‏ماند تا طرف مقابل، حرف خود را تمام کند. این نکته، مؤدب ‏بودن زن را نشان مى‏دهد. او اول «گوش مى‏دهد، سپس صحبت مى‏کند» و یا هنگامیکه از «او سؤال شود آن وقت پاسخ مى‏دهد.»

این قوانینى که هیچ ‏جا سختى از آنها به میان نیامده است، براى مردان، بیگانه هستند. اگر زن منتظر بماند تا همسرش آغازگر گفتگو باشد ممکن است هرگز شانسى براى حرف ‏زدن بدست نیاورد زیرا مردان، خودبه ‏خود حرف زیادى براى گفتن ندارند. قوانین ناگفته مردان مى‏گوید: اگر حرفى براى گفتن دارى آن را بگو. آنها نمى‏دانندکه باید منتظر بمانند تا از آنها سؤال شود. اگر بخواهد حرف بزند، می زند.

هنگامی که مرد از همسر خود سؤالاتى را مى‏پرسد به ندرت انتظار دارد که همسرش، متقابلاً سؤالاتى را از او بپرسد. هنگامیکه زن سؤالاتى را از همسرش مى‏پرسد و مرد جواب می ‏دهد، مرد گمان مى‏کند که با پاسخگویى به سؤالات همسرش او را راضى مى‏کند.

مردان اصلاً نمى‏دانند که وقتى بعد از مدتى حرف زدند باید نوبت را رعایت کنند و سؤالاتى را از همسر خود بپرسند تا او شروع به حرف ‏زدن کند. حتى اگر مرد بداند که همسرش مایل است تا به سؤالاتى در مورد اتفاقات روزانه خود پاسخ دهد، دوست دارد که این کار (سؤال‏ پرسیدن از همسر) را فراموش کند.

وقتى زن از همسر خود سؤالاتى را مى‏پرسد، مرد براى پاسخگویى به آنها آنقدر مشغله فکرى پیدا مى‏کند که به سختى یادش مى‏ ماند او هم در مورد اتفاقات روزانه، از زن سؤالاتى را بپرسد.

اگر مرد به سؤالات، پاسخ کوتاهى مى‏دهد در این حالت زن نباید نوبت را رعایت کند یعنى زن مى‏تواند سؤالات خود را پشت سر هم بپرسد. اگر زن بدون آنکه ابتدا به حرفهاى همسرش گوش کرده باشد، شروع به صحبت‏ کردن در مورد اتفاقات روزانه خود نماید، این کار، بى ‏ادبى نسبت به مرد محسوب نمى‏شود.

ساعات مناسب برای گفتگو با مردان

چگونه مرد را به گوش دادن وادار کنیم؟

وقتى زن مى‏گوید: تو منو درک نمى‏کنى، واقعا منظورش این است که (الان حرفم رو درک نمى‏کنى، من به راه حل نیاز ندارم.) مرد این گونه می ‏شنود که زن به راه ‏حل او احتیاجى ندارد و در گیر بحث درباره اثبات خویش و ارزش راه حلش مى‏شود. در حالى که زن فقط نیاز به صحبت دارد. زن مى‏تواند به شکل دیگرى رفتار کند.

نخست صبر مى‏کند و می ‏اندیشد که آیا مرد به بهترین شکل او را درک مى‏کند و بعد مى‏گوید:(صبر کن اونو به شکل دیگه‏ اى بگم.) وقتى مرد این مکث را مى‏بیند، تصور مى‏کند که او را کاملا درک نکرده است و این البته شکلى انتقادى ندارد. آنگاه براى گوش دادن و توجه به آنچه زن مى‏گوید، تمایل بیشترى پیدا مى‏کند.

او احساس مورد انتقاد بودن یا سرزنش شدن نمى‏کند در نتیجه، اشتیاق بیشترى براى حمایت از او پیدا مى‏کند. زنان بدون دریافت این مطلب که چه چیز باعث مى‏شود مردان اینگونه رفتار کنند، تقریبا نمى‏توانند بفهمند که مرد بنشیند. ترجیح مى‏دهد بشنود (بذار طور دیگه‏ اى بگم) تا اینکه بشنود (تو درک نمى‏کنى.)

براى مرد تفاوت این دو جمله آن قدر بدیهى است که فکر نمى‏کند باید آن را پیشنهاد دهد.

هنر گوش دادن به سخنان زن

بیشتر مردان به طور غریزى نمى‏دانند که صحبت درباره مشکلات، بدون تمرکز یافتن بر راه حل آن، تا چه اندازه براى زنان ارزشمند است. به همان اندازه که صحبت نکردن براى مردان مهم است، صحبت کردن براى زنان اهمیت دارد. چیزى که در این میان نیاز است، باید تعریف جدیدى از این وضعیت بشود. راه حل وجود ندارد.

هدف مرد باید این باشد که تنها با شنیدن وبدون دادن راه حل به همسرش، دربازاریابى تعادل زنانه – مردانه‏اش کمک کند. این تعریف جدید هدف مرد را برایش شفاف‏تر مى‏سازد و او را در مسیر دیدن و شنیدن، همدردى کردن مطابق خواست همسر، و ندادن راه حل راه‌نمایى مى‏کند. مرد براى اینکه بتواند مهارت شنیدن را در خود تقویت کند، باید بداند زن هنگام ناراحتى و زمانى که به نظر مى‏رسد براى مشکلاتش به دنبال راه ‏حل است، دلیلى جز رفتار بر اساس بعد مردانه ندارد. مرد مى‏تواند با ندادن راه حل، به او در یافتن بعد زنانه‏اش کمک کند.

اکنون زن مى‏تواند احساسى خوب و قابل قبول داشته باشد. مردان اغلب فریب این تصور را مى‏خورند که اگر بتوانند براى مشکلات همسر راه حلى بیابند، موجب به وجود آمدن احساس بهترى در او مى‏شود. یادآورى این نکات هنگامى مفید است که مرد احساس مى‏کند همسرش از او دلخور است.
توضیح اینکه چرا زن نباید از او چنین دل خور باشد، نتیجه‏اى جز بدتر شدن اوضاع ندارد. ممکن است مرد به شیوه‏هاى مختلف همسرش را از خود ناامید کرده باشد، اما باید به یاد داشته باشد که شکایت واقعى زن از این است که به صحبت هایش گوش داده نمى‏شود و یا مورد توجه و حمایت قرار نمى‏گیرد.

در صورتى که زن از شنونده خود احساس رضایت داشته باشد، بهتر مى‏تواند قدرشناسى خود را او نشان دهد.

هنگامی که مرد براى گوش ‏دادن مقاومت می ‏کند چه بگوییم

وقتى زن پیشاپیش حس مى‏کند که مرد قصد گوش‏کردن ندارد، مى‏تواند از روش‏هاى جدیدى استفاده کند، آنقدر که مرد به راحتى مى‏تواند از گوش‏ دادن طفره برود و کناره‏گیرى کند. زنى به من گفت که فقط به همسرش مى‏گوید، «ممنون که اینجا به من کمک کردى، واقعا از تلاش تو براى طفره ‏رفتن از گوش‏ کردن به حرفهایم سپاسگزارى مى‏کنم. مى‏دانم که گوش‏دادن باید کار سختى باشد.» این یک روش مهارتى کاملاً پیشرفته مى‏باشد، زیرا اکثر مواقع هنگامیکه از مرد براى انجام‏دادن کار سخت، تشکر مى‏شود او از پذیرفتن آن کار خوشحال مى‏شود.

یک زن به طور بدیهى فرض مى‏کند اگر همسرش او را دوست دارد باید به حرفهایش گوش دهد اما به طور غریزى نمى‏داند چقدر براى مرد سخت است از طرف فردى که به او اهمیت زیادى مى‏دهد نظرات منفى بشنود. اگر از مرد توقع داشته باشیم که چون همسرش را دوست دارد پس باید به راحتى حرفهاى او را گوش دهد و درک نماید، به طور عملى، کار گوش‏دادن را براى مرد سخت‏تر کرده ‏ایم.

بنابراین، وقتى زن به روشى متفاوت از مرد تشکر مى‏کند (مثل همان تشکر براى طفره‏رفتن) در نتیجه مرد براى انجام کارهایى که باعث گوش‏دادن مى‏شود رغبت بیشترى پیدا مى‏کند. یک مرد در محل کار خود از انجام ‏وظیفه سخت و مشکل خوشحال مى‏شود البته اگر طبق همان وظیفه سخت، حقوق دریافت کند.

با این حال، اگر از او درخواست شود تا وظیفه دشوارترى را بپذیرد و بخاطر آن از او قدردانى و سپاسگزارى نشود احساس مى‏کند که به کارگرفته شده است و در نتیجه براى انجام کار بیشتر، مقاومت مى‏کند. در یک رابطه خانوادگى هم به همین منوال است، اگر از مرد درخواست شود که کار سختى را انجام دهد، او مایل است که از تلاشش قدردانى شود در غیر اینصورت ممکن است فکر کند، «چرا خودم را به زحمت بیندازم؟.» بیائید یک نمونه معمولى را بررسى کنیم.

مرد فکر می کند که در حال گوش‏ دادن مى ‏باشد

وقتى زن حرف مى‏زند و مرد رویش را برمى‏گرداند فکر مى‏کند که هنوز در حال گوش ‏دادن مى‏ باشد، زیرا هنوز بخشى از ذهن او حرف هاى همسرش را دنبال مى‏کند. وقتى که زن در حرف هاى خود به نکته‏اى مى‏رسد آنگاه واکنش مرد را در پى خواهد داشت. یعنى مرد منتظر یک تکان است تا کارى را انجام دهد. بخش کوچکى از وجود مرد به حرف‏ هاى زن توجه مى‏کند و گفته‏ هاى او را براى هر مشکلى بدقت بررسى مى‏نمایدمیگناirزیرا ممکن است به توجه کامل مرد، براى حل‏ کردن مشکل نیاز داشته باشد. وقتى زن به همسرش مى‏گوید «تو به حرف هاى من گوش نمى‏کنى» این جمله براى مرد بى‏ معنا است زیرا مى‏داند که آنچنان هم بى‏ توجه نبوده است، پس مادامیکه زن اعتراض مى‏کند که همسرش گوش نمى‏دهد، مرد هرگز این اعتراض را نخواهد شنید.

آنچه که زن واقعا مى‏گوید این است: «وقتى تلویزیون تماشا مى‏کنى احساس میکنم توجه کاملى به من ندارى. اگر تلویزیون را خاموش کنى و به من توجه کنى، این کار به من کمک خواهد کرد تا زودتر حرف هایم را بزنم و احساس بهترى داشته باشم.» این پیامى است که مرد مى‏تواند بشنود و درک نماید، همچنین این پیام، براى او «تمرکز» و «علتى براى گوش‏دادن» بوجود مى ‏آورد.

مردان نمى‏دانند که توجه ‏شان، چقدر براى زن مهم و آرامش‏ بخش است. وقتى که زن روش فکرکردن و صحبت‏ کردن مرد را درک نمى‏کند، به طور اشتباه گمان مى ‏نماید که همسرش به او اهمیت نمى‏دهد. مارتا آماده بود تا به زندگى مشترک خود پایان دهد زیرا مطمئن شده بود که تلویزیون براى رابرت بیشتر از او اهمیت داشت. وقتى مارتا صحبت مى‏کرد و رابرت روزنامه را بر مى‏داشت مارتا فکر مى‏کرد که رابرت از او متنفر است.

ترفندهاى زنان براى صحبت کردن، به گونه‏اى که مردان گوش دهند

اگر زن در صحبت‏ کردن با مرد، خودش را محدود کند ممکن است که مرد بیشتر به حرفهاى او گوش دهد اما این کار، زن را از ویژگى‏ هاى زنانه‏ اش دور مى‏کند. هنگامیکه زن به خانه مى‏ آید، ابتدا در پى آن است که ویژگى‏هاى زنانه و مردانه خود را دوباره به حالت تعادل برساند.

بنابراین اگر به طور ناگهانى و به طور «زنانه» شروع به صحبت کند و بدون روشن‏ کردن اهداف خود عواطفش را بروز دهد این کار به طور اجتناب‏ ناپذیرى روابط خانوادگى خوب او را تخریب خواهد کرد. سرانجام، هم توى ذوق مرد خواهد زد هم ویژگى زنانه خود که همان نیاز به صحبت مى‏باشد را از دست مى‏دهد و این دو مورد براى شادى و رضایتمندى او مصیبت‏ بار است. به منظور آسوده‏ بودن و ارتباط دوباره با شور و شوق، عشق و محبت و ویژگى‏ هاى زنانه، بعد از یک روز کارىِ رقابتى، کارآمد، جنگجویانه و هدفمند، زن به آزادى، رخصت و حمایت در روابط خانوادگى خود نیاز دارد تا عواطف خود را به صورت غیرهدفمند، غیرمنطقى، غیردقیق و غیرمعقول منتقل نماید. زن براى تجدید قُواى روزانه خود به انبساط خاطر و آسودگى نیاز دارد که از طریق ابراز احساسات به صورت آزادانه، حاصل مى‏ آیند. اگر بخواهد همیشه این عواطف را ویرایش کند تا مطمئن شود که درست و صحیح و منطقى هستند در همان ویژگى‏ هاى مردانه باقى مى‏مانند.اگر مردان نفهمند که یک زن براى پرورش ویژگى‏ هاى زنانه خود به چه مواردى نیاز دارد، هنگام مواجه‏ شدن با زنى که نیاز دارد به روش زنانه صحبت نماید، بسیار مأیوس و ناامید می ‏شوند.

یک مرد به طور غریزى این مطلب را نمى‏داند زیرا بعد از تفکرات و تأمّلات و توجهاتى که در سکوت انجام داده است، وقتى به صورت متمرکز، مستقیم، واضح، منطقى و هدفمند شروع به صحبت مى‏نماید ویژگى مردانه او پرورش مى‏یابد. به همین دلیل تشخیص نمى‏دهد که درخواست چنین نگرش متمرکزى از همسرش، زیانبار است و به طور اجتناب‏ناپذیر، از پرورش ویژگى‏هاى زنانه همسر خود جلوگیرى خواهد کرد.

زندگی رنگی با پورتال رنگی

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
Notify of