سوالات مهم قبل از ازدواج که باید بپرسید

مهارت های زندگی ۱۶ شهریور ۱۳۹۶ یک دیدگاه

سوالات مهم قبل از ازدواج که باید بپرسید

اگر دوست دارید بدانید که آیا واقعا آمادگی ازدواج را دارید یا خیر این سوال ها را از خودتان بپرسید. به علاوه با پرسیدن این سوال ها خودتان را بهتر می شناسید و در نتیجه می توانید انتظار یک رابطه رضایت بخش و موفق را داشته باشید.

چه چیزی درباره آینده مرا نگران می کند؟

به تمام نگرانی هایی که از آینده دارید فکر کنید نه تنها نگرانی های رابطه. آیا نگران از دست دادن اعتقادات تان هستید؟ یا این که نگران نداشتن پول کافی بعد از بازنشستگی هستید؟ درک نگرانی های شخصی اهمیت زیادی دارد چون در این صورت می توانید تشخیص دهید که آیا همسرتان این نگرانی ها را کمتر می کند یا شدت می دهد.

درک شخصی من از درست و غلط چیست؟

انسان ها روحیات و اخلاقیات متفاوتی دارند و همه آن ها درک یکسانی از درست و غلط ندارند. ابتدا تعریفی از اخلاقیات داشته باشید و موضع خودتان از مسائل کلی اخلاقی را تعیین کنید. در نتیجه می توانید شریک زندگی متناسب خودتان پیدا کنید.

سوالات مهم قبل از ازدواج که باید بپرسید

علایق و سرگرمی هایم چه چیزهایی هستند؟

برای شما سرگرمی یعنی یک هفته مسافرت. اما برای همسرتان سرگرمی یعنی ساعت ها جلوی تلویزیون نشستن. شاید در دوره آشنایی به خودتان بگویید هر چیزی که او دوست داشته باشد برایم سرگرم کننده است اما قبل از همه باید علایق و سرگرمی های خودتان را تشخیص دهید.

در چه کارهایی ضعیف هستم؟

نقاط ضعف و قوت تان را بشناسید. قبل از متعهد شدن کمبودها و نقص های خودتان را بشناسید. سپس ببینید که آیا همسرتان آن ها را شدت می دهد یا به تقویت آن ها کمک می کند؟

از این رابطه چه چیزی می خواهم؟

از خودتان بپرسید که این ازدواج چه سودی برایم خواهد داشت؟ شاید به دنبال فردی هستید که با او به سفرهای پرماجرا بروید. شاید هم به دنبال یک پشتیبان عاطفی همیشگی هستید. مطمئن باشید انتخابی که کرده اید مناسب شماست.

آیا می توانم نیازهای او را برطرف کنم؟

اگر احساس کنید در رابطه هیچ همکاری خاصی نمی کنید حس بی ارزشی می کنید. پس کارهایی که می توانید در یک رابطه انجام دهید را ارزیابی کنید و مطمئن شوید که شما هم در رابطه همکاری های لازم را می کنید.

مفهوم عشق از دیدگاه من چیست؟

برای بعضی ها عشق یعنی احساس امنیت و برای برخی دیگر یعنی حس دوست داشته شدن. عشق از دیدگاه های مختلف متفاوت است و من معتقدم می توانید به دنبال هر چیزی که هستید آن را به دست بیاورید. به عبارت دیگر به کمتر از چیزی که از عشق می خواهید قانع نشوید.

زبان عشق من چیست؟

هیچکس به این امید که آتش عشق فرو نشیند ازدواج نمی کند. برای زنده نگه داشتن عشق در رابطه روش های عشق دادن و عشق گرفتن خودتان را بشناسید. گاهی اوقات روش همسرتان در نشان دادن عشق هیچ شباهتی به روش شما ندارد پس ممکن است تشخیص داده نشود.

نقطه ضعف هایم چه چیزهایی هستند؟

یکی دیگر از کلیدهای ازدواج پایدار شناخت نقاط ضعف مان است. چه چیزهایی شما را احساساتی، ناامید، آزرده خاطر و… می کند؟ اگر این نقاط ضعف خود را بشناسید در زندگی مشترک آسان تر می توانید با آن ها مقابله کنید تا به رابطه تان آسیبی نرساند.

انگیزه ام از ازدواج چیست؟

اگر دلیل تان برای ازدواج این است که دوستان و اطرافیان تان ازدواج کرده اند بهتر است که خواسته ها و آرزوهایتان را دوباره ارزیابی کنید. با یکسری تست های خودآزمایی می توانید به انگیزه خودتان پی ببرید و متوجه شوید که آماده بستن تعهد هستید یا خیر.

به چه چیزهایی بیشتر ارزش می دهم؟

باید یکسری ارزش ها و استانداردها برای خودتان داشته باشید. تا زمانی که به بعضی از ارزش ها (مثل روابط خانوادگی، معنویات و…) بیش از اندازه بها بدهید آمادگی ازدواج با فردی که ارزش های خودش را دارد ندارید.

شیوه ارتباط من چگونه است؟

آیا انسان مطیعی هستید یا متکی به خودتان هستید؟ آیا قبل از گفتن هر چیزی آن را سبک و سنگین می کنید یا هر چه به ذهن تان می رسد را بیان می کنید؟ همه ما در نحوه ارتباط برقرار کردنمان نقطه ضعف هایی داریم اما زمانی که آن ها را تشخیص ندهید به نقص های خطرناکی در رابطه تبدیل می شوند. قبل از ازدواج درباره آن ها با همسرتان صحبت کنید تا با همکاری همدیگر روی آن ها کار کنید.

سوالات مهم قبل از ازدواج که باید بپرسید

نکات مهم برای ازدواجی موفق

اما نکاتی را که جوانان باید قبل از ازدواج رعایت کنند این است که در انتخاب همسر نباید شتابزده تصمیم بگیرند چون معمولاً ازدواجهای شتابزده نتایج خوبی به همراه نخواهد داشت و شایسته است با طمأنینه بیشتری تصمیم گیری شود و بایست این انتخاب با پرس وجو و تحقیق کامل صورت گیرد، البته درست است که در اصطلاح عامیانه می گویند در کار خیر حاجت هیچ استخاره ای نیست که تشویق به عجله کردن است ولی این عجله باید زمانی باشد که شناختها و آگاهیهای لازم به دست آمده باشد و خوشبختانه ما امروز شاهد وجود کارشناسان و مشاوران صاحب نظر فراوانی هستیم که می توانند در جهت شناخت واقعی و انتخاب صحیح و راهنمایی در مورد خصوصیات فرد موردنظر، راهنمای خوبی برای زوجین در انتخاب درست باشند مثلاً اکثر قریب به اتفاق کارشناسان خانواده توصیه های ذیل را دارند:

۱- قبل از شناخت یکدیگر ازدواج نکنید و برای تدین و اعتقادات مذهبی همدیگر اهمیت زیادی قائل شوید. ۲- در کم سالی و به ازدواج زودهنگام و نسنجیده تن در ندهید. ۳- درباره کسی که قصد ازدواج با او دارید اطلاعات کافی به دست آورید و به قدری تحقیق و تفحص کنید تا ازدواج با او برایتان ایده آل باشد. ۴- انتظارات همدیگر را در ازدواج خوب بشناسید.

۵- با کسی ازدواج کنید که از نظر شما مناسب و دوست داشتنی باشد و از سلامت روانی و عاطفی و اخلاقی خوبی برخوردار باشد. ۶- وقتی ازدواج کنید که نسبت به همسرتان مهر و عشق عمیق پیدا کرده باشید. ۷- تنها در صورتی ازدواج کنید که بتوانید به ازدواجتان متعهد باشید و تعهدی برای همه مدت عمر داشته باشید و به یاد داشته باشید که در فرهنگ ما وقتی زن به خانه شوهر پا می گذارد به او می گوید با لباس سفید آمده ام و با لباس سفید خواهم رفت. ۸- نظر پدر و مادر و بزرگان بسیار مهم و سودمند و موردنظر باشد و قبل از هرگونه تصمیم گیری به سخنان و توصیه های آنها به دقت گوش فرا دهید. ۹- زوجین باید شباهتهای بسیار نزدیک به هم در زمینه های اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی داشته باشند.

۱۰- با اشخاصی که مسأله رفتاری و شخصیتی دارند و قابل اصلاح هم نیستند ازدواج نکنید. ۱۱- زیبایی ظاهری خوب است اما تأثیری در لیاقت یا عدم لیاقت ندارد و همواره معیارهای انسانی را ملاک قرار دهید از جمله شریف بودن، دینداری، پاکی، صداقت، لایق بودن و دانش. ۱۲- فرد موردنظر باید با گذشت باشد و فاصله زیادی از خودخواهی داشته باشد و اصلاً خودخواه نباشد و اگر رفتاری توأم با گذشت داشته باشد از صفات برجسته در اوست. و در نهایت با رعایت این اصول ازدواج شما موفق و در انتخاب همسر مسائل اساسی را رعایت کرده اید و به یاد داشته باشید که با انتخاب نادرست متضرر و با انتخاب صحیح و درست منتفع خواهید شد.
باید خاطرنشان کرد که یکی از مهارتهای مهم در امر ازدواج مطالعه و تحقیق زیاد درباره طرفین است و حقیقت این است که ازدواج موفق و سالم، ازدواجی است که با به وجود آوردن یک محیط عاطفی بالنده و ایمن رشد سالم تمامی اعضای خانواده را تأمین می کند و ازدواجهای کارآمد و صحیح پیوند ارتباط بین زوجین را به صورت کاملاً صحیح به هم ارتباط می دهد و حتی در صورت بروز مشکلات و نقاط ضعف خود با همدیگر به صحبت می پردازند و حس هویت محکمی دارند و برای دیدگاههای ذهنی و احساسات طرفین احترام قائل هستند ضمن اینکه توانایی قبول عقاید و احترام گذاشتن به احساسات همدیگر را محترم می شمارند.

در ازدواجهای کارآمد نه تنها تفاوت بین زوجین منشأ درگیری و کشمکش نخواهد شد بلکه این تفاوتها ارج نهاده می شود و در ازدواجهای موفق زن و شوهر مدتها بر سر این موضوع که کدام درست است به بحث و نزاع نمی پردازند و در ازدواجهای موفق عواطف به صراحت و روشنی بیان می شود و روحیه حاکم بر ارتباط بین زوجین خوش بینانه و محبت آمیز است و در مقایسه با زوجهای ناکارآمد همدلی بین آنها به میزان بیشتری دیده می شود و زوجین از قدرت مسأله گشایی بالایی برخوردارند و در خاتمه می توان گفت که زوجین از یکدیگر انتظارات غیر واقع گرایانه نخواهند داشت. به امید اینکه همه زوجها موفق و خوشبخت باشند.

زندگی رنگی با پورتال رنگی

1
دیدگاه بگذارید

1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
  Subscribe  
Notify of
Roudi

خیلی عالی بود مرسی