چگونه می توان سود انصراف از خرید خودرو را گرفت ؟

اخبار و حوادث , اقتصادی ۰۳ آذر ۱۳۹۵ بدون دیدگاه

طبق قانون حمایت از حقوق مصرف‌ کنندگان خودرو، در صورت انصراف خریدار خودرو از خرید خود در مدت زمان یک ماه بعد از عقد قرارداد، به او سود انصراف تعلق می‌گیرد.

طبق این قانون در برخی از مواردی که مصرف‌ کنندگان از خرید خودروی خریداری شده انصراف می‌دهند سود انصراف به آنها تعلق می‌گیرد. اصلاحیه آیین‌ نامه اجرایی قانون حمایت از حقوق مصرف‌ کنندگان خودرو اوایل سال جاری از سوی معاون اول رئیس‌ جمهوری به وزارت صنعت، معدن و تجارت و تمام عرضه‌کنندگان خودرو در ایران ابلاغ و اجرای آن آغاز شد.

در این قانون ضوابط و مقررات فروش و خدمات پس از فروش خودرو از سوی خودروسازان و وارد کنندگان خودرو در ایران تعیین شده است. طبق یکی از بندهای این قانون در صورت انصراف خریدار خودرو از خرید خود در مدت زمان یک ماه بعد از عقد قرارداد، به او سود انصراف تعلق می‌گیرد.

در این زمینه در تبصره سه ماده هفت این قانون آمده است: “در صورت اعلام انصراف مصرف‌ کننده یک ماه پس از عقد قرارداد، سود انصراف بر مبنای ضرایب مربوطه محاسبه و پرداخت می‌شود. عرضه‌کننده خودرو موظف است سود انصراف و مبلغ پرداختی را ظرف بیست روز به مصرف‌کننده پرداخت کند. انصراف مصرف‌کننده قبل از یک ماه از زمان عقد قرارداد مشمول سود انصراف نمی‌شود”.

همچنین در تبصره چهار ماده هفت این قانون تصریح شده است: “در صورتی که زمان بازپرداخت وجوه پرداختی مصرف‌ کننده بیش از بیست روز شود، سود انصراف متعلقه از تاریخ تاخیر تا تاریخ بازپرداخت وجوه مذکور نیز باید محاسبه و پرداخت شود”.

loading...

اولین نفری باشید که در این بحث شرکت می کنید !